Vientuļa dvēsele raganai ar bērnu. Edgars Auziņš
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Vientuļa dvēsele raganai ar bērnu - Edgars Auziņš страница 4

Название: Vientuļa dvēsele raganai ar bērnu

Автор: Edgars Auziņš

Издательство: Автор

Жанр:

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ es redzēju detalizēti, un jaunlaulātie man nešķita laimīgs pāris. Lai gan Makss acīmredzami bija laimīgs, ka ir precējies. Viņš skatījās uz līgavu ar nepārprotamiem izsalkuša vīrieša skatieniem, smaidīja par draugu vulgārajiem jokiem. Reizēm viņš palaida vaļā rokas – pieklājības robežās, bet tomēr. Viņš ciešāk apskaloja mani ar roku, vai arī viņa plauksta noslīdēja no manas jostasvietas. Kopumā "ne pārāk romantiska līgavaiņa tēls, kurš ar nepacietību gaida pirmo kāzu nakti".

      Līgavainis neko nepamanīja. Ir reizes, kas virmo laimes mākoņos, bet šeit tas drīzāk atgādināja pilnīgu izmisumu. Meitene vienkārši uzlika krustu savai dzīvei. Kāpēc viņa to darīja? Nemīlēto dēļ – no spītsirdības?

      No spītības kam, Nikitai, pasaulei vai sev pašai? Muļķe, ak, muļķe…

      Kāzu ceremonija man drāzās kaut kas nepazīstams, un tas bija dīvaini – es savā dzīvē esmu redzējusi daudz kāzu. Bet dīvainākais bija tas, ka es nevarēju saprast, kas tur bija nepareizi.

      Šķita, ka tā ir parasta civilā laulība svinīgajā versijā, tas ir, nevis krampjaina dzimtsarakstu nodaļas telpa, bet gan glīta zāle, viesi, mūzika, rožu ziedlapiņas un pirmais valsis. Kāda pompozā tante saka svinīgu runu par to, ka "esam kopā uz labo un slikto" – es nekad neesmu īpaši klausījusies, šajā brīdī parasti daudz interesantāk ir skatīties uz līgavu un viesiem. Vai līgavainis piekrīt – "jā", vai līgava piekrīt – "jā". "Tagad es pasludinu jūs par vīru un sievu, jūs varat skūpstīt viens otru." "Es pasludinu jūs par vīru un sievu, jūs varat skūpstīt viens otru". Un tad ir šampanietis, kūka, visas jautrības ar mielastu, līgavas nozagtā čības, tāpat kā cilvēki.

      Dīvaini. Kāda tam tagad nozīme? Meitenei ir pienācis viņas laiks, un es nevaru dzīvot ar šo dīkdieni.

      Pēc šī sapņa es lēnām atgriezos realitātē. Es piecēlos. Sākumā sēdēju krēslā, ietinusies pledā, skatījos, kā Oļežka spēlējas ar Natusju, klausījos, kā Ļenoška lasa viņiem pasakas vai rāda attēlus alfabētā, mācoties burtus. Tad viņa sāka staigāt. Viņa palīdzēja Verai kaut ko darīt virtuvē, par to īpaši nedomājot, automātiski. Viņa ēda, nemanot, ko ēd, bet vairs nejutās vāja. Zilums pusceļā uz sejas bija aptumšojies un izskatījās briesmīgi, pie durvīm sasistais plecs bieži vien bija nejūtīgs, un roka neklausīja pārāk labi, taču zināja, ka drīz tas viss pāries.

      Bēres man gandrīz nebija palikušas atmiņā. Es biju ļengans, es diez vai varēju uztvert notiekošo. Sapratu tikai to, ka radinieki nebija ieradušies, un viņu apglabāja uz rūpnīcas rēķina, kurā Makss strādāja. Viss notika ātri – atvadījāmies, apglabājām, cilvēki aizgāja kaut kur uz bēres, bet Vera mani aizveda mājās, novilka melno kleitu, lika iedzert tableti un nolika gulēt. Toreiz es neko nesapņoju.

      Septītās dienas rītā es ilgi stāvēju priekšā lielajam spogulim gaitenī un skatījos uz sevi. Slaida, gracioza figūra – Dievs, no kurienes gan tik tievai meitenei rodas spēks izgāzt durvis! Un ar mazuli uz rokām… Taisni, ļoti gaiši mati ar skaistu zeltainu nokrāsu, bāla āda. Ņemot vērā, ka ir vasaras beigas, iedegums man, šķiet, nemaz nav pieķēries. Matu gali bija apdeguši, un sapnī man bija copīte – ne gara, tikai nedaudz zem lāpstiņām, bet tomēr. Es pajautāju Verai, kura paskatījās uz mani:

      – Vai tikai mati bija apdeguši? Man taču paveicās, vai ne?

