Название: Чорна рада (збірник)
Автор: Пантелеймон Куліш
Жанр: Историческая литература
isbn: 978-966-03-6889-7
isbn:
37
Покарбований – прикрашений різьбленням.
38
Божник – поличка з образами.
39
Сагайдак – шкіряна сумка або дерев’яний футляр для стріл; ронд – збруя; сисюрка – шлем, залізна шапка з кольчастою сіткою, що накладалася на обличчя, шию і плечі.
40
…убив хорунжого і корогов його приніс до гетьмана… – корогов, корогва – тут прапор; хорунжий – особа, що носила прапор або корогву війська; прапороносець.
41
Ридван – у XVIII – на початку XIX ст. – велика карета для далеких подорожей, запряжена 6 – 12 кіньми.
42
Гвинтовка – один з прибічників Брюховецького в його боротьбі за гетьманську булаву.
43
…мов який дука… – багач, багатій.
44
Горорізьба – горельєф.
45
Сівера – Сіверщина, народна назва територій, що входили до складу давньоруського удільного Сіверського (Новгород-Сіверського) князівства.
46
Ідеться про київських князів IX–XI ст., які уславились військовими походами і культуротворчою діяльністю.
47
Ясир – бранці, полонені, яких захоплювали турки й татари під час розбійницьких нападів на українські, російські та польські землі з XV до 60-х років XVIII ст.
48
У бою під Берестечком, на Волині у 1651 р. військо Богдана Хмельницького через зраду татарського хана зазнало поразки.
49
Радзивілл Януш (1612–1655) – литовський коронний гетьман. У 1648–1654 рр. стояв на чолі литовсько-шляхетського війська, що діяло проти селянсько-козацьких військ.
50
Замкова гора, Хоревиця, Киселівка, Флорівська (або Фролівська) гора. Історична місцевість Києва. Залишок правого, високого берега Дніпра з крутими схилами. Розташована між Старокиївською горою, Щекавицею, Гончарами і Кожум’яками з одного боку та Подолом з іншого. У ІХ – Х століттях тут знаходився заміський князівський палац, згодом – дерев’яний замок литовського воєводи, в кінці XVI ст. відбудований після пожежі, мав 15 бойових башт.
51
Жупан – старовинний верхній чоловічий одяг, оздоблений хутром та позументом, що був поширений серед заможного козацтва та польської шляхти; кунтуш – верхній розпашний чоловічий і жіночий одяг заможного українського і польського населення XVI–XVIII ст.
52
Личак – плетене з лика або іншого матеріалу селянське взуття, яке носили з онучами, прив’язуючи до ноги мотузками; в переносному значенні – вбога людина; кармазин СКАЧАТЬ