Bajka postaje stvarnost. Андрей Тихомиров
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Bajka postaje stvarnost - Андрей Тихомиров страница 1

Название: Bajka postaje stvarnost

Автор: Андрей Тихомиров

Издательство: Автор

Жанр:

Серия:

isbn:

isbn:

СКАЧАТЬ potvrđuju ranije izražene ideje koje objašnjavaju različita" čuda", u ovom slučaju postojanje"podvodnog kraljevstva".

      Rossiyskaya Gazeta izvještava da su podvodni arheolozi sa Nacionalnog Instituta za antropologiju i historiju (INAH) otkrili drevni kenot Maja u Meksiku, unutar kojeg se nalazio jedinstveni Kanu. Analiza ovog i drugih nalaza pokazala je da su istraživači uspjeli pronaći ono što su Maje smatrale ulazom u zagrobni život. Kratak izvještaj o studiji predstavljenoj u okviru 12.Međunarodnog kongresa Mayanista objavljen je na web stranici INAH-a. Izvještava se da su sam Kanu otkrili podvodni arheolozi prije dvije godine. Od tada se analizira u laboratorijama u Meksiku i inostranstvu. Stručnjaci su došli do zaključka da se Kanu koristio samo u ritualne svrhe. Iako je napravljen u tradiciji Maja, ovaj čamac nije mogao ostati na vodi, jer je imao veoma težak luk i krmu. Stoga je kreiran u simboličke svrhe, za prinošenje bogovima. Štaviše, oko kanua je pronađeno 38 kostura, uključujući ljudsku metatarzalnu kost, stopalo odrasle žene, kao i kosti armadila, psa, ćurke i orla. Svi nalazi su napravljeni tokom uranjanja arheologa u poplavljeni cenote San Andres, koji se nalazi ispod istoimenog arheološkog spomenika. Cenote je oblik kraškog reljefa, prirodne vrtače nastale urušavanjem svoda krečnjačke pećine u kojoj teku podzemne vode. Narodi Maja smatrali su cenotes svetim mjestima. Oko takvih objekata obično su se gradili gradovi. Za Maje su to bili i izvori vode i sveta mjesta za žrtve. Osim toga, legende su govorile da su cenoti portali u zagrobni život. Maje su vjerovale da unutar ovih prirodnih građevina postoje ulazi u podzemni svijet, kroz koje lutaju i bogovi i duše preminulih ljudi. Poznato je da su u brojnim gradovima Maja ispod glavnih hramova izgrađene vještačke tamnice koje imitiraju prave Cenote. U ovom slučaju, nakon dvije godine istraživanja, arheolozi su došli do zaključka da se cenote San Andres u vjerovanjima Maja definitivno smatrao ulazom u zagrobni život. I oni žrtveni Kanu nazivaju glavnim dokazom za to. Inače, njegova dužina je bila 2,15 metara, širina – 45 centimetara, a visina – 36,5 centimetara. Prema arheologu Isusu Gallegosu, prevladavanje kostiju armadila i prisutnost ljudskih metatarzalnih kostiju navode stručnjake na razmišljanje o ritualnoj upotrebi kanua i njegovom postavljanju u pećinu prije nego što je poplavljen. Poznata sposobnost armadila da pliva, pa čak i hoda po dnu, dugo zadržavajući dah, bila je nagoveštaj da bi ova životinja lako mogla da uđe u podzemni svet. To odgovara idejama Maja o poplavljenim pećinama kao portalima u kosmogonijski prostor. Inače, u početku su arheolozi vjerovali da nalazi pripadaju kasnom klasičnom periodu (830-950.godine nove ere), koji datira gotovo sve predmete u cenoteu San Andres. Ali Radiokarbonsko datiranje Kanu drveta pokazalo je da organski materijal datira iz XVI veka.

      Iz knjige Tihomirova A. E. I Tihomirove M. A., nauka o bajkama-2. "Ridero", Jekaterinburg, 2021

      Bajka sa naučnim komentarima. Naučni komentari u zagradama.

      Morski kralj i Vasilisa Mudri

      Bili su daleko car i carica, u dalekoj državi; nisu imali djece. (Za najudaljenije zemlje – u drevnom izveštaju o devetkama: najudaljenije–dvadeset sedam, najudaljenije – trideset, kao i dvanaestodnevne praznike-12 velikih pravoslavnih praznika prema staroruskom izveštaju, uporedite sa nemačkim brojevima, koji se čitaju sa poslednje cifre). Car je otišao u strane zemlje, sa udaljenih strana; dugo nije išao kući; u to vrijeme carica mu je rodila sina Ivana carevića, a car za to ne zna.

