Rikas vend Rikas õde. Emi Kiyosaki
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Rikas vend Rikas õde - Emi Kiyosaki страница 5

Название: Rikas vend Rikas õde

Автор: Emi Kiyosaki

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Биографии и Мемуары

Серия:

isbn: 9789949342105

isbn:

СКАЧАТЬ type="note">1

      Tenzini vähktõve tõttu omandasid need sõnad sügavama tähenduse.

      USA on vahva riik, kui sul on raha. Kui oled vaene, siis on sul seal üsna kibe elada. Hetkeks oma õe elu üle aru pidanud, mõistsin, et tema on üks paljude seast, kellel puudub oma kodu. Ehkki ta hakkas juba kuuekümneseks saama, oli ta alati olnud üürnik. Tiibeti nunnana polnud tal maja ostmiseks raha, iseäranis veel Los Angelese ümbruskonnas, kus ta elab. Nunnana saab ta väikest toetust ning teeb oma kulutuste katmiseks lisatööd.

      Minu naine Kim ja mina saatsime talle südamelõikuseks raha. Jagasime oma investeerimisteadmisi ja ostsime talle Arizonas kortermaja. Ehkki Tenzin ei ela seal, vähemalt praegu mitte, saab ta üüritulu ning teab, et tal on oma kodu.

      Tenzini teine surmaohtlik tervisehäire sundis mind aru pidama, et esitada endale küsimusi, millele ma polnud varem tulnud. Mis juhtub siis, kui tal pole edasiste ravikulude katmiseks enam raha ega tervisekindlustust? Mis juhtub, kui tema järgmine ohtlik seisund nõuab üha rohkem raha? Mis juhtub, kui ta ei jaksa enam enda eest hoolitseda? Kas mina vastutan tema eest?

      Ilmselt oli minu vastus „jah”.

      Võib-olla huvitab lugejaid nagu mindki, et mu õde oli olnud juba aastaid taimetoitlane. Ta püüab igati elada lihtsat stressivaba elu. Ta mediteerib hardalt. Ta ei tarvita alkoholi ega suitseta.

      Mina, teisest küljest, söön liha, võtan napsi ja suitsetan sigareid. Stress kosutab mind. Suurem osa arste ütleks, et just mina peaksin põdema vähktõbe ja südamehaigust. Aga ometi pole see nõnda. Ning ehkki minu tervisega ei ole kõik korras – sündisin ema reumast põhjustatud nõrga südamega, mis oleks äärepealt takistanud mul sõjaväkke astumast –, on mul siiski raha ennetada tervisehäireid, mis sest, et ravikindlustus neid kulusid ei kata. See on suur erinevus.

      Ma püüan igati arstidest ja haiglatest hoiduda. Pigem külastan kiropraktikuid, loodusraviarste ja akupunktuuri asjatundjaid ning sõidan üle ookeani nende alternatiivraviarstide juurde, kellel Ühendriikides ei lubata praktiseerida. Usun tervist, mitte meditsiini. Kui sul pole raha, siis on raske hea tervise juures olla. Hea tervis võib olla kulukas.

      Armastuse, perekonna- ja rahaprobleemidele mõteldes mõistsin, et minu perekonnas ilmnenud mured on samasugused nagu kõikidel teistelgi inimestel maailmas, isegi Ameerikas. 2008. aastal hakkas esimene 78 miljonist iibetõusuaegsest ühendriiklasest saama riiklikku sotsiaalkindlustust ning peagi ka Medicare’i2 soodustusi. Ma imestan, kuidas maailma rikkaim riik saab endale lubada 78 miljonit eakat beebibuumi ajal sündinud last, kes nüüd üha enam sõltuvad riigipoolsest arstiabist ja neile makstavatest toetustest. Kui igaüks neist 78 miljonist vajab valitsuselt 1000 dollarit kuus, siis kulutatakse neile ainult ühes kuus 78 miljardit dollarit.

      Kes tasub selle arve? Ja mis juhtub perekondadega, kel pole küllalt raha kulutusteks, mida valitsus ei kata? Pühapäevakoolis sain teada, et inimesele kala andmine toidab teda ainult ühe päeva. Parem on õpetada teda ennast kalastama kui talle kala kinkida. Sellele tarkuseterale mõteldes jääb mulle mulje, nagu usuks meie valitsussüsteem pigem inimestele kala andmisse kui neile kalapüügitarkuste õpetamisse.

      Võib-olla räägitakse just sellepärast meie koolides vähe rahast.

      Ehkki Kim ja mina võiksime õe tervise eest pikka aega hoolitseda, arvasin, et parem oleks aidata tal endal kalastada. Pealegi olen kapitalist. Ma mõtlen ärimehe moodi, pooldan lausturustust. Ma lõin oma firma The Rich Dad Company selleks, et inimestele kalapüüki õpetada. Kui juttu tuleb rahast, siis toetan ma küll heategevust, kuid ma ei mõtle finantsalmuste jagamisele. Mina usun, et vaestele raha jagamine jätab nad ainult veelgi kauemaks vaesusse. Minu rikas isa ütles sageli: „Raha ei ravi vaesust.”

