Название: Sammu võrra maas
Автор: Henning Mankell
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Современные детективы
isbn: 9789985325568
isbn:
„Kas juhtus midagi?” küsis naine.
„Ei,” vastas Wallander. „Tahaksin teiega isiklikult rääkida.”
Wallander lõpetas kõne. Ta hakkas just kohvi järele minema, kui Ann-Britt Höglund uksele ilmus. Ehkki temagi oli just puhkuselt tulnud, oli ta nägu ikka sama kahvatu kui tavaliselt.
Wallanderi arvates oli selle kahvatuse põhjus sisemine. Ann-Britt polnud siiani täielikult toibunud sellest, et teda kaks aastat tagasi tulistati. Füüsiliselt oli kõik korras. Kuid Wallanderi meelest vaevas teda miski. Vahel tundus talle, et Ann-Britil on kogu aeg hirm.
Ta mõistis seda väga hästi. Ei läinud peaaegu päevagi, ilma et talle ei oleks meenunud, kuidas talle noaga kallale tuldi. Ja sellest oli juba üle kahekümne aasta möödas.
„Ega ma ei sega?”
Wallander osutas käega külalistetoolile. Ann-Britt võttis istet.
„Kas sa Svedbergi oled näinud?” küsis Wallander.
Ann-Britt raputas pead.
„Me pidime koos maha istuma. Martinsson, mina ja Svedberg. Aga ta ei ilmunud välja.”
„Ta pole ju kunagi üheltki koosolekult puudunud.”
„Just nimelt. Aga ta ei tulnud.”
„Kas te talle koju helistasite? Äkki ta on haige?”
„Martinsson on ta automaatvastajale mitu teadet jätnud. Ja Svedberg pole ju kunagi haige.”
Nad juurdlesid hetkeks vaikselt, kus Svedberg võiks olla.
„Mida sa tahtsid?” küsis Wallander siis.
„Mäletad seda kampa, mis autosid Ida-Euroopasse smugeldas?”
„Kuidas ma saaksin seda unustada? Ma olin kaks aastat selle õuduse sees, enne kui neist jagu saime. Ninameesteni jõudsime. Vähemalt Rootsi omadeni.”
„Paistab, et see on uuesti käima läinud.”
„Ninamehed istuvad ju kinni?”
„Ju siis on keegi nende asemele asunud. Kasutab olukorda ära. Seekord ei tegutse nad Göteborgis. Jäljed viivad Lycksele kanti.”
Wallander imestas.
„Kurat, see on ju Lapimaal?”
„Tänapäevaste vahenditega on inimene alati sama hästi kui keset Rootsit, olgu ta siis kus tahes.”
Wallander vangutas pead. Ta teadis, et Ann-Britil on õigus. Organiseeritud kuritegevus oli alati esimeste hulgas moodsa tehnika hüvesid ära kasutama.
„Ma ei suuda jälle otsast pihta hakata,” ütles ta. „Ainult mitte smugeldatud autosid.”
„Lisa andis selle mulle. Eks ta aimab, kui kõrini sul neist kadunud autodest on. Aga sa võiksid mind kurssi viia. Ja natuke head nõu kuluks ka ära.”
Wallander noogutas. Nad leppisid järgmiseks päevaks aja kokku. Seejärel läksid nad kohvi võtma. Nad istusid söögitoas lahtise akna alla.
„Kuidas puhkus läks?” küsis Wallander.
Korraga tulid Ann-Britil pisarad silma. Wallander tahtis midagi öelda, aga naine tõstis tõrjuvalt käe.
„Mitte eriti hästi,” ütles ta, kui oli enesevalitsuse tagasi saanud. „Aga ma ei taha sellest rääkida.”
Ta võttis oma kohvitassi ja läks. Wallander vaatas talle järele. Ta istus üksi laua ääres ja imestas Ann-Briti reaktsiooni üle.
Kui vähe me ikka teame, mõtles ta. Nemad minust ja mina neist. Me töötame koos, võib-olla kogu karjääri jooksul. Aga mida me üksteisest õigupoolest teame? Mitte midagi.
Ta vaatas käekella. Aega oli veel küll. Kuid ta otsustas siiski politseimajast lahkuda ja Kapellgatanile arsti juurde jalutada.
Ta oli mures. Tal oli hirm.
Arst oli noorepoolne mees. Wallander polnud teda kunagi varem näinud. Tema nimi oli Göransson ja ta oli pärit põhja poolt. Wallander rääkis, mis talle muret teeb. Väsimus, janu, pidev tualeti vahet jooksmine. Ta mainis ka sageli esinevaid krampe.
Arsti vastus oli kiire ja ehmatav.
„Kõige järgi otsustades suhkur,” ütles ta.
„Suhkur?”
„Teil on suhkurdiabeet.”
Silmapilguks oli Wallander nagu halvatud. See mõte polnud kordagi ta peast läbi käinud.
„Mulle tundub, et olete ka üksjagu ülekaaluline,” ütles arst. „Kohe saame teada, kas see vastab tõele. Aga kõigepealt ma kuulan teid. On teil kõrge vererõhk?”
Wallander raputas pead. Siis võttis ta särgi seljast ja heitis lavatsile.
Süda lõi normaalselt. Vererõhk oli liiga kõrge. 170/105. Ta astus kaalule. üheksakümmend ksks kilo. Seejärel saatis arst ta uriini- ja vereproovi andma. Õde naeratas talle. Ta meenutas pisut Wallanderi õde Kristinat.
Siis läks ta arsti kabinetti tagasi.
„Normaalne suhkrutase veres on 2,5 ja 6,4 vahel,” lausus Göransson. „Teil on 15,3. See on kahtlemata liiga kõrge.”
Wallanderil hakkas halb.
„See selgitab, miks te nii väsinud olete,” jätkas Göransson. „Ja miks teil on janu ja krambid sääremarjades. Ja miks te nii tihti tualetis käite.”
„Kas selle vastu on rohtu?” küsis Wallander.
„Kõigepealt katsume teie söömisharjumused kontrolli alla saada,” ütles Göransson. „Ka vererõhku peab langetama. Kas te liigute palju?”
„Ei.”
„Siis tuleb hakata end liigutama. Dieet ja liikumine. Kui see ei aita, siis vaatame edasi. Niisugune suhkrutase rikub kehas kogu süsteemi ära.”
Diabeetik, mõtles Wallander. Mõte tundus hetkel hirmuäratav.
Paistis, et Göransson mõistis seda.
„Seda on võimalik korda saada,” ütles ta. „Selle kätte ei sure. Igatahes mitte kohe.”
Võeti veel mõned vereproovid. Lisaks anti Wallanderile kaasa toitumissoovitused. Tal paluti juba esmaspäeval tagasi tulla. Kell oli pool kaksteist, kui ta arsti juurest lahkus. Ta läks vanale kalmistule ja istus pingile. Arsti sõnad ei jõudnud talle veel päriselt kohale. Ta otsis prillid välja ja hakkas toitumisalast teavet lugema.
Pool üks oli ta politseimajas tagasi. Valvelauas ootas teda mitu telefoninumbriga lipikut. Ükski kõne ei olnud nii pakiline, et ei oleks võinud natuke oodata. Koridoris kohtus ta Hanssoniga.
„Kas Svedberg on välja ilmunud?” küsis СКАЧАТЬ