Название: Kuala Lumpur. Przewodnik
Автор: Magdalena Nowakowska
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Путеводители
isbn: 978-83-64340-97-0
isbn:
Za symbol malezyjskiej kuchni uchodzi satay – szaszłyk z kurczaka lub wołowiny. Kawałki mięsa marynuje się w mleku kokosowym i opieka nad ogniem. Specjał jest hojnie przyprawiony, zwykle cynamonem, kolendrą i trawą cytrynową. Bardzo popularna wersja to szaszłyki posmarowane masłem orzechowym. Chiński rodowód ma ajam sioh: posiekane na niewielkie kawałki mięso kurczaka, marynowane w mieszance kilkunastu przypraw, w której przeważają ziarna tamaryszku. Potrawę przyrządza się w głębokim tłuszczu. Jeżeli jesteśmy miłośnikami wieprzowiny, rozejrzyjmy się za szynką pieczoną w miodzie lub ciar seu, smażonym mięsem marynowanym w winie. Bez większych problemów dostaniemy także dania z ryb, często podawane na liściach banana (ikan panggang) lub pieczone z sosem curry i ziarnami tamaryszku (ikan assam). Nie sposób nie wspomnieć o pikantnej zupie z owoców morza tom yam, mającej tajski rodowód.
Malezyjska kuchnia chętnie łączy różne, zdawałoby się przeciwstawne smaki. Słodycz może przeplatać się z pikantnością, nuta słona z kwaśną. Generalnie jednak królują ostre przyprawy, szczególnie przywieziona przez Hindusów papryczka chili. Na jej bazie przygotowuje się sos sambal, który miejscowi stosują niemal do każdej potrawy. W jego skład – obok chili – może wchodzić nawet kilkanaście przypraw (m.in. trawa cytrynowa, kurkuma, kminek, anyż, goździki, cynamon, kardamon), a każdy kucharz stosuje ich własną mieszankę, decydując w ten sposób o smaku swoich dań.
Oprócz pikantnych potraw, Malezyjczycy uwielbiają desery, racząc się w trakcie dnia sprzedawanym na ulicach bananem smażonym w cieście (pisang goreng) lub okupując cukiernie serwujące miejscowy specjał: ais kacang. Pod nazwą tą kryje się smakołyk z lodu, skondensowanego mleka i ziaren zbóż bądź fasoli. Podobną popularnością cieszy się cendol – mleko kokosowe z syropem karmelowym, pokruszonym lodem, mnóstwem cukru i liśćmi pandanowca (pochutnika).
Szukając nieco mniej kalorycznych słodkości, udajmy się na jeden z licznych w mieście targów owocowych. Znajdziemy tu nie tylko duriana – duży owoc w kolczastej łupinie, znany z nieprzyjemnego, dusznego zapachu i kremowego, lekko waniliowego smaku – ale także świeże rambutany liczi, pomelo, mangustynki, karambole, cziku, guajawy, papaje, czy owoce chlebowca (nangka). W tym egzotycznym bogactwie, pospolite banany, ananasy, pomarańcze czy mango mogą wydawać się już mało atrakcyjne. Warto jednak i po nie sięgnąć, gdyż stopień ich dojrzałości, a co za tym idzie smak i aromat są nieporównywalne z tymi, które oferują owoce przywiezione z dalekich krajów do Polski.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.