Я від Яники. Яника Мерило
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Я від Яники - Яника Мерило страница 15

Название: Я від Яники

Автор: Яника Мерило

Издательство: OMIKO

Жанр: Техническая литература

Серия: Шедеври нон-фікшн

isbn: 978-966-03-9647-0

isbn:

СКАЧАТЬ вільний від держзамовлення час прийому. Якщо не отримав направлення, то постарайся все-таки вмовити сімейного лікаря або йди на платний прийом.

      За підсумками 2019 року Естонія вийшла на 29 місце в світовому рейтингу GHS. Україна в цьому рейтингу на 93 місці. Але не все так добре, як здається на перший погляд. Максимально дозволений час очікування до вузьконаправленого спеціаліста – 43 дні. Це приблизно 6 тижнів, і 30 % пацієнтів не потрапляли навіть в ці часові рамки. До того ж, середній час очікування ближчий до шостого тижня, ніж до третього. Погодьтеся, не з кожною проблемою хочеться чекати так довго, і зрештою, хоча я сплачую немаленький соціальний податок, при потребі ходжу до приватних вузьконаправлених спеціалістів. Медичною системою взагалі задоволені 60 % пацієнтів. Багато це чи мало, мені складно судити.

      При цьому лікарні в дуже хорошому стані, за рахунок державних грошей і європейських структурних фондів закуплено нове обладнання. Екстрена допомога безкоштовна для всіх, і коли життя в небезпеці, прийом відбувається буквально одразу. Коли життя не в небезпеці, очікування може тривати й до 6 годин залежно від ступеня проблеми. Так, в Естонії справжньою проблемною ділянкою став доступ до вузьконаправлених спеціалістів, але така ситуація спостерігається в багатьох країнах.

      Чим Естонія реально сильна – це електронною медициною або eHealth, або digital health.

      З 2008 року вся система медицини тільки електронна. Усі діагнози й аналізи вносяться в карту пацієнта, додається поступово й інформація від приватних лікарів і лабораторій. Старі картки й діагнози при цьому не оцифровані.

      Електронний рецепт запустили в 2010 році, і вже через кілька місяців більшість пацієнтів воліли мати електронний рецепт, а не паперовий. Як це працює? По суті дуже просто. Лікар вводить у центральний реєстр інформацію про те, які тобі ліки виписали, ти йдеш до аптеки, показуєш свій паспорт або ID-карту, фармацевт вводить твій унікальний ідентифікаційний код в реєстр рецептів, на підставі інформації видає ліки й робить позначку, що ліки видано. Таким чином з’являється повна звітність за рецептурою, і в сімейного лікаря є точні дані про лікування. До речі, ті, кому з папером комфортніше, ще й зараз можуть отримати і паперовий рецепт. Це теж демократія – право вибору, але на сьогодні в паперовому вигляді рецепти хочуть отримувати тільки декілька відсотків з усіх пацієнтів.

      Водночас я сама можу через кабінет пацієнта побачити всі свої діагнози, аналізи й рецепти, а також історію, хто дивився мою інформацію. За замовчуванням доступ до карти має тільки сімейний лікар або фахівець, до якого я прийшла, але я можу сама керувати своєю карткою, тобто вирішувати, кому до якої частини карти давати доступ.

      Співпраця з приватним сектором за принципом держзакупівель поширюється також і на швидку допомогу. Наприклад, приватний інвестор може інвестувати в створення бригад швидкої допомоги відповідно до законодавства та брати СКАЧАТЬ