      Vera mani apskāva:

      – Tavi mati ataugs, bet ar seju viss būs kārtībā.

      Es nopriecājos, piesardzīgi sajūtot joprojām sāpīgo zilumu. Vera no aptiekas cita starpā bija atnesusi arī kādu ziedi pret zilumiem, ko es nezināju. Tas bija labi – mazāki zilumi bija gandrīz izzuduši, bet šis nepazuda.

      – Zilums nav apdegums, tas pazudīs, un nebūs ne miņas, – saprātīgi teica Vera. -

      Tas bija brīnums, ka es tiku ārā! Un Oļežoks ir drošībā.

      – Varēja būt arī sliktāk, un dzīve turpinās, – rezumēju es. – Tikai es, šķiet, ne visu atceros.

      – Jūs atcerēsieties, neuztraucieties. Atmiņa pamazām atgriezīsies. Šķiet, tas ir no šoka un smadzeņu satricinājuma. Ārsts teica, lai atpūšas, un patiešām, tu tik tikko varēji piecelties. Tagad viss būs kārtībā, jūs redzēsiet.

      Man patika viņas lipīgais optimisms. Es pati biju tāda – savā dzīvē.

      Un ar dzīvi, kas man bija tagad, man vēl bija jātiek galā.

      Es nekad nebiju ticējusi dvēseļu pārceļošanai un citai mistikai, un arī baznīcā netiku gājusi. Mana materiālistiskā audzināšana bija pārāk iesakņojusies manī. Ja, kā saka klasiķi, katrs tiek atalgots atbilstoši savai ticībai, tad pēc nāves mani būtu gaidījis nieks.

      Nu, teiksim tā, es kļūdījos. Ir patīkamāk kļūdīties, nekā uzzināt, ka tev ir taisnība. Bija sāpīgi domāt, ka es patiešām esmu mirusi, ka mani bērni ir palikuši bez mātes un mazbērni bez vecmāmiņas. Bet tāda ir dzīve. Jums ir jāļauj viņiem un savam vecajam "es" aiziet un jāpieņem savs pašreizējais "es" – es jutu, ka tā ir pareizi.

      Vismaz šeit man nav mani sešdesmit trīs, bet nedaudz vairāk par divdesmit. Nekādu hronisku slimību, kas kļuvušas par ieradumu, nekādu sāpošu muguru, nekādu sāpošu ceļgalu. Un mana figūra ir atgriezusies savā jaunības krāšņumā. Kāpēc "kā", tā ir jaunība!

      – Dzīve turpinās, – atkārtoju es. – Mums vajadzētu paskatīties, kas ar to māju. Vai jūs dosieties ar mani? Kaut kas biedējošs…

      Māja bija atslēgta, bet šonedēļ tajā neviens nebija ielauzies. Es neticēju pieaugušo pieklājībai un bērnu ziņkārības trūkumam. Taču fakts palika fakts, ka uz nodegušās palodzes būtu redzamas jebkādas pēdas, durvis no viesistabas uz dārzu bija aiztaisītas ar plombu, pārējie logi un ieejas durvis bija neskartas. Es pārgriezu saiti un atvēru durvis. Deguma smaka iesmaržoja man degunā.

      Visa viesistaba bija izdegusi. Plikas melnas sienas, sodrējuši griesti, grīda bez pēdām no koka, betona un pelniem. No mēbelēm, lustras, televizora, stāvlampas bija palikušas tikai dažas nelielas, līdz nepazīšanai izkausētas metāla daļas. Es nedomāju, ka tā varētu būt.

      Vera šķaudīja, un man niezēja deguns, un acis niezēja. Taču neērtā sajūta, kas man bija radusies, nākot šurp, – it kā es būtu grasījusies traucēt mirušos vai pretendēt uz kāda cita īpašumu, – kaut kā bija pazudusi. Galu galā, ja par to padomā, tieši šeit, šajā istabā, nesen bija miruši divi cilvēki – tā, kuras ķermeni es atrados, un viņas vīrs. Un es pēkšņi jutos mierīga.

      – Kā jums klājas? – Vera pajautāja čukstus.

      Es paraustīju plecus:

      – Tas ir tik dīvaini. Es jūtos tā, it kā māja būtu mani noilgojusies un būtu laimīga. Es jutos mierīgāk. Apskatīsim virtuvi un pārējās istabas, ja tur viss būs kārtībā, mēs ar Oļežku šodien varēsim doties atpakaļ.

      – Jūs taču zināt, ka neesat mums apgrūtinājums, vai ne? – Vera jautāja.

      – Es zinu, – es pasmaidīju. – Bet šī ir mūsu māja.

СКАЧАТЬ