Naatan Haamer. Margit Arndt-Kalju
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Naatan Haamer - Margit Arndt-Kalju страница 4

Название: Naatan Haamer

Автор: Margit Arndt-Kalju

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Биографии и Мемуары

Серия: Meie Vaimulikud

isbn: 9789949730315

isbn:

СКАЧАТЬ stiilis „Jumal, Sul ligemal ihkab mu vaim“ – luges teksti ette ja mängis selle fraasi ära. Meie siis laulsime ema öeldud teksti järgi neid koraale kaasa. Aga meil oli silme ees ka gooti kirjas lauluraamat, mida jälgisime. Nii et ma tõesti arvan, et oskasin gooti kirja enne lugeda. Kuigi meil olid tihti kasutuses ka tavalises kirjas laululehed … Igatahes õppisin ema kõrval orelipingi peal lugemise selgeks. Kooli minnes ma kindlasti juba lugesin. Kuna meil ema oli kodus, siis ei käinud ma lasteaias – ükski meie lastest ei käinud seal. Kuid mäletan, et kui läksin eelkooli katsetele, siis öeldi, et eelkooli pole vaja tulla.

      See oli muidugi veider viis õppida lugema. Ei tea, kui paljud inimesed saavad öelda, et on niimoodi lugemise selgeks saanud – kusjuures veel gooti kirjas!

pilt

      Tarvastu kodus raamaturiiuli ees: isa, ema, ristiisa Voldemar Ilja, Naatan tema süles ja Memm.

      Tugevad peresidemed

      Keskkond on olnud väga toetav ja hooliv. Sõna otseses mõttes on olnud väga tugevad peresidemed, kogu suguvõsa on tihedalt läbi käinud ja sinna lisandusid ka teised inimesed – nii et olen harjunud paljude inimeste keskel olema juba väga väikesest peale. Tihe suhtlus käib siiamaani, suurematel tähtpäevadel saame suguvõsaga kokku. Samas on ka meie oma pere suur, meid on neli last: peale minu kaks venda ja õde ning kui kõikide nende ja nende laste ja lastelaste sünnipäevadel käia, siis tuleb aastas tohutult palju külastusi. Aga nii on. Me käime siiamaani võimalikult palju üksteise sünnipäevadel. Lisandub muidugi kogu aeg liikmeid, kelle sünnipäevadel on vaja käia: sünnib juurde ja tulevad abikaasad kõrvale. Nüüd on ka juba esimene lapselaps, minu poeg on isaks saanud, nii et olen ka vanaisa. Suhtlus kõigi nende tegelastega on siiamaani jätkuvalt olemas. See on hästi tore, perekonnaliikmed tunnevad huvi üksteise vastu ja tahavad külla minna – vähemalt sünnipäevadel, kui muidu ei jõua. Kogu aeg on ju hästi kiire, aga see aeg ikka püütakse võtta. Kas just sajaprotsendiliselt kõik alati kohale jõuavad, aga vähemalt igast perest on esindus küll olemas.

pilt

      Taadi 50. ametiaastapäeva tähistamisel 6. oktoobril 1979. aastal. Ees: Meelis-Lauri Erikson, Aulis-Leif Erikson, Markus Haamer, Siimon Haamer, Hanna Renter, Naatan Haamer. Teises reas: Hillar Põld, Eenok Haamer koos süles istuva Maarja Haameriga, Harri Haamer, peapiiskop Edgar Hark, Herbert Kuurme, Jaak Salumäe. Taga: Albert Erikson, Maarja Haamer-Renter, Eha Haamer, Harri Rein, Heino Viks, Maimu Haamer, kirikuvanemad ja veel üks külaline.

pilt

      Esimesel koolipäeval koos Markuse ja emaga Mustvees koduuksel.

      Õppimiseks pole aega!

      Olen lõpetanud Mustvee Keskkooli, käisin seal algusest lõpuni, 11 aastat. See on väikelinna kool, aga ega see ise nii väike olnudki. Mustvees on kaks kooli: vene ja eesti kool.

      Kooliaeg oli tore, kuigi ma ei ole olnud mingi hea õpilane. Läksin kooli 1973. aastal. Kooliajal oli mul väga palju tegemist, nii et õppimiseks ei jäänud väga palju aega. Esialgu läks lihtsalt ka, mul ei olnudki vaja õppida, asjad jäid ise meelde ja lihtne oli neist aru saada – häid hindeid ei olnud keeruline saada. Aga kuskil seitsmendas-kaheksandas klassis läks keeruliseks. Siis oli väga raske aru saada, et nüüd tuleb õppima hakata. Kuna olin ennast üsna hõivanud igasuguste huvitavate tegevustega, siis õppimiseks lihtsalt polnud aega.

      Hakkasin esimesest klassist peale käima kergejõustikutrennis. See tähendas igapäevast sportimist, vist viis päeva nädalas oli trenn ja nädalavahetustel tulid sageli võistlused.

pilt

      Esimesel koolipäeval oma klassis.

