Tõde või tegu II. Ema saladus. Kristi Piiper
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Tõde või tegu II. Ema saladus - Kristi Piiper страница 3

Название: Tõde või tegu II. Ema saladus

Автор: Kristi Piiper

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Книги для детей: прочее

Серия:

isbn: 9789985338094

isbn:

СКАЧАТЬ võtab endale süüa kõigepealt, on ju?” päästis Annabel Stella ebameeldivast olukorrast ja tõusis ka ise püsti. „Lähme, ega keegi siin hommikusööki lauda ei too, ikka ise tuleb võtta.” Stella ajas ennast kohmetunult püsti. Isu oli null. Vastik oli olla. Kõik oli võõras ja millegipärast käis iga viimane kui detail ja inimene närvidele. Õnneks võttis Annabel tal jälle käe alt kinni ja juhatas otsustavalt toiduleti poole.

      „Tead, ära võta südamesse, Eva ongi selline otsekohene. Tal on endal väga raske elu olnud, ehk kunagi ta räägib sulle … Me oleme siin kõik natuke nagu üks pere, saad aru, ära pahanda nende peale, kui sulle miski alguses imelik tundub. Kui saad, siis ole lihtsalt aus ja ole sina ise …” sosistas Annabel usalduslikult Stellale. Esimest korda lastekodus oldud aja jooksul naeratas Stella siiralt. Kes teab, võibolla see Annabel ei olegi nii hull, kui alguses tundus, mõtles ta ja kehitas õlgu.

      „Sorri, jah, ma ei tea ise ka, mis mul viga on … Ma tavaliselt ei ole selline, või noh, varem vähemalt ei olnud,” sõnas Stella mõtlikult.

      „Mida teile, tüdrukud? Puder moosiga või ilma? Võileivad? Jah või ei? Järjekord tekib, otsustage ära!” käratses ärasuitsetanud häälega sööklamutt.

      „Puder, ilma moosita, üks võileib,” vastas Annabel kiirelt.

      „Mulle sama,” lisas Stella pikemalt mõtlemata ja heitis kiire pilgu enda selja taha. Järjekorras oli peale neid ainult üks poiss. „Appi, miks ta nii vihane on?” sosistas Stella Annabelile, kui sööklatädi selja keeras ja tujukalt venivat kaerahelbeputru kausikestesse kühveldas.

      „Ta ongi selline. Tead, mõned töötajad siin … Nad on natuke imelikud. Küll sa ise pärast näed. Kohalikud väljaõppeta elanikud siitkandist tööle võetud … Ignoreeri lihtsalt, see ei ole midagi isiklikku,” selgitas Annabel tasasel häälel. Toidukandikud käes, siirdusid tüdrukud tagasi oma klassi laua juurde.

      Lauas istujad arutasid parajasti augustikuist praktikat. Stella sai kohe aru, millest jutt käis, kuna juhataja oli talle juba rääkinud, et gümnaasiumiõpilased käivad augustikuus tööl raha teenimas. Annabel selgitas ka Stellale praktika korda.

      „Nii, sulle on määratud koht vaimse tervise keskuses. Asendad administraatorit augustis. Ära üldse põe, seal on jumala lihtne, ma olin ise eelmisel aastal seal ja pealegi tuleb Priit ka sinna, ta läheb peale kaheteistkümnendat psühholoogiat või psühhiaatriat õppima. Ta on kliinikus ühe psühhiaatri assistendi koha peal. Noh, aitab teda igasugu asjaajamistega ja nii. Samas majas töötate.” Priit noogutas ja naeratas. Stella jäi teda tahtmatult vaatama. Enne nii tavalise välimusega poiss muutus naeratades hoopis teistsuguseks, alles nüüd märkas Stella, kui ilusad rohelised silmad tal on. „Siis on hästi,” tulid alles nüüd esimesed sõnad tal üle huulte.

      „Noh, oskab ju rääkida küll,” pobises Eva ja pööritas kergelt silmi.

      „Eva! Ole nüüd, ta alles jõudis ju siia. Kunas ta siis juba rääkima oleks pidanud jõudma? Ja siis oleks nagunii jälle häda olnud, et lobiseb liiga palju,” sekkus Annabel kiirelt. Stella tundis üha kasvavat tänulikkust selle tüdruku vastu, keda ta alguses peaaegu et vihanud oli. Mida ta ilma Annabelita teeks – istuks ilmselt tõrjutuna lauas ja oleks selle vaenuliku Eva naerualune.

      „Praksi asjad tuleb selle nädala jooksul korda ajada, kõigil tuleb käia ja koht üle vaadata, sealse juhendajaga asjad täpsemalt kokku leppida ja siis ülejärgmisel nädalal alustame,” selgitas Annabel. „Kusjuures palka saame väga normaalselt, peaaegu nagu sealsed töötajadki. Sellest rahast saab siis meie taskuraha järgmisteks kuudeks. Sügisvaheajal on järgmine töövõimalus.”

