Teadusest jumalani. Füüsiku teekond teadvuse salapärasse. Peter Russell
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Teadusest jumalani. Füüsiku teekond teadvuse salapärasse - Peter Russell страница 1

СКАЧАТЬ Russell

      Teadusest jumalani. Füüsiku teekond teadvuse salapärasse

      Tänusõnad

      Paljud inimesed on olnud selle raamatu sünniks vajalikud. Julie Donovan, minu tootmisjuhataja, ei hoidunud iial julgustamast. Kui ma olin raamatu lõpetanud, viis ta raamatu läbi kõikide tootmisetappide, alates koopia redigeerimisest, kuni kujunduse, küljenduse ja trükkimiseni.

      Zorica Gojcovici abi oli hindamatu. Ta töötas kannatlikult koos minuga viimased mustandid läbi, lisades struktuurilevoolavust ning tehes raamatu palju paremini loetavaks.

      Tinker Lindsay oli kaasatud raamatu paljudesse erinevatesse arengufaasidesse, lisades sinna hindamatul hulgal oma kirjutamiskogemust.

      Bocarra Legendre, Christian de Quincey, Cynthia Alves, Dewitt Jones, Karen Malik ja varalahkunud Dave Emmer andsid raamatu erinevatele versioonidele teravapilgulist ja abistavat nõu.

      Olen sügavalt tänulik Fetzeri Instituudile, kelle suuremeelne toetus võimaldas mul fokuseeruda kirjutamisele ning seetõttu ka lõpetada raamat enne, kui see oleks muidu võimalik olnud.

      Lõpuks soovin tänada kõiki Institute of Noetic Sciences's (mõistusteaduste instituut – tlk) nende pideva julgustuse ja toetuse eest.

      Eessõna

      Selle raamatu esimene versioon oli eelväljaanne. Varasemate raamatute puhul tegin koopiad viimasest käsikirjast sõpradele, kirjastajatele, publitsistidele ja teistele lugemiseks. Tänapäeva tehnoloogia abil oli väike trükiarv saanud meeldivaks alternatiiviks. Ma võisin külvata ideid palju laiemalt ja saada tagasisidet palju enamatelt inimestelt.

      Paljude lugejate tagasiside tulemusena olen teinud selles müügiversioonis mõningaid muudatusi. Ma olen parandanud materjali, mis puudutab valguse ja Jumala suhet ning Jumala ja enese müstilist olemust, et teha oma sõnum selgemaks. Lisaks olen ümber kirjutanud suure osa viimasest peatükist, et kajastada enda muutuvaid vaateid.

      Regulaarselt uuendatav register soovitavast lugemisest on saadaval minu kodulehel www.peterrussell.com.

Peter Russell Sausalito, California 2003

      Rohkem, kui kõik muu, sõltub tsivilisatsiooni tulevik sellest, kuidas kaks kõige võimsamat jõudu ajaloos, teadus ja religioon, seavad omavahelise suhte.

Alfred North Whitehead

      Sissejuhatus

      Oli 1996. aasta kevad. Ma olin kutsutud väikesele seminarile, sügaval California sekvoiametsades, et arutada teadvuse arengu üle. Kui ma istusin seal, kuulates erinevaid debatte meele olemusest, viimastest avastustest neurokeemias ja teooriatest teadvuse päritolust, tundsin end aina enam häirituna. Ma oleksin tahtnud öelda „me oleme kõigest valesti aru saanud“ või midagi sellesarnast. Paraku ei suutnud ma väljendada oma kõhklusi sidusalt ning hästi põhjendatud moel, mis on vajalik, kui keegi tahab, et teda tõsiselt võetaks. Nõnda ma siis taltsutasin oma keelt ja istusin pettunult edasi.

      Mõned nädalad hiljem Los Angelesest San Fransiscosse suunduval lennukil avasin ma vana raamatu, mille peale ma olin hiljuti sattunud. Hollandlasest autor, kes kirjutas 1920ndatel, ei öelnud küll midagi uut, mida ma varem poleks teadnud, kuid ta meenutas mulle taju protsesse ja viisi, kuidas me konstrueerime oma kogemuse reaalsusest. Loetud filosoofia, eriti Immanuel Kant, tuli korraga meelde, niisamuti kui ka minu füüsikaõpingud valguse olemusest ja minu uurimisretked ida filosoofiasse ning meditatsiooni.

      Ühtäkki sai minu frustratsiooni põhjus selgeks. Meil on vaja palju rohkemat, kui uus teadvuse teooria. Me peame ümber mõtestama mõned meie fundamentaalsed eeldused reaalsuse loomusest. See oligi kaemus, mida ma oleksin tahtnud tollel seminaril väljendada. Ma hakkasin kritseldama ja selle ajaga, kui lennuk maandus, oli pilt selge. Kogu meie maailmapilt tuli pahupidi keerata.

