Minu rikas isa õpetas mulle peagi pärast esimest naftakriisi 1973.–1974. aastal, et nafta ja rikkus on otseselt seotud. Ta ütles sageli: „Rikkus = energia.” Kuna ma olin 1966. aastast alates Standard Oili tankeritel praktikal, huvitas mind nafta. Rikka isa selgitus oli lihtne. Ta ütles: „Kui energia hind langeb, siis meie rikkus kasvab.” Võrrand näeb välja nii:
Ja enamiku inimeste jaoks, kui energia hind tõuseb, siis rikkus kahaneb.
1974. aasta, mil ma alustasin oma karjääri äris Xeroxi verivärske müügiesindajana, tõestas, et minu rikka isa teooria peab paika. 1974. aastal olid kõrged naftahinnad põhjustanud majanduse kokkutõmbumise. Inimesed ei rentinud Xeroxi koopiamasinaid. Selle asemel tühistasid nad rendilepinguid. Minu esimene tehing uue müügiesindajana leidis mind kliendi eest põlvili põrandalt – anudes, mitte müües. Ma anusin, et klient rendilepingut ei tühistaks. Ma mäletan, et üks klient ütles mulle: „Miks ma peaksin koopiamasina alles jätma? Minu äri on läinud.” See on lihtsalt üks näide, mis juhtub, kui energia hind tõuseb.
Raha teenimise asemel olin ma esimesel kahel aastal Xeroxile võlgu. Ma võlgnesin firmale raha, kuna iga kord, kui klient lepingu tühistas, võeti masina müünud esindajale makstud komisjonitasu masina kaotanud müügiesindajalt tagasi. Ma ei müünud, ma nälgisin ja mind peaaegu vallandati mitu korda nende kahe aasta jooksul.
Rasked ajad võivad teid rikkaks teha
Hea uudis on see, et kokkutõmbuva majanduse väljakutse tegi mind tegelikult paremaks müügimeheks. Ehkki ma tollal palju raha ei teeninud, tasub minu müügialane väljaõpe end veel tänapäevalgi ära. Minu äriettevõtted on edukad, sest ma oskan müüa ning mõistan müügitöö ja turunduse tähtsust. Majanduslikult rasketel aegadel võib see teile eelise anda. Nagu Donald Trump ja mina sageli ütleme: „Kui teete äri, peate õppima, kuidas müüa.”
Minu rahandusliku IQ tõstmine
Kuna naftavarud olid piiratud, soovitas minu rikas isa, et õpiksin rohkem naftatööstuse kohta. Ma olin aastatel 1966–1969 olnud Standard Oilis tööl praktikandi ja laevaohvitseri, kolmanda tüürimehena. Kuna nafta mind huvitas, leidsin, et on lihtne selle kohta juurde õppida.
Kui ma hakkasin Xeroxi müügiesindajana võitma, siis võtsin selleks, et nafta kohta rohkem õppida, osalise koormusega töö Oklahomas baseeruvas naftafirmas, mis müüs maksusoodustusega osakuid. Tollal võis investor investeerida 100 000 dollarit ja saada oma investeeringult neli ühele maksusoodustuse. Näiteks oli 100 000-dollarine investeering maksusoodustuste arvelt väärt 400 000 dollarit. Niisiis teenis investor naftatootmisest rohkem raha ja tasus palju vähem makse – üks põhjus, miks rikkad rikkamaks said.
Nende võimendatud investeeringute müümine kõrgete naftahindade perioodil andis mulle paar olulist õpppetundi. Esimene õppetund oli see, et mitte kõik äriettevõtted ei olnud naftakriisi tõttu raskustes. Minu silmad avanesid tõsiasjale, et paljud inimesed muutusid aina rikkamaks, kui teised vaesemaks jäid. Selle arusaamisega minu rahanduslik IQ tõusis – ma nägin teist maailma. Pärast minu kogemusi Xeroxi koopimasinate müümisel äriettevõtetele ja siis vabal ajal naftafirma maksusoodustusega osakute müümisel rikastele otsustasin, et tahan ka rikkaks saada.
Õppetund
Vaadake seda võrrandit
Karm tõelisus on see, et energia hinna tõusuga riigi rikkus väheneb, välja arvatud neil, kellel on rahanduslikku IQ-d, et targalt investeerida.
