Название: Рослини
Автор: Отсутствует
Издательство: OMIKO
Жанр: Книги для детей: прочее
Серия: Шкільна бібліотека. Дитяча енциклопедія
isbn:
isbn:
Наприкінці XVII століття видатний шведський вчений Карл Лінней писав, що на Землі існує сім тисяч видів рослин. Зараз відомо понад триста двадцять тисяч тільки вищих квіткових рослин. Майже стільки ж існує й неквіткових. А кількість бактерій, які теж умовно віднесені до рослинного світу, взагалі підрахувати дуже складно.
Важко переоцінити роль і значення рослин у житті планети та людства. Саме вони створюють основну масу органічних речовин Землі й підтримують газовий склад атмосфери на планеті, чим забезпечують життя всіх земних створінь: самих себе, тварин і людей. Це вони сприяють родючості ґрунтів. Рослини також стали першими інженерами й одержали «авторські свідоцтва» на безліч технічних винаходів, а люди лише скопіювали їх або винайшли нещодавно. Ці зелені трудівники знищують шкідливі мікроорганізми. Вони дають людям безліч речей, без яких не може існувати сучасна цивілізація: житло, меблі, одяг, ліки, папір тощо.
А ще забезпечують нас теплом, годують, тамують спрагу, захищають від пекучого сонця. І таке інше, таке інше, таке інше… Цей перелік може зайняти кілька сторінок і все одно не відіб’є усіх корисних особливостей рослин – основи життя на Землі.
То що ж таке рослини? «Напевно те, що росте», – скажете ви і матимете рацію. Але ж ростуть усі живі творіння, в тому числі й людина та тварина, і навіть неживі об’єкти, наприклад гори.
«Те, що не рухається!» – спробуєте ви знайти іншу відповідь. Втім, насправді рослини рухаються, просто зазвичай дуже повільно. Вони змінюють положення стебла, листків і квіток відносно сонця та перед дощем, шукають опору для гнучкого стебла. А окремі види рослин навіть переповзають на інше місце. Є й такі, що миттєво згортають листочки від дотику. Один з прикладів такої недоторканої – добре знайома всім мімоза. Таким чином, і ця відповідь буде невірною.
Що ж таке роблять тоді зелені мешканці планети, чого не вміють робити інші? А ось що!
Рослини – єдині на Землі організми, які здатні синтезувати органічні речовини з неорганічних за допомогою сонячної енергії і виділяти при цьому необхідний для життя кисень. Таким чином, вони становлять первісне джерело їжі, енергії й газообміну для всіх інших форм життя на Землі.
Ви помітили, яким непростим виявилося навіть перше, таке, здавалося б, легке запитання стосовно рослин? А є й безліч інших, набагато складніших. Люди дуже поганознають зелене царство й особливості життя і поведінки рослин.
Завдяки життєдіяльності рослин увесь кисень атмосфери Землі поновлюється кожні дві тисячі років. А кожний гектар лісу щорічно виділяє три тонни кисню.
Щодо цього тваринам пощастило значно більше. їх, щоправда, менше, і вони примітивніші порівняно з представниками рослинного світу. А серед рослин є безліч травок та кущиків, що здаються нам суцільною зеленою масою і досі залишаються для нас безіменними. Та й великі дерева ми знаємо далеко не всі. Нерідко не можемо розпізнати навіть ті, що ростуть поряд з нами, у добре знайомому лісі чи парку.
Сад троянд в Окленді (Нова Зеландія)
Проте кожна рослина, навіть така, що складається з однієї клітини, ховає безліч цікавих особливостей, а деякі бережуть справжні таємниці, які вчені поки що не змогли розкрити.
Отже, ця книжка має на меті допомогти вам, юні читачі, розширити свої уявлення про рослинний світ, набути систематичних знань у цій галузі, більше дізнатися про найцікавіші явища царства рослин і конкретних його представників. На її сторінках ви ближче познайомитеся з добре відомими рослинами, що ростуть поряд, дізнаєтесь про зелених мешканців України та світу, здійсните подорожі до тропічних лісів, у савани, пустелі, тундри та інші природні зони планети. Книжка допоможе зрозуміти складні взаємини рослин між собою, стосунки між рослинами і тваринами, рослинами і людьми.
Хоч як не прикро це констатувати, але люди поступово знищують зелений покрив планети. Скорочується тайга і величезні тропічні ліси, зникають степи і луки. З ними гинуть цінні види рослин. Вчені навіть не можуть підрахувати котрі з них припинили своє існування і в якій кількості. Погіршується склад атмосфери. Половині людства загрожують голод і хвороби. Земля втрачає родючість.
В Україні росте понад сорок тисяч дерев, квітів, чагарників і трав. З них до Червоної книги країни нині занесено сто дев’яносто дев’ять видів. У 1985 році їх кількість становила лише сто шістдесят два види. Якщо ви, прочитавши цю книжку, усвідомите, що кожна рослина конче необхідна людям СКАЧАТЬ