Harilik seep. Ave Alavainu
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Harilik seep - Ave Alavainu страница 4

Название: Harilik seep

Автор: Ave Alavainu

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Современная зарубежная литература

Серия:

isbn: 9789949549375

isbn:

СКАЧАТЬ süüa. Aga mitte sööki. Ta tahab süüa paberit.

      – — -

      Nägemuses ilmunud kasvataja oli Maadu tegelik päästja. Ulla. Maadu kutsub teda mõttes (ta on üsna kidakõneline) Ullaullaks. Aga Ulla oli kuidagi väga vanaks jäänud.

      Maadu on koogamise lõpetanud. Nüüd peab tõesti sööma. Ta võtab Ullaulla toodud imeõhukese paberi ja laotab selle põrandale. Näsib natukene pliiatsisabasid. Ja kirjutab.

KOLMEST KARUST

       Massa läks metsa. Jõudis metsa mille ümber kasvasid kuused. Jõudis külakeseni. Istus toolile. Ei ulatanud. Istus toolile. Sõi pudru ära. Siis tulid emanda karu, isanda karu ja lapsenda karu koju. Isanda karu parandas tooli ära. Emanda karu keetis uue pudru. Ja kõigil oli tore olla.

      Lõppu maalib Maadu suurte trükitähtedega: KÕIK. Ja lisab sellele rasvase punkti: .

      Ongi aeg einet võtta! Maadu kortsutab siidpaberi kokku, siis kisub tükkideks, korjab tükid pihku ja topib suhu. See lugu tuli tal pudrumaitseline.

      Maadu sööb kõike eraldi. Külmkapis on juustu, vorsti, võid. Laual leib-saia. Maadu sööb kõigepealt viiluka kas leiba või saia, siis võtab lusikatäie võid ja viimaks viiluka vorsti või juustu – kuidas tuju parasjagu on. Need on tema võileivad. Ka haiglas sööb ta näit. supi seest kõigepealt porgandid, siis kartulid, siis lihatükid ja viimaks rüüpab üle taldrikuääre ära puljongi. Teised, kes temaga koos söövad, on täiesti harjunud, et Maadu sööb suppi kahvliga. Vaid herne- ja kapsasupiga on igavene jama. Lood paberil on ainsad, mida Maadu koos sööb.

      Iga päev, kui laual on kiri MAGA EDASI, viib ta prügiämbri välja – rutiinselt, kas seal siis on midagi või mitte. Ullaulla ütleb, et siis ei lähe jäätmed haisema. Ja et puhtust peab pidama.

      Maadul on mõned raamatud. Paljude suurte piltidega. Ullaulla ütleb ‚albumid’.

      Aga täna ta ei taha albumeid vaadata.

      Ta otsustab endale ka õhtusöögi valmis kirjutada.

      Kõigepealt kirjutab ta pealkirja:

PEEGELVALGUKE ja LUMILUMI

       Elas kord peegelvalguke ja lumilumi. Nad abiellusid. Pidasid pulmasid koos. Siis tuli nõiamoor ja võttis peegelvalgukese ja lumilumi kaasa. Lumilumi sai vihaseks ja sulas ära. Ja siis nõiamoor naeris tema üle igal õhtul. Kuid siis tuli suur tung ja torm, mis tuiskas. SEE võttis nõiamoori kaasa. Ja siis nad hakkasid tegema niisuguseid asju nagu Hiinas väikestele lastele vitsa antakse. Nõia põhjapõder sai ära joosta, kuigi ta elas tõelises metsas. Siis ta tänas tuisku, mis tegelikult oli torm ja tung ja käis igal õhtul teda leinamas. Ja edasi – võib-olla nad tulevad kellegi õnnetu lapse juurde.

       Ja veel – võib-olla nad elavad veel praegugi ja on mõne õnnetu lapse juures.

       KÕIK .

      Siis võtab ta siidpaberi lehe hellalt käe peale ja viib selle sirgelt külmkappi: nii nagu meiegi sinna oma säilitamisele kuuluvaid toiduaineid hoiule paneme.

      OSAKONNAJUHATAJA, vahel ka VALVEARST

       …ta läheb oma kindlal arstikõnnakul, mida ta alles omandama õpib, mööda pikka madalat haiglakoridori – see on tuttav käik, ta tunneb teed, kus eksimine pole võimalik: see on see koridor, mis on keldriehk n. – ö. tänavakorrusel, kus tavaöödel ei käida ja mida kasutavad vaid kiirabiautod, et lamavat patsienti liftini sõidutada. Või harvem surnuraamid, et seda, kes veel äsja inimene oli, viia ta viimsele kohtamisele – koroneriga. Ta on noor. Ja üksi. Vaid laeplafoonid valgustavad käiku varje tekitamata ülalt, ühtegi kõrvalust pole, karta pole midagi ega kedagi. Kui ta on jõudnud umbes poole koridori peale, hakkab selja tagant kostma mehine laul: „Karmeen, kõik ei ole möödas…” Hääl muutub ikka valjemaks ja valjemaks ja tuleb ikka lähemale ja lähemale. Ta teab, kes laulab – see on ta Kõige Kallim Kallim.

