Автор: Вікторія Садовнича
Издательство: ДП с иностранными инвестициями ""Книжный Клуб ""Клуб Семейного Досуга""
Жанр: Книги для детей: прочее
isbn: 978-966-14-7892-2, 978-966-14-7893-9
isbn:
• На початку XVIII ст. у селі Лемеші сучасної Чернігівської області народився Олексій Розум. У вільний від випасу корів час хлопець співав у сільському церковному хорі, де його помітив російський полковник Ф. Вишневський, котрий був у селі проїздом. Полковник узяв хлопчика до себе в услужіння й привіз до Санкт-Петербурга. За рекомендацією Ф. Вишневського Олексієві під прізвищем Розумовського дали місце в хорі імператорських півчих. Там його красу помітила цісарівна Єлизавета. За короткий час син козака став графом Розумовським та чоловіком імператриці Єлизавети без права престолонаслідування. Брат графа Кирило у 18 років очолив Петербурзьку Академію наук, а згодом також став гетьманом Лівобережної України.
• 14 березня 1850 р. у містечку Бердичів сучасної Житомирської області в костелі Святої Варвари місцева красуня Евеліна Ганська була повінчана з Оноре де Бальзаком. У цьому ж містечку тривалий час жив славетний польський композитор Фредерік Шопен: окрім написання музики він керував роботами з реставрації тамтешнього органу.
• Син гетьмана Пилипа Орлика Григор став визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV, дістав графський титул і велику кількість європейських державних нагород. 1747 р. Григор Орлик одружився з Луїзою-Оленою де Брюн де Дентельвіль і став власником значних земельних наділів у Франції. Під Парижем він мав замок. У середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григорові Орлику, було збудовано міжнародний аеропорт «Орлі».
• Під час англо-бурської війни 1899–1902 рр. у Південній Африці командиром одного із загонів бурів був українець Юрій Будяк – письменник, журналіст і громадський діяч, котрий потрапив до Південної Африки як волонтер. Він урятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста, який згодом допоміг йому вступити до Оксфордського університету. 1917 р. Ю. Будяк працював в уряді Української Народної Республіки. 1943 р. він помер у радянських таборах. А англійського журналіста, якого врятував українець, звали Вінстон Черчілль (згодом він став прем’єр-міністром Великої Британії)!
• Перші україномовні газети й журнали – «Хлібороб», «Рада», «Село», «Нова Громада», «Вільна Україна», «Літературно-науковий вісник» – було створено у квітні 1906 р., після того як російський уряд у грудні 1904 р. на одному із засідань розглянув «українське питання» й ухвалив рішення, що «український рух не містить у собі скільки-небудь серйозної небезпеки».
• 23 лютого (за старим стилем) 1913 р. в Україні вперше відзначили Міжнародний жіночий день.
• 1 березня 1914 р. П. Нестеров, виконавець «мертвої петлі», що також відома як «петля Нестерова», здійснив перший у світі авіаційний переліт на велику відстань за маршрутом Київ – Одеса.
• 5 січня 1918 р. Українська Народна Республіка (УНР) випустила в обіг перші українські банкноти – карбованці. СКАЧАТЬ