      Tumedapäine Katriin sõnas: „Jah, ma lähen käin täna juba tanklas ära. Lenka oli eelmine aasta seal täiega hästi tippi saanud. Uskumatu, eks ju, tanklas?! Kuigi ta ütles, et seda tippi oli ülemus ise maksnud, ma ei tea, ma ei saanudki aru, kas ületundide eest või … Aga noh, eks siis selgub.”

      „Stella, sa võid siis minuga kaasa tulla, kui tahad. Sinna vaimse tervise keskusesse. Ma mõtlesin esmaspäeval minna, mis sa arvad?” küsis Priit Stellalt. Stella tundis, et punastab. Pagan, mis värk on? Mis mul on mingid suhtlemishäired tekkinud või, ei saanud ta aru. Ta lootis, et teised seda ei märka, kuid nägi silmanurgast, kuidas Eval teda jälgides kulm veidi kerkis.

      „Aa, jaa, muidugi, mul aega on. Tuleksin hea meelega sinuga kaasa, ma ei tea ju, kus see asubki,” pudistas tüdruk vastuseks.

      „Hästi, siis oleme kokku leppinud. Esmaspäeval kell 10? Saame peaukse ees kokku ja stardime,” pani Priit plaanid paika ja Stella noogutas nõusolevalt. Kõigil oli söödud ja Katriin ja Eva läksid juba oma kandikuid ära viima. Stella tegi kiirelt oma hobusesaba lahti ja raputas oma juuksed õhetavate põskede ette.

      Peale hommikusööki tuli Annabelil mõte viia Stella ühika ümbrusega tutvuma. Juhataja oli eelmisel päeval Stellale juba kooli ja ühiselamut tutvustava ringi teinud, aga soovitanud väljas asuvad valdused koos teistega üle vaadata. Nad väljusid suurest peauksest ja jalutasid lähedal asuva järve ja pargi poole.

      „Nii soe on! Uskumatult kuum suvi on see aasta olnud. Tead, ma olen praktiliselt kuu aega iga päev rannas käinud,” vadistas Annabel. Ta oli tõesti väga päevitunud. Stella sisuliselt ei mäletanudki suve esimest poolt. See oli möödunud nagu unes – kohtus käimised, sõpradega hüvastijätmine …Vastikult raske aeg, mille Stella oma peas kusagile tagaplaanile lükanud oli. Ja ema oli ikka teadmata kohas. Kus ta ometi on ja mida ta teeb? Sajad vastamata küsimused Stella peas keerlesid segase ja häiriva massina.

      „Stella, kuuled mind või?” Annabel jäi seisma ja vaatas teist uurivalt.

      „Oih, sorri! Kuulen küll, jah. Sa ütlesid, et oled palju rannas käinud,” vastas Stella kiirelt. Jälle oli ta oma mõtetesse vajunud. Seda juhtus viimasel ajal järjest sagedamini ja see hakkas juba tema igapäevaelu häirima.

      „Jah, aga ma ütlesin veel seda ka, et siinsamas järve ääres, õigemini teisel pool järve, tuleb meil homme ühine üritus. Matk. Ma küsisingi, et kas sa tead sellest juba. Kas juhataja rääkis ikka?” uuris Annabel. Stella raputas segadusse sattunult pead. Mingist üritusest ei olnud ta küll rääkinud. Või oli? Ta ei saanud selles enam kindel olla, arvestades seda, mismoodi ta vahepeal oma mõtetesse vajub.

      „Ma tegelikult ei tea, äkki rääkis ka, hästi palju infot tuli eile peale,” vabandas Stella. Ta ei tahtnud kummaline tunduda ja oma mõttessevajumistest rääkida – polnud vaja, et teda siin imelikult vaatama hakatakse. Õnneks Annabel noogutas mõistvalt. Ta tundus üldse hästi arusaaja ja heatahtlik tüdruk olevat, Stella lausa imestas, et teda nii kiirelt omaks oli võetud. Tegelikult olid ju kõik peale Eva temasse sõbralikult suhtunud. Stella tundis ennast korraga süüdi – kõik üritavad, aga tema on selline tuim tükk. Ta otsustas ennast kokku võtta ja omaltpoolt ka natuke paremat suhtumist üles näidata.

      „Aga mis üritus see siis on? Äkki sa räägid täpsemalt? Hästi ilus järv on!” kiitis Stella kiirelt.

      „Muidugi,” oli Annabel kohe lahkelt nõus. „Noh, vaata, kuna aeg-ajalt tuleb meile siia uusi juurde, siis korraldatakse enne kooli alati uutele ja vanadele ühine telkimine ja grillimine. Et uued võimalikult kiiresti omaks võetaks ja keegi ennast üleliigsena ei tunneks. Esimesel aastal olevat siin päris palju kiusamist olnud, eriti põhikooli osas, mina siis siin ei olnud ja ma täpselt ei tea, aga nii räägitakse. Ühesõnaga, vajalik üritus. Vaata otse teisele poole järve, siit ei ole näha hästi, aga seal on mõnus liivarand mändide all, telkimisplatsi ja tuleasemega, sinna lähemegi. Telgid ja muu varustus on kooli poolt, endal tuleb kaasa võtta ainult oma isiklikud asjad, noh, soojad riided, ujumisasjad, rätik, hambahari. Mis iganes СКАЧАТЬ