Suņu apmācības pamati. Edgars Auziņš
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Suņu apmācības pamati - Edgars Auziņš страница 1

Название: Suņu apmācības pamati

Автор: Edgars Auziņš

Издательство: Автор

Жанр:

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ

      Apmācot suni, mēs izmantojam stimulus. Tas nozīmē, ka mēs viņu ietekmējam vienā vai otrā veidā: dodam komandas ar balsi un žestiem, strādājam ar pavadiņu, izmantojam kārumu un kādu nozīmīgu priekšmetu. Turklāt mēs radām zināmus apstākļus noteiktu reakciju attīstībai: mēs uzliekam smaržu taku, darbojas palīgs (aizsardzības darbs), mēs izmantojam smaržu grāmatzīmes (piemēram, meklējot narkotikas). Taču papildus visam iepriekš minētajam ikviens pieredzējis mājdzīvnieka saimnieks zina, ka ir apstākļi, kuros viņa mīlulis strādās, un ir apstākļi, kuros suns praktiski nereaģē uz saimnieku un viņa komandām. Un tas šādos gadījumos ir atkarīgs no vides.

      Ņemot vērā visas šīs ietekmes, dabiskas vai mākslīgas, mēs runājam par stimuliem. Kas ir stimuli? Iedarbinātāji ir viss, kas ietekmē dzīvniekus un izraisa reakciju.

      Vai viss ir kairinātājs?

      Iedomāsimies situāciju: esat izgājis pastaigā ar savu suni nepazīstamā vietā. Netālu ir autostāvvieta, un tajā periodiski iebrauc un izbrauc automašīnas. Suns cenšas izpētīt teritoriju un apstājas un aplūko automašīnas, kamēr tās pārvietojas. Vai jaunā vide viņam būs stimuls? Noteikti, jo tie ietekmē suni un izraisa reakciju.

      Tagad iedomājieties, ka jūs divus mēnešus katru dienu pastaigājaties ar savu suni šajā rotaļu laukumā. Un jūsu suns ne tikai nereaģē uz garām braucošām mašīnām, bet arī nemēģina izpētīt rotaļu laukumu un spēlējas tikai ar kādu oportūnistisku priekšmetu, ko esat speciāli atnesis. Vai apstākļi būs kairinoši? Atbildi uz šo jautājumu veltiet laiku. Aplūkosim definīciju vēlreiz. Vides apstākļi neapšaubāmi ietekmē suni, galu galā viņš dzird garām braucošo mašīnu skaņas, redz tās, redz krūmus un kokus, bet… Suns uz to visu nereaģē! Kāpēc? Jūs teiksiet, ka esmu pie tā pieradis. Un jums būtu pilnīga taisnība. Tagad tā pati vide tam pašam sunim nav kairinātājs.

      Es redzēju, kā dienesta suns, kuram, starp citu, nebija ļoti spēcīgas nervu sistēmas, mierīgi staigāja pa lidmašīnu stāvlaukumu. Tajā pašā laikā simts metru attālumā no mums griezās pasažieru lidmašīna. Es nevarēju sarunāties ar kolēģiem, jo dzirdīgā trokšņa dēļ dzinēji pacēla putekļu mākoņus un meta tos mums virsū ar spēku, kas pielīdzināms kārtīgam vējam. Joprojām atceros, ka šis brīdis uz mani atstāja spēcīgu iespaidu. Un suns (viņš strādāja ar narkotikām) nereaģēja uz šo vidi un spēlējās ar sadales priekšmetu.

      Mēs redzam, ka ne viss ir atkarīgs no vides, un suns fiziski nav mainījies. Ir mainījušās tikai viņa reakcijas. Un stimuli viņam vairs nepastāv.

      No tā izriet pirmais praktiskais secinājums: suns pierod pie bieži izmantotā stimula, un tā spēks uz viņu samazinās.

      Šķiet, būtu vieglāk – vispirms suni pieradināt pie vides rotaļu laukumā, tad var sākt apmācību. Taču viss ir atkarīgs no tā, kādus mērķus mēs cenšamies sasniegt. Sākotnējā paklausības apmācības posmā spēcīgi vides stimuli patiešām ir jāsamazina līdz minimumam. Taču pēc tam, kad pamatprasmes ir attīstītas, ir nepieciešams apmācīt suni darbam visās vidēs. Tagad ir svarīgi palielināt vides stimulu stiprumu un darīt to pakāpeniski. Izstrādājot treniņu programmu, patiešām ir daudz kas jāpiedomā!

      Taču suns pierod ne tikai pie situatīviem stimuliem. Bieži vien mēs redzam, ka ne pārāk kompetents dresētājs, attīstot prasmi pārvietoties blakus sunim, nemitīgi sasprindzina pavadas siksnu (vai ļauj sunim to sasprindzināt). Ikviens zina, ka tas ir nepareizi. Bet kāpēc? Tāpēc, ka suns pierod pie pastāvīgi stingras pavadas. Un šis sasprindzinājums sunim vairs nav nozīmīgs, viņš vienkārši uz to nereaģē. Tagad iedomājieties, ka siksna visu laiku ir vaļīga. Pie mazākās suņa kustības uz sāniem dresētājs nevis velk, bet žņaudzina pavadiņu (pavadas vilkšana). Nākamajā reizē vilkšana ir spēcīgāka. Trešā reize ir ļoti spēcīga. Stimuls visu laiku ir atšķirīgs atkarībā no tā, cik lielā mērā suns novirzās no vēlamās pozīcijas. Vai suns pieradīs pie šiem stimuliem? Es tā nedomāju.

