.
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу - страница 31

Название:

Автор:

Издательство:

Жанр:

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ наші люди, яким не звикати до лиха, винесли й це і відродили край. У 1620 році Яготином володіли українські магнати. За часів козаччини Яготинська сотня – центр Яготин – складалася з 24 сіл і входила до Переяславського полку. Після Визвольної війни 1648–1654 років було впроваджено новий політично-адміністративний устрій, за яким територія України переділилася на 17 полків, а ті своєю чергою ділилися на сотні. Яготин став сотенним містечком і був таким аж до знищення Росією українського гетьманства у 1764 році.

      Одним з перших поміщиків Яготина був Василь Танський – онук Семена Палія, а вже в нього купив землі та став власником містечка Кирило Розумовський. Сталося те у 1757 р. І Яготин із купленими і подарованими селами відійшов до складу 8 (з 9) округу маєтків К. Г. Розумовського – останнього гетьмана України, який, намагаючись піднести гетьманську владу, проводив політику зміцнення козацької старшини, а це йшло врозріз з колоніальною політикою Російської імперії. Тож гетьман і поплатився як посадою, так і званням. Позбавлений гетьманства, він приїхав до Яготина жити, тоді й зайнявся впорядкуванням маєтку.

      Того ж року за допомоги селян і найманих робітників спорудив греблю, що утворила на річці Супій велике і гарне озеро – ось воно, розлилося степами на всю широчінь! Нині озеру виповнюється 230 років, і видається, що там воно було вічно. Графу озеро обійшлось у 22 тис. срібних карбованців. Як зазначає Ю. Толкач у своїй збірці «Історія Яготина»: «куплена Розумовським садиба мала лише невеликий будиночок та 29 десятин присадибної землі. Поступово гетьман прикупив сусідні садиби та землі, про що залишилися перекази та записи, збереглися навіть прізвища колишніх власників, ціни. Так, частину маєтку слободи Лизогубівки К. Розумовський виміняв у полковника Лизогуба «за англійського кровного жеребця». А село Кулябівку його дружина (уроджена Наришкіна) «витанцювала» у полковника Куляби. Звісно, не просто витанцювала, а своїм чудовим хистом до танців змусила «Кулябку», який мав до графині неабиякі симпатії, продати село. Розширивши земельні володіння, Розумовський почав розбудовувати маєток…»

      Взагалі, останній гетьман України – особа не тільки відома з історії, а й легендарна. Можливо, завдяки саме йому, Кирилу Розумовському, Яготин згодом стане містечком історичним.

      Із розповіді князя Долгорукого про батуринську Воскресенську церкву, де поховано останнього гетьмана України, дізнаємося:

      «Он умер по-философски и сам назначил место своего погребения. За несколько месяцев перед кончиной он поручил англичанину вырыть себе в церкви могилу… Он спросил иностранца: «Зробив мені хату?». Граф любил весьма наречие своей родины, – додає далі крізь зуби князь Долгоруков. – Узнавши, что яма готова, сам ее осмотрел и одобрил. Не всякий вельможа так равнодушно опустится в землю» («Кіевская старина», № 4 за 1893 р.).

      Помер Кирило Григорович Розумовський у 1803 році, не доживши п’яти років до народження своєї онуки Варвари. Після смерті гетьмана Яготин, як і всі інші земельні володіння небіжчика, дістався його синові Олексію СКАЧАТЬ