Название: 100 знаменитих людей України
Автор: Оксана Очкурова
Издательство: Фолио
Жанр: Биографии и Мемуары
Серия: 100 знаменитых
isbn: 966-03-3126-6
isbn:
Підкоривши Полоцьк, молодший Святославич потім заволодів Києвом і розправився з Ярополком. Тепер ніщо не заважало йому сісти на престол. Сходження на князівський престол Володимира в столиці Русі, згідно з Іаковом Мніхом, відбулося 14 червня 978 р. У той час феодалізм у східних слов'ян лише зароджувався, активізувалося формування класів і посилилася соціальна поляризація. Держава перетворювалася на ранньофеодальну монархію з іще недосконалим механізмом примусу. Тому часто єдність величезної території трималася виключно на особистому авторитеті князя. Першим одноосібним правителем Руської землі літописець називає Ярополка, а Володимир іще більше посилив авторитарність князівської влади.
Сівши на престол у Києві, Володимир перш за все вирішив позбутися варязьких найманців, за допомогою яких захопив владу. Справа в тому, що варяги, повіривши у свою незамінність, повелися вкрай нахабно. Вони зажадали від Володимира накласти на киян данину на свою користь – по дві гривні з людини (1 гривня = 204,7 г срібла). Але Володимир зумів відправити варягів до Візантії і лише незначну їх частину ввів у ряди своїх дружинників. До візантійського імператора він направив послів із такими словами: «Ось ідуть до тебе варяги, не зважуйся тримати їх у столиці, інакше принесуть тобі стільки зла, скільки й мені, розсели їх по різних місцях, а сюди жодного не пускай».
Звільнившись у такий спосіб від варягів, Володимир у своїй зовнішній і внутрішній політиці став спиратися на дружину, що складалася переважно з русичів. Літописи зображують великого князя ідеальним дружинним командиром: «Володимир любив дружину і з нею радився про устрій і порядки землі і про війни». І такий стан речей був характерний для багатьох монархій Європи, що зароджувались. Адже родоплемінні пережитки були ще сильні, та й клас великих феодалів формувався, в основному, з тих же дружинників.
Свою державну діяльність молодий князь, як і його попередники, почав із приєднання до Києва східнослов'янських союзів племен, які або ще не ввійшли до складу держави, або відпали через смерть попереднього київського князя. Першою воєнною акцією Володимира став похід проти тулібів і хорватів 981 р. Їх тоді остаточно ввели до складу Київської Русі. Потім було придушено повстання в'ятичів і радимичів у 982—984 pp. Водночас були завойовані Закарпатська Русь і Тмутаракань. Під час СКАЧАТЬ