Название: Pariisi kõht
Автор: Emile Zola
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежная классика
isbn: 9789949480609
isbn:
Gavard tuli sisse. Ta läks tähtsa näoga kööki Quenu järele. Kui ta siis oli istunud küljetsi väikesele marmorlauale ja Florent püsis oma toolil, Lisa leti taga ja Quenu naaldumas seapooliku vastu, teatas ta lõpuks, et on leidnud Florent’ile töökoha, ja et nüüd saab naerda ning et valitsus saab toreda ninanipsu!
Ent ta vakatas järsku, nähes sisse astumas preili Saget’d, kes oli poeukse lahti lükanud, olles tänavalt märganud arvukat seltskonda Quenu-Gradelle’ide pool juttu ajamas. Väike vanamutt, seljas pleekinud kleit, igavene must turukott käevangus, peas must paelata õlgkübar, mis jättis ta valge näo ähmasesse varju, noogutas kergelt meeste poole ja naeratas mokaotsast Lisale. Ta oli vana tuttav ja elas ikka veel Pirouette’i tänava majas, kus ta oli pesitsenud juba nelikümmend aastat; ilmselt sai ta väikest rendist, millest ta aga ei rääkinud. ühel päeval oli ta siiski maininud Cherbourg’i, lisades, et on seal sündinud. Rohkem ei saanud keegi eales teada. Tema rääkis ainult teistest, pajatas nende elust kuni selleni välja, mitu särki kuus nad pesta lasevad, viis oma vajaduse naabrite ellu tungida kuni selleni, et kuulatas uste taga ja avas võõraid kirju. Tema keelt kardeti Saint-Denis’ tänavast kuni Jean-Jacques Rousseau tänavani ja Saint-Honoré tänavalt kuni Mauconseil’ tänavani. Ta kõndis päev otsa ringi oma tühja turukotiga, väites, et teeb sisseoste, ei ostnud aga midagi; ta levitas kuulujutte, hoidis end kursis pisimategi üksikasjadega ning suutis niiviisi oma pähe mahutada majade, korruste, linnaosa täieliku ajaloo. Quenu oli talle alati süüks pannud, et ta levitas kuulujuttu onu Gradelle’i surmast hakkimislaual; sellest ajast peale tundis ta naise vastu vimma. Tollel olid muide kõik rauad tules onu Gradelle’i ja Quenude suhtes; ta lahkas neid üksipulgi, arvustas igast otsast, teadis neid “peast”. Aga juba paar nädalat oli Florent’i saabumine ta segadusse ajanud, tõeline uudishimupalavik kõrvetas teda. Ta jäi haigeks, kui tema tähelepanekutesse tekkis mingi ettenähtamatu lünk. Ja ometi oli ta valmis vanduma, et on seda pikka meheronti kuskil näinud.
Ta jäi seisma leti ette, vaatas ükshaaval liudu ning lausus oma tasasel häälel:
“Ei tea kohe enam, mida süüa. Kui pärastlõuna on käes, on mu hing õhtusöögi pärast vaevas… Ma nagu ei tahagi midagi… Kas teil on veel paneeritud karbonaadi, proua Quenu?”
Vastust ootamata tõstis ta üles soojendusahju ühe melhiorist kaane. Sellel poolel olid tavaliselt rupskivorstid, viinerid ja verivorstid. Ahi oli külm, seal oli vaid üks restile unustatud viiner.
“Vaadake teiselt poolt, preili Saget,” lausus lihamüüjanna. “Minu arust peaks seal olema üks karbonaad.”
“Ei, see ei meeldi mulle,” pomises vanamutike, kes siiski pistis oma nina teise kaane alla.
“Mul tekkis korraks tuju, aga paneeritud karbonaad õhtul, see on liiga raske… Ma tahaks parem midagi, mida ma ei peaks isegi soojendama.”
