Название: Rikkaks saamise õpik
Автор: Jaak Roosaare
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Экономика
isbn: 9789949389322
isbn:
Kuigi tegu oli jabura kollitapmismänguga, on see minu jaoks üks parimaid rikkaks saamise mudeleid. Algul tuleb elada kõvasti alla oma võimete, suunates kõik raha intressi (passiivset sissetulekut) teenima. Ühel hetkel katab intress Sinu vajalikud kulutused (oled saavutanud esmase rikkuse). Kui jätkad tagasihoidlikku kulutamist, siis hakkab peagi laekuma rohkem raha, kui Sa jõuad ära kulutada.
Kui kaua läheks Sinu praeguse hetke säästumääraga aega, et saavutada rahaline vabadus (arvestades 10 % tootlust)?
Sissetulek eelmisel aastal:
Kui palju kulutasid ära:
Kulutused korda 10:
Eelmise aasta sääst:
Mitu aastat tuleb rikkaks saamiseks koguda? (kulutused korda 10 jagada aasta säästuga)
Kui kiiresti saaksid rahaliselt vabaks kui liituksid 50 % klubiga?
Sissetulek eelmisel aastal:
Kui palju kulutasid ära:
Kulutused korda 10:
Sääst 50 % sissetulekust:
Mitu aastat tuleb rikkaks saamiseks koguda? (kulutused korda 10 jagada aasta säästuga)
KUIDAS ROHKEM SÄÄSTA JA VÄHEM KULUTADA?
2013. aasta, juulikuu, Viru raba. Kell on üheksa õhtul ja päike hakkab vaikselt loojuma. Kõnnime koos abikaasa ja pojaga rabas ja surgime matkatokkidega laukaid. Rabatee kõrval sinetab mustikatest ja meil kõigil on hambad neist sinised. Kusagil huikab kurg, õhtu on mahe ja suviselt soe. Enne koju sõitmist hüppan sisse tumedasse laukajärve ja mängin pojale sookolli, puhudes vee alt mulle. Elu on ilus ja muretu!
Sattusin 2013. aasta suvel juhuslikult lugema ühte inglisekeelset blogi rahalisest vabadusest. Blogipidajaks on „Härra Rahavunts” (ing. k. „Mr Moneymustache” – www.mrmoneymustache.com). Tegemist on Colorados elava mehega, kes 30-aastaselt rahaliselt vabaks saades otsustas koos abikaasaga tööl käimisest loobuda ja keskenduda oma poja kasvatamisele, hobidele ja blogipidamisele. Tundsin teatavat hingesugulust ja lugesin tema blogi põhjalikult läbi. Selgus, et tegemist ei olnud ei eduka ettevõtja ega loteriivõitjaga – härra Rahavunts oli lihtsalt oma esimesest palgast alates säästnud vähemalt 70 %. Kolmekümnendaks eluaastaks oli tal investeerimiskapitali piisavalt, et umbes 4 % tootluse juures oma elustiili püsivalt säilitada. Asja teeb põnevaks aga see, et Rahavuntsi perekond on suutnud viia oma aastased elamiskulud väiksemaks kui 30 000 dollarit (Eesti mõistes on see umbes nagu 10 000 eurot aastas). Tema blogi lugedes hakkasin ma mõtlema, et tõesti, õnnelikuks ja heaks eluks ei pea väga suures ulatuses raha kulutama. Pigem teeb õnnelikuks vaba aeg lähedastega ja MURETUS raha pärast – teadmine, et vajadusel on Sul piisavalt rahalist puhvrit, et alati hakkama saada. Eelpool mainitud õhtu rabas oli üks suve toredamaid, maksma ei pidanud me selle eest aga midagi. Mõtle ise oma õnnelikumate hetkede peale. Suure tõenäosusega olid need seotud Sinu jaoks lähedaste inimestega midagi koos tehes. Hea mõte on panna kirja õnnelikuks tegevad tegevused, mis tegelikult maksavad kas vähe või üldse mitte midagi. Näiteks olen avastanud, ma naudin oma perega looduses matkamist palju enam kui suures lõbustuspargis käimist. Või rattamaratonil osalemist rohkem kui uhkete autodega kihutamist. Või omal käel seljakotiga rändamist rohkem kui pakettreise… jne… jne…
Sarnaselt Rahavuntsile olen ma pärast rahalise vabaduse saavutamist avastanud, et sageli on lihtsam õnnelik olla hoopis siis kui raha ei kulutagi. Ja ei kuluta mitte sellepärast, et raha ei ole, vaid selle pärast, et ma EI VAJA antud kulutust ja ma tean, et see mind tegelikult õnnelikuks ei tee (rääkimata looduse säästmisest ja väiksemast ökoloogilisest jalajäljest, mida Rahavunts samuti ohtralt rõhutab). Meedias on küllalt näiteid rikastest Hollywoodi kuulsustest, kes hoolimata uhkest elustiilist on depressioonis ja pole eluga rahul. Tarbimine ja kulutamine ei võrdu õnnega!