Ja siiski, kui te olete rikas, võib teie võrrand välja näha selline:
Valik on teie. Te võite valida, millist „rikkus = energia” valemit teie soovite.
Ma sain partneriks nafta otsimisega tegelevates ettevõtetes, sest tahtsin olla rikaste poolel. Tänapäeval investeerin jätkuvalt nafta ja maagaasiga tegelevatesse osaühingutesse – täpselt samamoodi, nagu tegin seda 1970. ja 1980. aastatel.
Tänapäeval on maksusoodustused ikka veel meelitavad (ehkki mitte nii head kui minevikus). 100 000 investeeritud dollari pealt võin ikka 70 % maksustatavast tulust maha arvata, pluss maksuvaba 15 protsenti sissetulekust ammenduva maavara tootmisse investeerijatele. See tähendab, et saan 70 000 dollarit maksusoodustust, kui investeerin, ja iga dollari sissetuleku kohta saan veel viisteist protsenti maksusoodustust, mis tähendab, et ma teenin rohkem ja maksan vähem makse. Eks katsuge seda saada hoiuste, aktsite, võlakirjade või avatud investeerimisfondide osakutega. Teadmine, kuidas raha teenida ja vähem makse maksta, on rahanduslik intelligentsus.
Konks oli minu jaoks selles, et leida aus naftafirma. Nagu minu rikas isa mulle aastaid tagasi ütles: „Naftaärimehe definitsioon on: „Valetaja, kes seisab maasse kaevatud augu kõrval.”” Te võite „naftaärimehe” ka „kullakaevandajaga” asendada.
Tänapäeval, ehkki ma teenin palju raha oma raamatute ja mängudega, on lõviosa minu rikkusest pärit minu kullakaevandusest Hiinas, hõbedakaevandusest Lõuna-Aafrikas ning minu kinnisvarafirmadest ja osalustest naftafirmades USAs.
Iga kord, kui mõni reporter minult küsib: „Eks ole, parim viis rikkaks saada on kirjutada raamat rikkakssaamisest?”, turtsatan ma naerma. Vastuseks ütlen lihtsalt: „Kui arvate, et rahvusvahelise bestselleri kirjutamine ja haridusliku lauamängu loomine on lihtne, miks teie siis seda ei tee?” Minu arvates on naftat või kulda leida palju kergem kui menuraamatut kirjutada.
Donald Trump ja mina kirjutame raamatuid, sest oleme väga mures sellepärast, et ameeriklasi ja kogu maailma inimesi ootavad ees rahutud rahanduslikud ajad. Me loodame, et eksime, kuid oleme mures sellepärast, et miljonid inimesed saavad ähvardavates rahanduslikes tormides suurt rahalist kahju. Meie sõnum on selline, et korraliku finantshariduse ja ettevalmistusega võite oma rahanduslikku IQ-d tõsta ja seilata läbi tormiste vete mitte vaesemaks jäädes, vaid rikkamaks saades.
Donaldi vaatenurk
Haridus asendab hirmu
Roberti ja minu sõnum on, et korraliku rahandusalase hariduse ja planeerimisega võite tervelt üle elada selle tormi, mis meie finantsmaailmas tänapäeval möllab, ning hariduse kaudu saate rikkamaks, leides probleemilahendamise viise.
Mulle meenub lihtne probleemilahendamise näide. Kui Robert hiljuti minu kontorisse raamatust rääkima tuli, seisis keset minu kabinetti punane tool. Ma küsisin temalt, kuidas talle see uus tool meeldib ja kui palju see tema arvates maksab.
Robert seisis seal, vaatas seda elegantset riidega kaetud söögitoatooli ja ütles lõpuks: „Pole aimugi.” Mulle meeldis see kangesti.
„Minu California golfiraja juhataja Mike helistas ning ütles, et tal on restorani jaoks vaja 150 tooli ja talle oli pakutud hinda 1500 dollarit tooli eest. See tundus mulle väga kallis, nii et selle asemel, et lihtsalt nõustuda, tegin paar telefonikõnet.
See läks mulle 90 dollarit maksma,” ütlesin üsna uhkelt. „See on võrratu tool. See on parim. Näe, istu selle peale. Ja see on parem tool kui see 1500-dollarine. Kas tead, kui palju raha ma kokku hoidsin, tehes lihtsalt paar telefonikõnet?”
Asi on juhtimises ja võimes probleeme lahendada. Kui minu СКАЧАТЬ