Ta oli pöördunud Florent’i poole, ta silmitses meest, silmitses Gavard’i, kes sõrmeotstega närviliselt vastu marmorlauda trummeldas; ja vanamutt naeratas, otsekui kutsudes neid naeratusega jutuajamist jätkama.
“Miks te ei osta tükikest soolaliha?” küsis Lisa.
“Tükikest soolaliha, jah, miks mitte…”
Ta võttis vaagnaservale pandud valgest metallist pidemega kahvli ja hakkas sonkima, torgates aeglaselt iga soolalihatükikest. Ta koputas kergelt luudele, et teha kindlaks nende paksus, keeras tükke ringi, uuris roosasid lihapalasid, korrates sinna juurde:
“Ei, ei, see ei meeldi mulle.”
“Eks võtke siis keelt, tükk seapead, lõik pikitud vasikaliha,” sõnas lihamüüjanna kannatlikult.
Ent preili Saget vangutas pead. Ta jäi veel viivuks sinna, krimpsutas vastumeelsusest nägu liudade kohal; nähes siis aga, et ilmselt teised vaikivad ja tema ei saa midagi teada, asus ta minekule, lausudes:
“Ei, teate, ma tahtsin paneeritud karbonaadi, aga see, mis seal on, see on liiga rasvane… Mõni teine kord.”
Lisa kummardus, vaadates talle järele läbi vaateaknal rippuvate rasvikute. Ta nägi, kuidas mutike sammus üle sõidutee ja astus puuviljapaviljoni.
“Vana kits!” ühmas Gavard.
Nüüd olid nad omavahel ja Gavard rääkis, millise koha ta oli Florent’ile leidnud. See oli terve pikk lugu. üks tema tuttav, härra Verlaque, mereandide paviljoni inspektor, oli nii haige, et ei saanud enam kohta pidada. Veel samal hommikul oli vaene mees talle öelnud, et ta oleks heameelega nõus teda, Gavard’i, enda asemele pakkuma, et kohta alles hoida, kui ta peaks terveks saama.
“Saate aru,” ütles Gavard, “Verlaque ei vea enam poolt aastatki välja. Florent saaks tema koha endale. See on kena ametipost. Ja me paneme politsei kaasa mängima! Koht on prefektuuris kirjas. Ossa mait! Saaks alles nalja, kui Florent läheks oma raha võmmide käest saama.”
Gavard lagistas naerda, tema meelest oli see õudselt naljakas.
“Ma ei taha seda kohta,” ütles Florent järsult. “Ma olen tõotanud, et ei võta midagi vastu keisririigilt. Ennemini kõngen nälga, kui astun prefektuuri uksest sisse. See on võimatu, saate aru, Gavard!”
Gavard sai aru ja oli nagu kimbatuses. Quenu vaatas maha. Ent Lisa oli ümber pöördunud, vaatas teraselt Florent’i, endal kael paisunud, rind korsetist välja tungimas. Ta hakkas just midagi ütlema, kui sisse astus Sarriette. Taas sugenes vaikus.
“Oh mind küll!” sädistas Sarriette ja naeratas mahedalt. “Ma unustasin peki ostmata… Proua Quenu, lõigake mulle kaksteist viilu, aga hästi õhukesed, palun. Lõokeste jaoks… Jules tahtis lõokesi sööta… Aa, onu, kas elate ka hästi?”
Sarriette täitis terve toa oma seelikuga. Ta naeratas kõigile, nägi välja nagu rõõsk piim, ta juuksed olid ühelt poolt sassis Keskturu tuulest. Gavard oli tal kätest kinni kahmanud, Sarriette aga nähvas jultunult:
“Vean kihla, et jutt oli minust, kui ma sisse tulin. Mida te siis rääkisite, onu?”
Lisa kutsus teda.
“Vaadake, kas need on parajalt õhukesed?”
Lõikelaual enda ees viilutas Lisa ettevaatlikult pekki. Siis, keerates need paberisse, küsis:
“Kas te muud СКАЧАТЬ