Seega, ära püüa oma kulutusi vähendada mitte üksnes selleks, et kiiremini rahaliselt vabaks saada. Tee teadlik otsus, et liigne tarbimine ja raha kulutamine ei aita õnnelikule elule kaasa ja ürita seda vältida!
Nimekiri õnnelikuks tegevatest tegevustest, mis suurt raha ei nõua:
1. Looduses matkamine
2. Marjade korjamine
3. Rattaga metsas sõitmine
4. Osalemine (ratta)maratonidel
5. Meres ujumas käimine
6. Lauamängude mängimine
7. Saunas käimine
8. Joonistamine
9. Lugemine (saab kasutada raamatukogu)
10. …
11. …
12. …
13. …
14. …
15. …
16. …
17. …
18. …
19. …
20. …
Kui mõtteviis on õige ja me säästame raha vabaduse saavutamiseks, mitte selleks, et rohkem ja rohkem tarbida, on säästmine lihtsam. Piisab, kui kasutada „Esmalt maksa endale!” süsteemi ja investeerida pikaajaliselt vähemalt 10 %. Isegi kui Sa ülejäänud raha lihtsalt laiaks lööksid, oleksid ikkagi ilmselt rikkaima 10 % hulgas, sest enamik inimesi ei vaevu raha regulaarselt säästma.
Oletame aga, et tahad jõuda tasemele, kus saaksid 15 % oma tuludest investeerida III pensionisambasse ja lisaks sellele veel 10 % rikkakssaamise fondi. Või võtad eesmärgiks tõelise väljakutse: liituda 50 protsendi klubiga. Kuidas ikkagi vähendada oma kulutusi selliselt, et see ei avaldaks olulist mõju elustandardile?
Esimene samm peaks Sul selleks hetkeks juba seljataga olema. Jah, ma pean endiselt silmas ebameeldivat harjutust, kus kuu aja jooksul tuli kõik oma kulutused kirja panna. Kui Sa seda veel teinud ei ole, siis see ongi esimene samm. Me ei saa vähendada kulusid, kui me ei tea, mille peale raha kulub!
Oma suvetöö käigus õppisin ma ühte väga olulist põhimõtet, mida on kasutanud ilmselt kõik inimesed, kes midagi olulist on saavutanud. Suur edu koosneb väikestest. Maratoni joostakse üks samm korraga ja elevanti süüakse tükikaupa. Näiteks oli meil suvise müügitöö juures eesmärk tutvustada kolme kuu jooksul raamatuid enam kui 2000 perekonnale. Päris suur number, kas pole? Selle suure ja hirmutava eesmärgi jagasime aga 180 demonstratsiooniks nädalas ja sealt omakorda 30 demonstratsiooniks päevas (töötasime 6 päeva nädalas). Tööpäev jagunes omakorda kuueks 2-tunniseks perioodiks, kus igaühes tuli teha 5 demonstratsiooni. Igal ajahetkel oli müügimehe eesmärk teha järgmise 2 tunni jooksul 5 demo. See tundus palju jõukohasem ülesanne kui 2000 demonstratsiooni suvega! Sama põhimõte aitab meid ka säästmise juures. Oletame, et Sinu kulutused on tavaliselt 1200 eurot kuus ja Sa elad palgapäevast palgapäevani. Sellisel juhul oleks Sul 25 % säästumäära saavutamiseks vaja säästa 300 eurot kuus. Kuidas seda teha?
300 eurot СКАЧАТЬ