      Väga noorest east alates oli mul kaks isa, kes mõlemad jagasid mulle nõuandeid. Minu bioloogiline isa oli mees, keda ma nimetan oma vaeseks isaks. Ta oli kõrgesti haritud ja intelligentne inimene, kuid sellegipoolest finantsraskustes. Minu rikkal isal, mu parima sõbra isal, oli jäänud isegi kaheksas klass lõpetamata. Ent sellegipoolest arendas ta lausa fanaatiliselt oma mõistust. Minu rikas isa ütles: „Minu aju muutub iga päevaga tugevamaks, sest ma arendan seda. Mida tugevamaks see muutub, seda rohkem raha ma teenin.”

      Niisiis, selle asemel et anda õele rohkem raha, otsustasin, et parem oleks talle kalapüüki õpetada. See on üks põhjus, miks me otsustasime kirjutada selle raamatu – nimelt selleks, et raha teenida. Käesolev raamat on rahategemise projekt. Just nõnda jagan ma õega, mida olen eluaeg õppinud – seda, kuidas saada kapitalistiks. Ma olen täiesti kindel, et aitan oma teadmisi jagades tal multimiljonäriks saada, kui ta soovib nii palju raha teenida. Buda nunnana ei ole ta andnud vaesusetõotust, nagu nõuavad paljud teised religioonid.

      Kui küsisin õelt, kas ta tahab saada miljonäriks, ta ainult naeratas ja ütles: „Praegusel hetkel tahaksin lihtsalt oma raviarved maksta.”

      Teine põhjus, miks ma otsustasin selle raamatu kirjutada, oli armastus. See ei tähenda, nagu poleks mul elus armastust. Mul on palju armastust. Tunnen ennast õnnistatuna, et olen Kimiga armuküllases, õnnelikus ja õitsvas abielus.

      Kim on minu hingekaaslane. Ta sarnaneb paljuski mu õega, inimesega, kes pärineb armastusest. Ma lihtsalt soovisin sügavamat armastusetunnet, armastust, mida kiirgub rõõmu ja õnne kaudu, selle rõõmu ja õnne kaudu, milleni minu õde on elus jõudnud. Kapitalistina arvasin, et oleks vahva, kui mul õnnestuks kinkida õele oskus tekitada raha, mida ta soovis ja vajas, ning tema kingiks mulle sügavama tunde, mis aitaks mul armastada kingitust, mida nimetatakse eluks.

      Need on kaks põhjust, miks ma otsustasin kirjutada selle raamatu. Üks neist on armastus ja teine raha.

      Sõda lahutas õe minust aastaid tagasi ja meie rajad ristusid taas siis, kui me mõlemad näisime otsivat jumalat, teadmata seejuures, kas jumalat üldse on. Paljuski räägib see raamat pigem oma eluteede otsimisest kui jumalast – oma spirituaalse töö, kodu, hingekaaslase ja perekonna leidmisest.

      See raamat võib trotsida paljude religioosseid uskumusi. Ma tean, et viis, kuidas ma ärgitasin õde äriga tegelema, võib haavata nii mõndagi inimest, eriti neid, kes usuvad, nagu oleks rahahimu kõige kurja juur. Mina isiklikult ei usu, et raha oleks kurjus. Raha iseenesest on neutraalne. Kuri võib olla see, kuidas me oma raha teeme. Näiteks, kui mina rööviksin panku, töötaksin inimesi tapnud kompaniis või hävitaksin keskkonda, siis oleks see kurjus. Aga minu jaoks on raha lihtsalt raha ja valikuvõimaluse korral eelistaksin pigem palju raha, kui oleksin vaene.

      Pealegi ei usu ma, nagu armastaks jumal vaeseid rohkem kui rikkaid. Mina ei arva, et vaesed pääsevad taevasse ja rikkad paisatakse põrgupõhja. Minu meelest on julm – ja kuri –, et meie haridussüsteem ei anna inimestele rahaõpetust. Süda vaevab mind ikka veel, kui näen raharaskustes inimesi, sest nad meenutavad mulle minu ema ja isa. Kui ma arvaksin, et vaestele raha jagamine lahendaks nende mured, siis teeksin seda. Ent selle asemel olen ma valinud oma elutööks finantshariduse. Just sellepärast loodi The Rich Dad Company.

      Pühapäevakoolis õpetati mulle sedagi, et Kristuse viimased sõnad ristil olevat olnud: „Isa, anna neile andeks, sest nad ei tea, mida nad teevad.”3 Kahjuks minu maailmas, raha maailmas, ei andesta teile keegi, kui te ei tea, mida teete. Kui te minu maailmas ei tea, mida teete, siis karistab rahamaailm teid karmilt. Rahamaailm rusus mu südamehaiget õde. Taas suutsin teda aidata, õpetades talle kalapüüdmist.

      Ma sain rikkaks, kui hakkasin mõtlema rohkem andmisele kui saamisele.

      Üks kõige mõjukamaid õppetunde, mis ma pühapäevakoolis sain, oli „andke ja teile antakse”. Finantsraskustes inimesi СКАЧАТЬ



<p>2</p>

USA riiklik eakate tervisekindlustus. – Tõlk.

<p>3</p>

Lk 23:34. – Tõlk.