Название: Павло Скоропадський
Автор: Виктор Савченко
Издательство: Фолио
Жанр: Биографии и Мемуары
Серия: Знамениті українці
isbn: 978-966-03-4663-5
isbn:
28 січня прем'єр Голубович оголосив українським військам про підписання миру між Україною та країнами німецького блоку, а 31 січня делегація УНР звернулась із меморандумом до Німеччини та Австро-Угорщини, в якому війська німецького блоку закликалися на допомогу УНР для бойових дій проти більшовиків. Дипломати блоку дали згоду на вступ своїх країн у війну за Україну, і його війська почали готуватися до походу на Схід. Німеччина та Австро-Угорщина поставили владу УНР перед фактом справжнього військового вторгнення своїх військ на територію України без усяких додаткових консультацій із Центральною Радою. З 19 лютого німецькі й австро-угорські частини чисельністю понад 300 тис. почали переходити лінії фронту та просуватись у глиб України. У хід громадянської війни втрутився новий «німецько-австрійський фактор», що відразу став визначальним.
Скоропадський вирішив податися до «червоного» Києва і заховатись у підпіллі. Це був самовбивчий намір… Під час перебування червоних у Києві у січні-лютому 1918-го було розстріляно близько 2500 офіцерів і громадян міста. Перевдягненому робітником колишньому генералові вдалося дістатися до Києва, але під час переїзду у нього зникли три тисячі рублів, револьвер, годинник, паспорт… Скоропадський зв'язався із Моркотуном, і той знайшов для відставного генерала конспіративну квартиру в залізничного комісара, що співчував колишній владі. За тиждень Скоропадський полишить цей будинок і сховається в оселі підстаркуватої киянки.
27-й німецький корпус, рухаючись залізницею від Ковеля, вже 25 лютого наблизився до Києва. В той же час гайдамаки Петлюри прорвали оборону червоних на річці Ірпінь. Шлях на Київ був відкритий. Штаб оборони радянського Києва у ніч на 30 лютого втік із міста, передавши владу міській Думі. 1 березня 1918 р. передові загони Петлюри увійшли у спустілу столицю, а до 29 квітня вся територія України була звільнена від більшовицьких військ.
Скоропадський вийшов із підпілля, приїхав у центр Києва до готелю «Кане», одягнувся в генеральську форму. У перших числах березня 1918-го Скоропадський знову зголосився служити в українській армії, але вже через тиждень подав у відставку. «У цей час я жив у тісному гурті офіцерів, що були найближчими моїми помічниками при організації 1-го корпусу і Вільного козацтва… – писав Скоропадський. – Унаслідок заходів Богдановича ми одержали чудове маленьке помешкання на Хрещатику. З переїздом туди ми могли працювати більш вільно». Скоропадський згадує, що з перших чисел березня він почав діяльність щодо згуртування заколотників. Незабаром Скоропадський уже презентував свою організацію «Українська громада». Але на першому зібранні «Української громади» після оприлюднення її програми частина її потенційних учасників – «членів правих російських партій» – відмовилася від участі в організації. З політичної СКАЧАТЬ