«Sievietes nav upuru vērtas.»
Pēc šiem vārdiem Sāras jūtas apjuka.
«Neuztveriet to tik personiski,» sacīja Belcebuls, redzot viņu satrauktu.
– Tas bija stulbi… Es sev glaimoju ar cerību, ka neesmu pret tevi vienaldzīga.
«Jūs nesaprotat apzinātas, bet vēl nerealizētas tiekšanās vērtību.» Fausts to saprata, es saprotu, bet tu nē.
«Man ir vajadzīga dzīves pilnība, nevis sastinguša brīža apbrīnošana.» Atcerējos Faustu un arī sevi! Jūs abi esat vīrieši, un es esmu sieviete!
«Bet tā ir jūsu darīšana, nevis mana,» Belcebuls to atmeta.
– Tava neiecietība pret sievietēm ir vienkārši nežēlīga! Vai tu zini, kas tu esi?
– Pastāsti.
– Tu esi seksuāls rasists!
Šīs tirādes laikā Belcebuls, pretēji ierastajam, kļuva jautrs.
– Oho. Neviens man nekad nav teicis, ka esmu iegrimis seksuālā rasismā. Un kas! Tas mani zināmā mērā glaimo. Es paskaidrošu vēlāk, kāpēc. Sieviete ir visu nepatikšanas cēlonis. Pat viesuļvētras sauc sieviešu vārdos.
– Tātad tev vienalga par mani? Es varbūt neesmu jauns, bet man ir veselība un ideāli. Es varu cīnīties.
– Ja atļaujat man izteikties tēlaini, tad teikšu tā: lūk, jūs maldāties. Vēl mazliet pacietības, lūdzu. Ir daudz lietu, par kurām jādomā. Un katru dienu tiek pievienoti arvien vairāk. Es daru savu darbu, nostrādāju savu dupsi, es paļaujos tikai uz sevi. Es visu redzu, visu zinu…
«Un tavas rokas ir garas,» piebilda Sāra.
«No šejienes izrādās, ka es varu vienlaikus intriģēt šeit un sajaukt savas pēdas tur.» Īsāk sakot, es vienmēr esmu ar kaut ko aizņemta. Apmēram pirms četrdesmit gadiem es aicināju To Kungu, lai atrisinātu dilemmu. Viņš atteicās piedalīties manā lietā. Es atceros, ka viņš, tāpat kā pravietis Nehemija, kad viņi viņu sauca, kad viņš jau bija uzkāpis pa kāpnēm, teica: «Es nevaru nokāpt. Es daru lielisku darbu.»
– Vai tu tiešām esi spēcīgs?
«Es jums jau teicu, ka varu uzpūst tādu uguni, ka to nevar nodzēst viss okeāna ūdens.» Es sūtu slimības, badu, postu, nesaskaņas, nelaimes, es iedvesu naidu, skaudību, ko vēl? Es personificēju šīs pasaules postošās galējības. Bet tik nežēlīgs es esmu. Vismazākajās lietās ir ļaunums. Paņemiet zarnu baktēriju. Šī neredzamā būtne izraisīja holēras epidēmiju, kas prasīja miljoniem dzīvību.
«Jūs lepojaties ar to, ka izplatāt ļaunumu un spīdzināt cilvēkus.»
Belcebulam patika šis pārmetums, kurā bija vairāk emociju nekā loģikas.
«Es domāju, ka jums būs diezgan saprotams, ka tikai sāpes liek cilvēkam domāt.» Sāpes viņu pazemo, ierobežo, patērē pašapmierinātību. Cilvēki nezina visu, ko viņi man ir parādā. Neviens nenovērtē manu aktiermākslu. Kādu laiku cilvēks piedzīvo bezspēcības sajūtu, viņš ir šokēts, nepatikšanas vienmēr piemeklē pēkšņi. Viņš neatbrīvosies no tā, kamēr neizsmels savas sāpes. Tad viņam rodas tikai vienkārša un skaidra izpratne par dažām lietām. Ciešanas viņu padara garīgu, viņa jūtas kļūst gaišākas, un tagad viņš ir jūtīgāks nekā agrāk. Tāpēc, redzot, ka cilvēki cieš, es par to īpaši neuztraucos.
– Lai ko jūs teiktu, jums joprojām nepatīk cilvēki!
