Название: Twój psychologiczny autoportret
Автор: Lois B. Morris
Издательство: PDW
Жанр: Общая психология
isbn: 9788381433907
isbn:
Czymś zwykłym wydają się związki, w których rolę biernego, Oddanego partnera pełni kobieta. Tymczasem równie dobrze może funkcjonować układ, w którym słabszym partnerem jest mężczyzna. Kobiety o władczej osobowości – takie jak Karolina, którą poznaliśmy w rozdziale 1 – mogą wiele zyskać, wiążąc się z mężczyznami o silnych tendencjach Oddania.
Pomimo sporadycznych kaprysów fortuny Karolina zawsze odnosiła sukcesy w sferze zawodowej. Ale nie w życiu prywatnym. Jednym z powodów była jej osobowość, zmuszająca ją do koncentrowania się na pracy. Innym powodem było jednak to, że jako osoba umiarkowanie Pewna Siebie zawsze czuła pociąg do ludzi sukcesu i władzy. Związki z takimi mężczyznami najczęściej kończyły się bezowocnymi sporami o to, „kto tu rządzi”. Nawet jeżeli stosunki układały się bardziej pokojowo, Karolinę męczyło łączenie pracy w biznesie z tradycyjnie kobiecymi obowiązkami – gotowaniem, organizowaniem życia towarzyskiego, prowadzeniem domu. Potrzebowała kogoś, kto zatroszczyłby się o jej potrzeby. Przywykła do myśli, że to beznadziejna sprawa.
Od czasu spotkania opisanego w rozdziale 1 Karolina zaczęła pracować w firmie eksportowej. Niedawno została jej prezesem i w wieku czterdziestu czterech lat, ku wielkiemu zaskoczeniu rodziny i przyjaciół, poślubiła Oddanego Jerry’ego. Wszyscy wiedzieli, że prędzej czy później awansuje na szefa jakiejś firmy, ale nikt (a najmniej sama Karolina) nie spodziewał się, że kiedykolwiek wyjdzie za mąż.
Jerry’ego poznała w kurorcie narciarskim. Przeżyli tygodniowy romans. Okazał się najczulszym kochankiem i świetnym kompanem, gotowym zrobić dla niej wszystko. Przystojny i pełen uroku, Jerry nie był jednak w typie Karoliny. Jakoś sobie radził jako informatyk-konsultant, ale znacznie bardziej niż pieniądze i kariera zajmowało go gotowanie, majsterkowanie i sport. Kiedy skończył się krótki urlop, Karolina sądziła, że więcej się nie zobaczą.
Jerry jednak, ku jej niezadowoleniu, nie chciał dać za wygraną. W końcu zgodziła się na randkę z nadzieją, że tego wieczoru w końcu się od niego uwolni. Jerry zrobił jej fantastyczny masaż pleców, a seks sprawił jej niewiarygodną przyjemność. Umawiała się więc z nim nadal i powoli zaczęła przyzwyczajać się do jego ciepłej, uspokajającej i niekrępującej obecności, choć wstydziła się przyznać się do tego znajomym i rodzinie. Bała się zarzutów, że „wzięła Jerry’ego pod pantofel” albo że „złapała pierwszego lepszego”, ponieważ to ona dominowała w związku, podejmowała większość decyzji i sama niemal za wszystko płaciła. Jerry zajmował się konkretnymi sprawami: naprawą samochodu, gotowaniem, remontem dachu, sprzątaniem.
A jednak była szczęśliwa – jak z żadnym innym mężczyzną. Zwróciła się do psychoanalityka, u którego od lat bywała na konsultacjach, w nadziei, że wyperswaduje jej ten „niewłaściwy” układ. Myliła się. Terapeuta pomógł jej otworzyć się na odnalezione wreszcie szczęście, na które od dawna zasługiwała.
Zanim Karolina zdecydowała się w końcu wyjść za Jerry’ego, długo przeżywała rozterkę. Miała jeszcze jeden krótki romans z wysoko postawionym bankierem. Ciągle darli ze sobą koty, seks był marny i nikt nie czekał na nią z obiadem, kiedy wracała z pracy. Zatęskniła za Jerrym – którego jej niewierność głęboko dotknęła – i uświadomiła sobie, że nie chce go stracić.
Jerry natychmiast odżył. Nie ma dla niego bowiem większej rozkoszy niż uszczęśliwianie tej cudownej, nieprzeciętnej, stale aktywnej, robiącej karierę kobiety. Uważa, że są dobrym małżeństwem – lepszym niż wiele innych. Ma nadzieję, że tak już pozostanie, wciąż jednak lęka się, że prędzej czy później Karolinę odciągnie od niego „jakiś typ na stanowisku”. On sam nie wyobraża sobie, by mógł stracić dla niej zainteresowanie, chociaż jest od niej młodszy o jedenaście lat.
Ludzie Oddani rzadko nużą się swoimi partnerami. Idealizują ich i umieszczają na piedestale (jak zresztą większość ważnych dla siebie osób). Uczynią wszystko, by ich w tej pozycji utrzymać. Potrzebują tego: w ten sposób sami czują się pewniej i swobodniej. Lubią wciągać partnera w swoje prywatne sprawy i we wszystkim zasięgają jego opinii: „Jak ci się podoba ta sukienka?”, „Jak sądzisz, czy powinienem sprzedać akcje i kupić obligacje?”, „Chcę zmienić tapetę w pokoju. Czy mógłbyś wpaść i powiedzieć mi, jaką byś wybrał?”.
Często ta idealizacja partnera przybiera postać subtelniejszą, zwłaszcza u osób o osobowościach bardziej złożonych niż Jerry’ego i Maggie. Przyjrzyjmy się Alanowi, który prowadzi niewielką firmę przewozową. W pracy sam podejmuje decyzje, którym podporządkowują się podwładni. W domu jednak przejawia znacznie więcej cech typu Oddanego. Pozwala swojej żonie Joannie decydować o większości rodzinnych spraw, łącznie z chodzeniem do kościoła. Nie jest szczególnie religijny, wolałby w tym czasie pograć w golfa, ale nie odważyłby się sprzeciwić Joannie w czymś, co jest dla niej ważne.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.