      Järgnevate kuude jooksul töötasin ma essee kallal, seades kokku erinevaid tükikesi reaalsuse mudelist, milles teadvus mängis peamist rolli. Selle protsessi käigus avastasin, et järeldused olid tegelikult veelgi sügavamad, kui ma eeldasin. Uus maailmavaade mitte ainult ei muutnud viisi, kuidas teadus käsitles teadvust, see viis ka uuele vaatepunktile vaimsusest ja mis veel üllatavam, ka uuele käsitlusele Jumalast.

      Seemned, mis ma külvasin sellel lennureisil, on nüüd kasvanud selleks raamatuks. Nagu iga uurimisega selliste sügavate küsimuste üle, ei ole ideed lõplikud ja ei saa ka kunagi olema. Need peegeldavad minu praeguseid mõtteid uue maailmavaate põhistruktuurist ja sellest, kuidas teadvus saaks olla pikalt oodatud sild teaduse javaimu vahel.

      Niivõrd, kui see raamat on ideede rännak, mis algab teadusega ja jõuab Jumalani, on see samuti minu enda teekond veidi spirituaalsetest teemadest huvitatud füüsikust teadvuse uurijani, kes hakkab nüüd aktsepteerima, mida on suured vaimsed õpetused juba tuhandeid aastaid öelnud.

      1

      Teadusest teadvuseni

      Inimesed rändavad, et imestada mägede kõrguse, hiiglaslike merelainete, pikkade jõesängide, mõõtmatu ookeaniavaruse, tähtede liikumise üle, kuid üksteisest mööduvad nad ilma imestuseta.

St. Augustine

      Südames olen ma alati teadlane olnud. Teismelisena nautisin ma õppimist, kuidas maailm toimib – kuidas heli liigub läbi õhu, miks metallid paisuvad, kui neid kuumutada, miks linad valgendades pleegivad, miks happed söövitavad, kuidas taimed teavad, millal õitseda, kuidas me näeme värve, kuidas lääts murrab valgust, kuidas keerlev vurr püsib tasakaalus, miks lumehelbed on kuusnurkse kujuga ja miks taevas on sinine.

      Mida enam ma avastasin, seda enam ma olin lummatud. Kuueteistkümneselt kugistasin ma Einsteini ja imestasin kvantfüüsika paradoksaalse maailma üle. Ma kaevusin erinevatesse teooriatesse, kuidas universum sai alguse ning juurdlesin aja ja ruumi müsteeriumi üle. Mul oli iha teadmiste järele, täitmatu uudishimu mõista seaduspärasid ja printsiipe, mis valitsevad maailma.

      Samavõrd olin ma intrigeeritud matemaatikast, mida kutsutakse mõnikord teaduse kuningannaks või ülemteenriks. Oli see pendli kõikumine, aatomi vibratsioonid või õhku tulistatud noole teekond, igale füüsikalisele protsessile leidus oma matemaatiline avaldis. Matemaatika alused olid nii elementaarsed, nii ilmsed, nii lihtsad, kuid nendest tuletatud reeglid valitsesid ka kõige keerukamaid nähtusi. Mäletan veel seda elevust, mida ma tundsin, avastades, kuidas üks ja sama baasvõrrand, üks kõige lihtsamatest ja elegantsematest kõigist matemaatilistest võrranditest, valitseb nii valguse levimist, viiulikeele vibratsioone, spiraali keerdumist kui ka planeetide orbiite.

      Aine on jõudnud punkti, et saada aimu iseendast… [Inimene on] tähe tee tähtede tundmise juurde.

George Wald

      Mõnele nii igavad numbrid olid mulle maagilised. Irratsionaalsed ja kujuteldavad arvud, lõputud seeriad, määramatud integraalid. Mul ei saanud nendest kunagi küllalt. Ma armastasin viisi, kuidas nad kõik kokku sobisid nagu tükid kosmilisest mosaiikmõistatusest.

      Kõige huvitavam oli see, kuidas kogu matemaatika maailm avanes lihtsa põhjuslikkuse rakendamise tulemusena. Tundus, et see kirjeldab eelkorrastatud universaalset tõde, mis ületab mateeria, aja ja ruumi piire. Matemaatika ei sõltunud mitte millestki, kuid kõik sõltus matemaatikast. Kui sa oleksid minult küsinud, kas kuskil on olemas Jumal, siis oleksin ma osutanud matemaatikale.

Noor ateist

      Traditsioonilise religiooni olin ma juba noorena hüljanud. Ma olin kasvatatud üles kui anglikaani kiriku liige, kuid suhteliselt pehmel moel. Nagu paljud perekonnad meie külas, СКАЧАТЬ