Невеличка драма. Валер’ян Підмогильний
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Невеличка драма - Валер’ян Підмогильний страница 21

Название: Невеличка драма

Автор: Валер’ян Підмогильний

Издательство: OMIKO

Жанр: Современные любовные романы

Серия: Рідне

isbn: 978-966-03-9439-1, 978-966-03-9723-1

isbn:

СКАЧАТЬ Бога не вірили!

      Льова зовсім спантеличився. Кооператор заплескав у долоні.

      – На попа його висвятити, – сказав він.

      – Вам смішно? – спитала дівчина в Дмитра. – Хіба право вірити скасовано? Особиста справа кожного громадянина.

      – Особисто воно так, а практично – це значить, що душа вбога.

      Притому інженер видобув цигарку, хоч якраз курив і Славенко.

      – Киньте цигарку, двом курити не можна, – сказав кооператор.

      – Дарма, кватирку відчинимо.

      Але Славенко свою цигарку погасив. Тим часом Марта, не звертаючи уваги на їхнє цигаркове змагання, сказала гостро й глузливо:

      – Який же з вас, Льово, тюхтій! Який ви непристойно м’який та добросердий! Справжній Ісус Христос… І нікому ви не потрібні.

      – А яких же треба, Марто? – серйозно спитав Льова.

      – Треба міцних.

      – Пізнаю українську жінку, – задоволено промовив Дмитро.

      – Дозвольте запитати, коли це не секрет, – посмішкувато запитав Славенко, – чому ви вважаєте за можливе надавати саме українській жінці всяких чеснот і чим, на вашу думку, українська жінка вигідно різниться від будь-якої іншої?

      – А це довго говорити, – відказав інженер.

      – Щось сьогодні Дмитро неговіркий, – сказала Марта. – Йому, бачите, здається, – звернулась вона до Славенка, – що історія виробила в української жінки багато позитивних прикмет…

      – Не здається, а так воно і є, – обізвався Дмитро.

      – Мені зовсім випадково, у зв’язку із загальним процесом українізації, довелось обізнатися з народною думою про Марусю Богуславку, – зауважив Славенко. – Ця українська жінка випустила з турецького полону запорожців, користуючись із прихильності паші до себе, але ж сама до рідного краю вертатись не схотіла. Даруйте, я не вбачаю в її вчинкові великої відваги! Ця Маруся, зрештою, нічим себе не скривдила. Вона лишилась у турецьких розкошах, гадаючи своїм милосердям до земляків спокутувати зраду батьківщині. Тобто і незайманість зберегла, і капіталу набула.

      – А Бондарівна? – спитав Дмитро.

      – З цією українською жінкою я ще не мав нагоди обізнатися. Щиро сказати, я вперше чую її ім’я, та коли вона будь-чимсь цікава, я обов’язково запитаю про неї в свого лектора. Проте можна з певністю сказати, що кожна нація має дужих і кволих, енергійних і млявих, розумних і дурнів. Кожна нація мала своїх героїв та героїнь, а коли не мала, то їх вигадували. Але тільки сліпий може не бачити, що поступ стирає нації. Коріння національних відмінностів полягало в різницях економічно-географічних умов, отже й побуту певної групи людей. Але техніка згладжує економічні особливості, географічні умови завдяки щільнішому спілкуванню людей втрачають свою вагу, тому й побут – житло, одяг та звичаї – стремлять до єдиного вселюдського стандарту. Річ відома, що залізниця й авто, взагалі шляхи сполучення, є найбільші вороги національної окремішності. Отже, все те, що живить національні різниці, СКАЧАТЬ