Vareselõks. Ann Cleeves
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Vareselõks - Ann Cleeves страница 5

Название: Vareselõks

Автор: Ann Cleeves

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Триллеры

Серия:

isbn: 9789985345382

isbn:

СКАЧАТЬ sa tahad temast rääkida, siis ma võin öö läbi kuulata.”

      „Jumala eest, ei taha.” Kas polnud Edie ja tema sõbrannade puhul tüüpiline, et rääkimist peeti ainsaks asjaks, mis on oluline? Tema kodu oli kogu lapsepõlve jooksul rääkimist täis olnud. Ta arvas siis, et see on nagu sõnadest supp, mille sisse ta upub. Võibolla just nimelt seepärast meeldisidki talle kõige rohkem arvud ja asjade loendamine. Arvud on täpsed ja ühetähenduslikud.

      „Mida siis?”

      „Mul on vaja teada, miks ta seda tegi.”

      „Kas me oleme kindlad, et ta tahtis seda teha? Kas see ei saanud olla õnnetusjuhtum? Või koguni mõrv?”

      Rachael raputas pead. „Politsei käis kohal. Ja oli jäetud kiri. See oli kirjutatud tema käega. Ja ma seletasin politseinikule, et selle sõnastus on samasugune nagu tema jutul. Sa ju tead, mida ma silmas pean?”

      Edie noogutas.

      Sõnadest tead sa muidugi kõike, mõtles Rachael.

      „Ta teadis, et ma tulen sellel õhtul. Kui tal oli mingisugune mure, siis ta oleks saanud sellest minuga rääkida. Võib-olla ta arvas, et ma ei aita teda.”

      „Ei, seda poleks ta küll arvanud.”

      „Ma oleksin pidanud talvel temaga ühenduses olema. Siis ma oleksin teadnud. Kas sa saad aru, et ma isegi ei helistanud talle?”

      „Kas tema sinule helistas?”

      „Ei helistanud.”

      „Arvatavasti sa tead, et süütunne on leina üks tavalisi atribuute?”

      „Edie!”

      Edie oli õpetanud alamastme kolledžis inglise keelt ja kirjandust ning teatrikunsti, kuid vastutanud ühtlasi ka hingehoiu eest. Ta oli käinud nõustamiskursustel. Need teiste ette puistatavad psühholoogia kullaterakesed ärritasid Rachaelit alati.

      „Ma tean,” ei lasknud Edie ennast heidutada. „Psühholoogi sõnamulin. Mis ei tähenda veel, et see ei oleks õige.”

      „Ausõna. Ma ei vaja seda kõike.”

      „Ma ei tea päris kindlalt, mis see on, mida sa vajad.”

      „Praktiline abi. Mul on tarvis välja selgitada, mis sundis Bellat enesetappu sooritama. Black Law’s viibides ma seda teha ei saa. Pealegi on tegemist millegi niisugusega, mis on sinul hästi käes. Rääkimisega. Kuulamisega. Isegi klatšimisega. Kellelgi peab ju olema aimu, miks talle tundus, et ta peab sooritama enesetapu.”

      „Kas tema tahaks, et sa seda teed? See näeb välja nagu … sekkumine eraellu.”

      „Ta korraldas kõik nii, et mina pidin olema see, kes ta leiab. Ta tundis mind. Ta teadis, et ma hakkan küsimusi esitama.”

      „No hüva, millest me alustame?” Edie oli esitanud sellesama küsimuse siis, kui nad võtsid vahetevahel üheskoos ette pika ja vaevarikka bussisõidu Newcastle’isse. Nad seisid Haymarketil ja vaatasid Northumberland Streeti rahvast tuubil täis kaupluste poole. Rachael oli alati eelistanud avatud ruume ning tundis surutist ja kabuhirmu, kuid Edie lähenes sisseostude tegemisele alati metoodiliselt.

      „No hüva, millest me alustame?” Ja ta võttis oma nimekirja välja ning pani päeva paika: Farnons koolivormi ostmiseks, Bainbridge kardinariide ostmiseks, lõunasöök Theatre Royali vastas üliõpilaste kohvikus, M & S püksikute ja sokkide ostmiseks ning kella kolmese bussi ajaks tagasi Haymarketile.

