Название: Muzyka w przedszkolu
Автор: Beatrix Podolska
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Учебная литература
isbn: 978-83-7850-354-5
isbn:
Pomocą w pokonywaniu pierwszych trudności związanych z poruszaniem się w takt muzyki może być wybrany wierszyk; dzieci będą wtedy reagować nie tylko na dźwięki muzyki, ale także na polecenie słowne podane w zabawowej formie, np.:
Podaj rękę, stańmy w kole,
Maszerujmy żwawo.
Najpierw w lewo idźmy równo,
Potem hop! I w prawo!
Nogę wyżej unieś zgrabnie,
Słuchaj jak muzyka gra.
Klaśnij w ręce! Tupnij nogą!
Teraz bęc… I cicho sza8.
POCZĄTEK I ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
Sposób rozpoczynania zajęć jest istotny, ponieważ często decyduje ozainteresowaniu dzieci dalszym ich przebiegiem. Dlatego trzeba się starać każde spotkanie muzyczne rozpoczynać inaczej, a nie stereotypowo, np. maszerowaniem.
Początek jest uwarunkowany charakterem zajęć: czasem np. trzeba wytworzyć odpowiedni nastrój przed opowiadaniem słowno-muzycznym, innym razem chcemy wytworzyć twórczą atmosferę przed improwizowaniem melodii.
Podobnie i zakończenie zależy od przebiegu całości zajęć, a także od tego, co ma zastąpić potem. I tak np. po zabawie ruchowej można przeczytać wiersz, który wprowadzi do następnych zajęć; po nastrojowym zaś opowiadaniu dzieci mogą wyrazić ruchem jego treść, a potem usiąść do malowania. Czasem można też zajęcia zakończyć marszem w celu zdyscyplinowania grupy.
PIERWSZE REAKCJE NA RYTM
Między rytmem a ruchami naszego ciała istnieje najściślejszy związek.
Miarowość jest wspólną cechą: miarowy chód, wahadłowy ruch rąk, miarowe tętno serca, miarowy oddech itp. stanowią podstawę dla rytmu muzycznego9.
Uwrażliwienie dzieci na rytm należy rozpocząć od zwrócenia uwagi na wszystkie sytuacje, w których pojawia się miarowy ruch: tykanie zegara, spadanie kropel deszczu, odgłos kroków, równy oddech, bicie serca, rytm dnia i nocy, pory roku. Wszystkie te zjawiska można wprowadzać stopniowo w zabawach, ćwiczeniach czy opowiadaniach.
Pomocne są tutaj zabawy w echo. Najmłodsze dzieci będą początkowo naśladować odgłosy, z czasem same zaczną je wprowadzać w za-bawach (na ten temat szerzej w rozdziale Ruch przy muzyce).
ZASTOSOWANIE PIANINA W CZASIE ZAJĘĆ
Spośród wszystkich instrumentów stosowanych w przedszkolu pianino ma największe możliwości dostarczania wrażeń i przeżyć muzycznych – dzięki zróżnicowanej skali dźwiękowej i barwie brzmienia, a także łatwemu dostępowi do utworów o różnym stopniu trudności.
Pianino może być cenną pomocą w prowadzeniu zajęć muzycznych, pod warunkiem że spełnione będą podstawowe wymagania dotyczące konserwacji instrumentu (działanie mechaniki i dobre nastrojenie, odpowiednie ustawienie w sali, z dala od źródła ciepła, zabezpieczenie przed uszkodzeniem, kurzem i umiejętne używanie w czasie gry). Pianino powinno też być odpowiednio ustawione, aby nauczycielka była w czasie gry zwrócona do dzieci bokiem, a nie tyłem. Dobrze jest, gdy posiada ona umiejętność gry na pianinie w zakresie odtwórstwa i improwizacji. Powinna również stale te umiejętności rozwijać.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
1
E. Jaques-Dalcroze, Rytmika i nowoczesna sztuka ruchu [w:] Wychowanie przez sztukę, red. I. Wojnar, Warszawa 1965.
2
M. Debesse, Twórczość artystyczna dziecka a twórczość artysty [w:] Wychowanie przez sztukę, op. cit.
3
M. Debesse, Twórczość artystyczna dziecka…, op. cit.
4
E. Jaques-Dalcroze, Rytmika i nowoczesna sztuka ruchu, op. cit.
5
E. Souriau, Wpływ muzyki na rozwój psychiczny dziecka [w:] Wychowanie przez sztukę, op. cit.; E. Souriau – francuski teoretyk estetyki, od 1941 roku profesor estetyki na Uniwersytecie Paryskim.
6
Słowa wybitnego pediatry holenderskiego dr Beokholta (brak źródła).
7
J. K. Bromham, La musique et les tout-petits, Bruxelles 1962 (przeł. B.P.).
8
B. Podolska, Pierwszy marsz [w:] B. Podolska, Z muzyką w przedszkolu, Warszawa 1980.
9
J. W. Reiss, Mała historia muzyki, Kraków 1979.
8
B. Podolska, Pierwszy marsz [w:] B. Podolska, Z muzyką w przedszkolu, Warszawa 1980.
9
J. W. Reiss, Mała historia muzyki, Kraków 1979.