      Kas ir stimuli?

      Pirmkārt, tos iedala ārējos un iekšējos stimulos.

      Ārējie stimuli ir ārēji, bet iekšējie stimuli ir suņa organismā. Apmācībā mēs galvenokārt izmantojam ārējos stimulus, taču jāņem vērā arī iekšējie stimuli. Piemēram, izsalcis suns mēdz strādāt labāk. Īpaši ar pārtikas motivāciju. Lai treniņi būtu efektīvāki, tie nedrīkst notikt uzreiz pēc barošanas. Sunim jābūt daļēji izsalkušam, un pēc ēšanas jāpaiet no 12 līdz 24 stundām. Runājot par iekšējiem stimuliem, jāatceras arī tas, ka slims suns nestrādās efektīvi, tāpēc, ja suņa veiktspējas līmenis bez redzama iemesla samazinās, vienmēr jāpārbauda, vai jūsu mīlulis ir vesels.

      Otrkārt, stimuli tiek iedalīti kategorijās pēc maņām, uz kurām tie iedarbojas. Piemēram, mehāniskās, garšas, dzirdes, redzes, smaržas u. c. (ir vairāk nekā ducis maņu, tostarp līdzsvara, izsalkuma u. c.). (ir vairāk nekā ducis maņu, tostarp līdzsvara sajūta, izsalkuma sajūta utt.). Tiek uzskatīts, ka kontakta stimuli ir spēcīgāki nekā attālināti stimuli. Piemēram, balss vai žesta komanda pēc savas būtības ir mazāk efektīva nekā pavadas vilkšana; barības pastiprinājums ir efektīvāks nekā komanda "Labi"; sitiens ir efektīvāks nekā kliedziens. Mēs varam iemācīt suni uzticami darboties ar ļoti vājiem stimuliem, bet, lai to izdarītu, mums ir skaidri jāzina, kuri stimuli ir vāji un kuri spēcīgi.

      Treškārt, stimulus iedala nosacītos un beznosacījumu.

      Kāda ir atšķirība?

      – Beznosacījumu stimuli izraisa iedzimtu reakciju.

      – Nosacīti stimuli izraisa reakciju, kas attīstījusies dzīves laikā vai apmācībā.

      Piemēram, komanda "sēdēt", ko mēs dodam netrenētam sunim, liks sunim pagriezties, klausīties utt., bet ne liks viņam apsēsties. Šī komanda izraisīs iedzimtu orientēšanās reakciju un būs beznosacījumu. Bet tā pati komanda, kas dota apmācītam sunim, liks tam apsēsties. Izstrādātā reakcija izpaužas, un stimuls būs nosacīts.

      Tādējādi viens un tas pats stimuls var būt nosacīts un beznosacījuma atkarībā no tā, kādu reakciju tas izraisa.

      Refleksi

      Termins "reflekss" bieži tiek lietots speciālajā literatūrā, speciālistu – kinologu un amatieru treneru sarunās, taču kinologu vidū nav vienotas izpratnes par refleksu jēdzienu. Tagad daudzi ir iecienījuši rietumu treniņu sistēmas, tiek ieviesti jauni termini, bet tikai retais pilnībā izprot veco terminoloģiju. Mēs centīsimies palīdzēt sistematizēt jēdzienus par refleksiem tiem, kuri daudz ko jau ir aizmirsuši, un nodot šos jēdzienus tiem, kuri tikai sāk apgūt teoriju un treniņu metodes.

      Šajā rakstā izklāstīti klasiskie jēdzieni par refleksiem, kas pieņemti mājas kinoloģijā. Lielākā daļa šajā rakstā izmantoto definīciju (kursīvā) ir tās, ko mācīja vecā padomju kinoloģijas skola. Kursīvā un pasvītrotās definīcijas ir tās, kuras izstrādājis raksta autors.

      Reflekss ir organisma reakcija uz stimulu.

      Beznosacījumu refleksi

      Beznosacījuma reflekss ir organisma iedzimta reakcija uz stimulu.

      Katrs beznosacījumu reflekss izpaužas noteiktā vecumā un reaģējot uz noteiktiem stimuliem. Kucēns pirmajās stundās pēc piedzimšanas spēj atrast mātes zīlītes un sūkāt pienu. Šīs darbības nodrošina iedzimtie beznosacījumu refleksi. Vēlāk kucēns sāk reaģēt uz gaismu un kustīgiem priekšmetiem, kā arī košļāt un norīt cietu barību. Vēlākā vecumā kucēns sāk aktīvi pētīt savu teritoriju, rotaļāties ar metiena biedriem, izrāda orientēšanās reakciju, aktīvu aizsardzības reakciju, izsekošanas reakciju un medījuma reakciju. Visas šīs uzvedības pamatā ir iedzimti refleksi, kas atšķiras pēc sarežģītības un izpaužas dažādās situācijās.

      Beznosacījumu СКАЧАТЬ