       „Toreadoor, nüüd eedasii…” Ja siis ongi ta tema ees: ühel põlvel, lillekimp püsti peos…

      Ta ärkab vastutahtsi. On pühapäevahommik, mil kõik normaalsed inimesed lõunani magada võivad. Normaalsed inimesed, aga mitte Osakonnajuhatajad, kes on lubanud teise arsti eest valvesse minna. Osakonnajuhatajad reeglina valveid ei tee, aga vast ülikooli lõpetanud doktor Lia, – nii teda kõik kutsuvad, ka patsiendid, ja keda ta täna asendab – on nii noor ja nii armunud… Tundub, et kisub pulmadeks.

      – — -

      Osakonnajuhatajaks ei sünnita ega saada, Osakonnajuhataja valivad ametisse ta enese kolleegid ja see on isegi suurem tunnustus kui mingi riiklik autasu. Kuigi ka selle on ta saanud: Eesti Punase Risti teenetemärgi, mis ongi meie ordenitest kõige ilusam. Osakonnajuhatajaks jääb ta kuni pensionileminekuni, sest selleni on jäänud veel nii vähe elada. Teenetemärk kestab kauem kui praksis…

      – — -

      „See on see rutiin – jätta klassikaraadio ööseks mängima,” mõtleb ta ja avastab, et sedapuhku on ta ka lugemislambi oma pea kohal põlema unustanud.

      Kõige Kallim Kallim, nii kutsus ta oma esimest meest ja elu suurt ning ainsat armu. Temagi oli oma ainsa armu ainus arm, mida tuleb ju tegelikult väga harva ette. „Reichenberg, vaata ette, Reichenberg,” oli ta juba tutvumise ajal öelnud. „Ma võrgutan su ära, Reichenberg!” Ja nii see läks.

      Tõesti-tõesti. On olemas armastust, mis kiirgab väljapoole. Kui nad sisenevad ruumi – need armastajad – saabub hetkeks vaikus. Inimesed vakatavad, tekib nagu stoppkaader. Helendus.

      Nad suutsid seda helendust säilitada ka pärast abiellumist. Ka pärast tütre sündi. „Kuni surm meid lahutab.”

      Ja seda ta tegi.

      Ühel hirmsal hommikul, kui tütar oli kolmene ja ta ise juba praktiseeriv arst Ülikooli Kliinikumis, tuli kohutav teade: Karl Reichenberg on Emajõe ääres surnukspussitatud. Pätid ja röövmõrv. Kulus kümme pikka aastat enne kui ta sellest üle sai.

      Alles siis märkas ta, et tal on juba ammu austaja – eesti kuulsaim südamekirurg dr. Laurson.Tütar oli viisteist, kui nad abiellusid. Ei, mitte armastusest – armastus oli viimseni Karli peale ära kulutatud. Pigem hirmust üksi vananemise ees. Paul Laurson oli „üks kindel linn ja varjupaik“. Lahutatud lasteta mees neljakümnendates, mees parimas eas, Dagmarist kuus aastat vanem, aga seda kindlam linn ja seda turvalisem varjupaik. Pealegi sai ta tema selleks ajaks juba murdeast välja kasvanud neiuohtu tütrega otsekohe suurepärase kontakti. Seegi õnn kestis vaid aasta. Siis selgus tülgastav tõsisasi: Paul Laurson polnud saavutanud mitte ainult suurepärast kontakti ta varaküpse tütrega, vaid tal oli tekkinud temaga ka järjest süvenev suurepärane kontakt ning siginenud mitte just väga süütu romaan alaealisega. Järgnes šokk teadasaamisest (ka tütre rasedusest, millega oli hilja midagi ette võtta ja ega ta arstina seda ka pooldanud), samal õhtul oli tüli, kohutav arveteklaarimine, lubadus tüdrukuga abielluda, kui Dagmar vaid lahutuse annab, Pauli kodunt lahkumine (uksi paugutades), autoavarii, surm. Kõik ühel õhtul. Surma põhjus: suur kiirus, infarkt autoroolis ja sõit vastu tänavavalgustusposti juba pärast surma… Sümboolne lõpp südamekirurgile.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст СКАЧАТЬ