      Rachaeli kartused hajutati taas. „Mina arvasin, et matustest.”

      „Kes need korraldab?”

      „Dougie poeg Neville. Ma pidin neile teatama, mis on juhtunud, kuigi alguses ei tulnud see mulle pähegi. Ma ei mõelnud temast kordagi nii, nagu võiksid tal olla mingisugused sidemed Bellaga. Bella ei rääkinud temast kuigi palju. Kuid muidugi pidi Neville Dougie olukorrast teada saama ja ka talu vajab hooldamist. Lambad hakkavad kohe poegima …”

      „Ja ta võttis matuste korraldamise enda peale.”

      „Jah, ta ütles, et teeb seda meelsasti. Ma küsisin temalt, kas tal on midagi selle vastu, et ma panen Gazette’i kuulutuse. Teiste mäestikutalude rahvas suhtus Bellasse hästi. Mõned tema sõbrad või pereliikmed võivad kuulutust näha ja kohale tulla.” Ta pöördus Edie poole. „Tegelikult ei saanud ma kogu selle pika aja peale Bellast ju midagi teada. Ma ei tea, kas tema vanemad on veel elus või kas tal on vendi või õdesid ega isegi mitte seda, kus ta sündis. Me muudkui rääkisime ja rääkisime minust, aga seoses temaga ainult Dougiest ja talust. Neville küsis, kas on sugulasi, kellele ta peaks teatama, kuid mina ei osanud talle midagi öelda.”

      „Kas Dougie ei oleks saanud aidata?”

      „Dougiest ei ole ma osanud kunagi midagi öelda. Bella lobises temaga just nimelt niisamuti nagu enne insulti, kuid mõnikord ma mõtlesin, et ta viib ennast eksiteele, kui arvab, et mees saab kõigest aru. Kahtlemata reageeris Dougie lihtsamatele küsimustele. „Kas sa juua tahad?” „Kas ma teen akna lahti?” Aga midagi enamat?” Rachael kehitas õlgu. „Ja arvatavasti ei rääkinud Bella ka temale oma minevikust kuigi palju. Dougie armastas teda nii väga, et ta poleks sellest hoolinud.”

      „Kus Dougie praegu elab?”

      „Hooldekodus. Rosemountis. Kas sa tead seda?”

      „Mõhõh. Ma tunnen sealset öövalveõde. Tema poeg oli minu õpilane. Neil oli probleeme. Ma sain neid veidi aidata. Nii et …”

      „Ta on sinu tänuvõlglane?”

      „Võib-olla saab ka tema mind veidi aidata.”

      „Minu meelest sa arvad, et ma olen peast segane,” ütles Rachael. Nad olid pudelile juba peaaegu põhja peale teinud. „Tõenäoliselt sa mõtled, et ma peaksin teatavaks võtma, et Bella on surnud, ja oma eluga edasi minema. Miks oleks mul vaja minevikus tuhnida, eks ole?”

      „Kas sa saaksid niiviisi teha? Sellele lihtsalt selga pöörata?”

      „Ei saaks.”

      „Miks sa siis üldse küsid?”

      Rachael hakkas magama minema, kui Edie päris: „Kas see ei võinud olla kuidagiviisi seotud karjääriga?”

      „Mida sa silmas pead?”

      „Sa ütlesid, et ta armastas mägesid. Kas ta oleks nendesse lõigatud suurt armi, lõhkeaineid ja veoautosid talunud? Ma tean, et karjäär ei ole küll tema maal, kuid ta oleks seda ju näinud, eks ole? Iga päev.”

      „Ta oleks karjääri jälestanud, aga niisama lihtsalt alla andnud ta ka ei oleks. Ta oleks selle vastu võidelnud. Oleks vajaduse korral buldooserite ette heitnud.”

      „Kuid lõpuks ta ju teadis, et sellest kõigest poleks põrmugi kasu?”

      „Kust võis tema seda teada? Me ei ole veel töölegi hakanud. Otsust ei ole võimalik langetada enne, kui meie oleme oma töö lõpetanud ja on leidnud aset avalik arutelu. Ja karjäär poleks olnud nii tähtis kui Dougiega koos elamine. Lõppude lõpuks läks talle ainult see korda..”

      Neljas СКАЧАТЬ