      Počeo je da se probija u svoju državu, počeo je da se vozi do svoje zemlje, i bio je vreo, vreo dan, sunce je bilo tako vrelo! I napala ga je velika žeđ; šta god da da, samo da pije vodu! Osvrnuo sam se oko sebe i nedaleko ugledao veliko jezero; odvezao sam se do jezera, sišao s konja, legao na stomak i progutajmo hladnu vodu. Pije i ne osjeća nevolje; ali kralj mora ga je uhvatio za bradu. (Kralj Mora je najvjerovatnije vođa ili sveštenik koji čuva svoje posjede).

      – Pusti me! – pita kralj.

      – Neću ti dopustiti, da se nisi usudio piti bez mog znanja! (Govore istim jezikom).

      – Šta god želite, uzmite platu – samo pustite!

      – Daj mi ono što ne znaš kod kuće.

      Car je mislio-mislio-šta on ne zna kod kuće? Čini se da sve zna, sve zna i pristao je. Probao sam-niko ne drži bradu; ustao sam sa zemlje, sjeo na konja i otišao kući.

      Kad dođe kući, kraljica ga upoznaje s princom, tako radosnim; i čim je saznao za svoje drago dijete, briznuo je u gorke suze. Rekao sam kraljici kako i šta mu se dogodilo, plakali smo zajedno, ali nema šta da se uradi, suze neće popraviti stvari.

      Počeli su da žive na stari način; a princ raste i raste kao testo na sunđeru – skokovima i granicama, i narastao je.

      "Koliko god da držite sa sobom", misli car, " morate to dati: to je neizbežno!"Uzeo je Ivana carevića za ruku, odveo ga pravo do jezera.

      – Pogledajte ovde", kaže on, "za moj prsten; slučajno sam ga ispustio juče.

      Napustio je jednog carevića i sam se okrenuo kući. Princ je počeo da traži prsten, šeta obalom, a na njega naiđe stara žena.

      – Gde ideš, prinče Ivane?

      – Pusti me, ne gnjavi me, stara vještice! I dosadno je bez tebe. (Vještica – od" znati " – znati, uporediti – Vede – od sanskrita doslovno-sveto znanje. Prema praznovjernim vjerovanjima koja datiraju iz paganstva, žena je čarobnica koja je, zahvaljujući tajnim vezama sa "zlim duhovima", navodno u stanju izazvati nesreću ljudima, naštetiti životinjama. Prema narodnim vjerovanjima, vještica služi đavolu. U srednjem vijeku crkvena inkvizicija progonila je i javno istrebljivala žene osumnjičene za vještičarenje).

      – Pa, Ostani sa Bogom!

      I stara dama je otišla sa strane.

      A Knez Ivan je razmišljao: "zašto sam prokleo staricu? Dozvolite mi da ga okrenem; stari ljudi su lukavi i oštroumni! Možda će reći nešto ljubazno."I počeo je da okreće staru ženu:

      – Vrati se, bako, ali oprosti na mojoj glupoj riječi! Uostalom, Rekao sam s dosadom: otac me natjerao da tražim prsten, ja odem i potražim ga, ali prstena nema kao što nema!

      – Niste ovdje zbog prstena; otac vas je dao morskom kralju: morski kralj će izaći i odvesti vas sa sobom u podvodno kraljevstvo.

      Princ je gorko plakao.

      – Ne brini, prinče Ivane! I u vašoj ulici će biti praznika, samo me slušajte, starice. Sakrij se iza onog grma ribizle tamo i sakrij se tiho. Dvanaest golubova će doleteti ovde-sve crvene devojke, a posle njih trinaesta; plivaće u jezeru; u međuvremenu, Oduzmi poslednjoj košulji i ne vraćaj je dok ti ona ne da prsten. Ako to ne učinite, zauvijek ćete poginuti kod morskog kralja, oko palate je visoka palisada, čitavih deset versta, a na svakom je govoru zaglavljena glava; samo jedan prazan, ne padaj na njega!

      Princ Ivan zahvalio se starici, sakrio se iza grma ribizle i čeka vrijeme. (Milja je drevna ruska mjera dužine jednaka 500 hvati, oko 1 km).

      Odjednom stiže dvanaest golubova; udarili su u vlažnu zemlju i pretvorili se u crvene devojke, sve one neizrecive lepote: ni da razmišljaju, ni da pogađaju, ni da pišu perom! (Transformacije su fenomeni drevnog mijenjanja oblika," sveta " slika 12 – od 12 mjeseci – mjesečeve faze. Broj 12 je djeljiv bez ostatka sa 2, 3, 4, 6, a sljedeći broj 13 nije djeljiv ni sa čim – ispada "prokleto desetak"). Bacili su haljine i ušli u jezero: svirajući, prskajući, smijući se, pjevajući pjesme.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную СКАЧАТЬ