– Vai ir par ko viņus mīlēt? Pasaulē nav neviena nevainojama cilvēka. Bagātie ir iegrimuši labi barotā labklājībā un degradējas. Krievijā vien divsimt ģimeņu bagātības ir iegūtas bez grūtībām. Nabagi ir aizņemti, tikai maldinot viens otru. Mūsdienu cilvēks ir zaudējis spēju spriest, izdarīt secinājumus un pierādīt, izmantojot siloģismus un indukciju. Viņš sajauca visus savus priekšstatus par labo un ļauno. Viņš zina savas tiesības, piešķir lielu nozīmi savai personai: pašcieņa viņā tiek apvienota ar apšaubāmām un nepamatotām personiskām pretenzijām. Pretīgi skatīties, kā viņš ar savu cieņu steidzas apkārt. Lielais ļaunums ir tas, ka materiālo labumu ir kļuvuši daudz un pieejami, un cilvēks vienmēr vēlas vairāk, nekā viņam ir. Kur bija strādnieks, tur viņš tagad ir patērētājs, nevērtīgs sliņķis, parazīts, biržas mākleris. Viņi veido deviņas desmitdaļas cilvēces. Iepriekš cilvēki saskatīja jēgu darbā un ticībā, un viņus iedvesmoja patiesības meklējumi. Lai nodrošinātu dzīvību, jāstrādā tā, kā strādājāt iepriekš; art, sēt, novākt, būvēt, aust, vērpt, galdnieks. Tagad darbs ir devalvēts, un patiesība visur ir sagrozīta. Ķermenim ir vajadzīgas kustības, lai tas būtu vesels, bet cilvēki ir pasīvi un slinki. Pagātnes vīrietis baudīja nevis narkotikas, izklaidi un alkoholu, bet gan atpūtu no ikdienas darba, taču, tiklīdz fiziskais darbs tiek vienkāršots, prieka no atpūtas vairs nav. Zagļi un parazīti ir nomainījuši strādniekus, amatniekus, radītājus un nesatricināmas pārliecības cilvēkus. Viņi neko neražo, bet ir piešķīruši sev tiesības baudīt citu cilvēku darba augļus. Tā ir galvenā problēma! Šos argumentus minēju nevis kā pierādījumu tam, ka jebkura mizantropija man ir sveša, bet gan kā pierādījumu tam, ka man ir pietiekama izpratne ne tikai par cilvēku, bet arī par laika novērtējumu. Un vispār, vērojot gadu tūkstošus, ir grūti neizjust nicinājumu pret cilvēku rasi, kuras alkatība un neiecietība izved ārpus visām dabiskajām robežām.
– Jūs runājat par lielāko daļu cilvēku, kas nav nekas, bet ir cilvēki, kuriem ir stiprs prāts un griba?
– Jā, indivīdi, kuri nemitīgi mācās. Šī intelektuālā minoritāte rada progresu. Tikai radošiem cilvēkiem un pat tad ne visiem ir priekšstats par pilnību, un tikai viņiem tiek dota iespēja tai tuvoties. Paņemiet vecu skotu dzejoli. Kurš tagad var sacerēt viņai līdzvērtīgu dzejoli? Vai varat pateikt, kāpēc mūsdienās ar tās augstajiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem nav iespējams uzbūvēt gotisku katedrāli, kas pārspētu skaistumu, visu daļu proporcionalitāti, varenību, stila nevainojamību, izsmalcinātu detaļu meistarību. apdare, jebkura no tām, kas celtas feodāļa laikos. Vai tagad neviens neauž gobelēnu, kas mākslā būtu līdzvērtīgs to veco gobelēnu toņu un toņu kombinācijai, kas izraisa mūsu apbrīnu muzejos? Kā cilvēki tajos tālajos, tumšajos un māņticīgajos laikos, kurus iezīmēja gara pārākums, varēja veikt apbrīnojami precīzus matemātiskos aprēķinus – un tas tiešām daudz pasaka. Kādai iztēlei jābūt, lai konsekventi ieviestu dekoratīvas detaļas, lai pabeigtu, teiksim, frontonu; pārzināt kontrforsu un lidojošo kontraforsu sistēmu; pārstāvēt visus baznīcu un klosteru fasāžu vertikālā dalījuma elementus, atrast piemērotas figūras notekcauruļu, notekcauruļu, flakonu, ārējo un iekšējo kāpņu, vārtu projektēšanai. Tiem, kas projektēja pilis, pilis un baznīcas, bija jāpatur prātā daudz informācijas, kas sastāvēja no pakāpju frontoniem, pasāžām, arkveida frīzēm, jumtu segumiem, vainagiem, starpstāvu karnīzes, logu ailēm, kolonnām, apsīdu karnīzes un karnīšu jostas, cokola, galerijām, torņiem, konusveida, rombveida jumti, kupoli, nava, lodžijas, pilastri, skulpturālas kompozīcijas, ažūra restes, vimpergi, medaljoni, stabi, vainagi, kapelas. Un, visbeidzot, ir pārsteidzoši, kā laidumu izmēri un kontūras, kas savienotas viens ar otru, un visi kopā, tiek apvienoti ar kopējo reljefu! Protams, senatnes un romiešu arhitektūras formu motīvi kalpoja par iedvesmas СКАЧАТЬ