      Fotohobi läbi terve kooliaja

      Mingil perioodil käisin fotograafiaringis. Tegin palju pilte, sest mu isa ja vanaisa õpetasid mind pilti tegema. Lõpuks oli Mustvees fotograafiks Tiit Kuusemaa, kes on praegu Puhja koguduse õpetaja, aga siis oli Mustvee kiriku kellamees ja Mustvee linna fotograaf. Keemiku haridus sobis fotograafile tol ajal väga hästi, sest kõik, mida fotolaboris tehti, oligi suur keemia. Tema abil olen süvendanud oma teadmisi fotograafiast ja kooliajal tegin kooliüritustel pilte, mida siis ka mingite kopikate eest müütasin.

pilt

      Koos bändikaaslastega, kes on sõbrad tänaseni: Vaido, Margo, Anneli, Naatan ja Signe.

      Rock’ist malevalauludeni, kooliraadiost kitarrimänguni

      Olin ka raadiotehnikaringis, seal sai õpitud, kuidas trükiplaate teha, joota ja raadiot ehitada. Ühe minust vanema sõbraga tegime raadiosaatejaama ja sai üritatud isegi sellist pättust, et tema lõpueksami ajal kasutada raadiosaatejaama vastuste edastamiseks. See jäi küll kasutamata, aga süsteem sai valmis ehitatud ja proovitud ka, täitsa toimis. Me suutsime teostada selle palju väiksema ja nähtamatuna, kui oli sarnane jaam „Šuriku seikluste“ filmis, aga sinna see asi ka jäi. Põhiteostajaks oli muidugi see sõber Jaan.

      Aastaid tegime klassivendadega kooliraadio saateid. Mingil hetkel haaras mind rock’i-klassika vaimustus ja mäletan üht Pink Floydist tehtud saadet, see tuli meil umbes 45-minutiline. Siis me kärpisime seda kõvasti ja lõpuks see jäi vist 23 minuti peale. Saadet lasti tunni alguses – ja siis läks peaaegu pool koolitundi! Õpetajad olid nördinud ja pärast seda meil ei lubatud üle viie minuti pikkusi saateid teha. Aga me ei suutnud pidama saada. Pink Floydist oli kõige pikem saade, kuid tegime neid ka Deep Purple’ist, Jethro Tullist jt rock’i-klassikutest: uurisime laulutekste ja muud materjali.

pilt

      Mustvee orkestris läbi vee ja vasktorude. Vihmavarju hoiab Naatanile teine bassimees Udo ja suur vormimüts annab kõledal päeval oma osa kõrvade soojas püsimiseks.

      Viiendas-kuuendas klassis sai kitarrimäng iseseisvalt selgeks õpitud. Hakkasime koos kahe klassivenna Margo ja Vaido ja kahe klassiõe Signe ja Anneliga tegema kantri moodi muusikat ja käisime konkurssidel, astusime üles maleva- ja poliitlaulude festivalidel. Tegime seda keskkooli lõpuni. Lisaks panime keskkooliajal nendesamade klassivendadega kolmekesi kokku elektripillidega bändi. Eks see n-ö süldibänd oli, aga me üritasime vahepeal ikka pisut rokilikumalt ka keevitada. Me suhtleme selle pundiga mingil määral siiamaani. Aeg-ajalt korraldame ka klassikokkutulekuid. Igal juhul vanad laulud tulevad veel meelde küll, kitarrid võetakse kätte ja hakatakse laulma. Omal ajal tegin ka ise laule, nii sõnad kui ka viisi. Kunagi mul olid need ühes kaustikus kirjas, aga see on kolimiste käigus kuhugi kadunud. Olen püüdnud mõnda meenutada, aga huvitaval kombel oma tehtud laulud ei tule enam meelde.

      Malevaelu

      Neli aastat käisin õpilasmalevas: 1980.–1983. aastal. Kõplamas, heina tegemas. Viimati olin linnamalevas, siis me ei elanudki kuskil koos, vaid käisime kodudest kohal. See oli viimasel aastal enne viimast klassi. Kuidagi palju oli siis muudki teha ja käisime malevas lihtsalt Mustvee heakorratöödel.

      Esimestel maleva-aastatel olid Esku ja Avinurme rühm. Need olid edukad ja jõudsid ka vabariiklikele võistlustele välja. Esku rühmaga me lausa võitsime malevarühmade vabariiklikul tasemel mõõduvõtu ja saime preemiaks reisi Moskvasse – aastavahetus 1980/81 komsomolide palees. Edumeelsed noored üle terve Nõukogude Liidu tantsisid koos uusaasta vastuvõtul. Põhimõtteliselt oli seal diskoteek, kuigi eks peeti ka sütitavaid kõnesid.

piltСКАЧАТЬ