Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w wieku 18-49 lat w 2017 roku. Zbigniew Izdebski
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w wieku 18-49 lat w 2017 roku - Zbigniew Izdebski страница

Название: Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w wieku 18-49 lat w 2017 roku

Автор: Zbigniew Izdebski

Издательство: OSDW Azymut

Жанр: Медицина

Серия:

isbn: 978-83-235-4293-3

isbn:

СКАЧАТЬ dium badawcze na tle przemian od 1997 roku. Sexual health and life of Poles aged 18–49 in 2017. Research study in the context of changes since 1997

      Recenzenci

      prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz

      prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś

      Redaktor prowadzący

      Ewa Wyszyńska

      Redakcja

      Elżbieta Błuszkowska

      Redakcja techniczna

      Maryla Broda

      Korekta

      Magdalena Orczykowska

      Projekt okładki i stron tytułowych

      Elżbieta Chojna

      Skład i łamanie

      INK GRAF S.C. Sławomir Ląkocy i Łukasz Ląkocy

      Publikacja dofinansowana przez Wydział Pedagogiczny UW

      © Copyright by Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2020

      Zbigniew Izdebski ORCID 0000-0003-0165-1860

      ISBN 978-83-235-4285-8 (druk) ISBN 978-83-235-4293-3 (pdf online)

      ISBN 978-83-235-4301-5 (e-pub) ISBN 978-83-235-4309-1 (mobi)

      Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

      00-497 Warszawa, ul. Nowy Świat 4

      e-mail: [email protected]

      księgarnia internetowa: www.wuw.pl

      Wydanie 1, Warszawa 2020

      Druk i oprawa

      Totem.com.pl

      I

      Wprowadzenie

      Głównym celem publikacji jest przedstawienie wyników najnowszej edycji badań nad seksualnością Polek i Polaków, które zostały przeprowadzone w 2017 roku, i odniesienie ich do rezultatów wcześniejszych czterech edycji realizowanych w sposób cykliczny od 1997 roku. Dzięki temu uzyskano aktualną diagnozę z możliwością śledzenia zmian dokonujących się na przestrzeni dwóch dekad w zachowaniach seksualnych Polek i Polaków oraz w ich opiniach na tematy związane z seksualnością.

      Na wstępie przedstawię kontekst towarzyszący realizacji badań. Zmiany społeczne, jakie dokonały się w Polsce w okresie 1997–2017, przemiany obyczajowości seksualnej Polek i Polaków, a także ich postaw zdrowotnych, były ważnymi przesłankami decydującymi o doborze zagadnień występujących w poszczególnych edycjach badań. Równie istotne okazały się postępy odnotowane w procedurach medycznych czy też wprowadzenie nowych leków, np. na zaburzenia erekcji i terapii antyretrowirusowej dla osób żyjących z HIV/AIDS.

      Badanie zostało zainicjowane w 1997 roku przez Krajowe Centrum ds. AIDS (KC AIDS) w ramach Międzynarodowego Programu ds. AIDS Światowej Organizacji Zdrowia (UN AIDS). Podstawowym zadaniem wdrażanego wówczas programu badawczego było wsparcie krajowego programu ds. AIDS i wypracowanie metod pomiaru wskaźników związanych z profilaktyką HIV/AIDS. Należy przypomnieć, że pierwsze przypadki AIDS odkryto w 1981 roku, a sam termin wszedł do powszechnej nomenklatury rok później i oznaczał acquired immunodeficiency syndrome (AIDS). W 1985 roku opracowano komercyjne testy w kierunku HIV, natomiast w 1986 roku wirus wywołujący AIDS otrzymał nazwę human immunodeficiency virus (HIV). Z kolei w 1987 roku opracowano pierwszy lek antyretrowirusowy – zydowudynę. Dalszy postęp w odkrywaniu kolejnych leków pozwolił na opracowanie w 1996 roku wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej (HAART – highly active antiretroviral therapy) składającej się z połączenia kilku skutecznych leków. W Polsce to właśnie KC AIDS, agenda Ministerstwa Zdrowia, zajmowało się problemem HIV/AIDS poprzez zakup i dystrybucję leków1 oraz prowadzenie działań edukacyjnych i profilaktycznych. W 1997 roku w Polsce stwierdzono zakażenie u 4870 obywateli (w tym 3002 związane z zażywaniem narkotyków). Na AIDS zachorowało 581 osób, jednakże szacunki Ministerstwa Zdrowia wskazywały na około 30 tys. osób zakażonych, którzy z różnych powodów wymykali się oficjalnym statystykom – część z nich po prostu nie miała świadomości statusu osoby żyjącej z HIV. Pierwsze zatem badanie ankietowe zostało przeprowadzone w atmosferze nadziei, że HIV niekoniecznie musi być wyrokiem śmierci, a leczenie może okazać się skuteczne, choć nie znano jeszcze prawdziwych efektów terapii HAART. Mimo że o HIV/AIDS wiedziała większość osób, to budził on lekki niepokój, a część społeczeństwa kojarzyła go z grupami ryzyka. KC AIDS w 1997 roku przeprowadziło pierwszą akcję billboardową – „Dzieci żyjące w świecie z AIDS” – związaną ze Światowym Dniem AIDS. W takim kontekście zrealizowano pierwsze badanie pod nazwą „Zachowania prozdrowotne i seksualne w aspekcie HIV/AIDS w Polsce”.

      W 2014 roku UN AIDS wytyczyła cel do osiągnięcia do 2020 roku, zdefiniowany jako strategia „90–90–90”, składający się z trzech elementów: 1) 90% wszystkich osób żyjących z HIV będzie znało swój status HIV; 2) 90% wszystkich osób ze zdiagnozowanym zakażeniem HIV będzie przyjmować terapię antyretrowirusową; 3) 90% wszystkich osób otrzymujących leczenie antyretrowirusowe osiągnie supresję HIV–RNA. Monitorowanie skali zjawiska i opinii społecznej jest więc cały czas aktualne. W Polsce w 2017 roku, i w następnym, KC AIDS realizuje kampanię społeczną nazwaną „Mam czas rozmawiać”, promującą dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. W kampanii w 2017 roku wzięli udział znani aktorzy, co 20 lat temu nie byłoby w Polsce możliwe. Problematyka HIV/AIDS w 2017 roku nie budziła już takich emocji jak dawniej, wiemy bowiem obecnie, że terapia HAART działa, hamując replikację wirusa, umożliwiając odbudowę układu immunologicznego oraz zmniejszając ryzyko infekcji innych osób w przypadku ekspozycji.

      W ostatniej edycji badania z 2017 roku skoncentrowano się na zachowaniach seksualnych, pozostawiając blok pytań na temat HIV/AIDS. Badanie to sfinansowała firma farmaceutyczna Polpharma w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego. W 1998 roku na amerykański rynek został wprowadzony lek na zaburzenia erekcji dla mężczyzn zawierający sildenafil. Obecnie w Polsce wiele leków na zaburzenia erekcji dostępnych jest na receptę, a małe dawki leku zawierające 25 mg sildenafilu można kupić też bez recepty. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym takie formaty preparatów są osiągalne bez recepty. Aktualnie na rynku dostępne są leki mające w składzie tadalafil, które pozwalają na spontaniczność w planowaniu aktywności seksualnej, umożliwiając wystąpienie erekcji nawet do 36 godzin od przyjęcia leku.

      Badania nad seksualnością Polek i Polaków przeprowadzone zostały pięciokrotnie w latach 1997, 2001, 2005, 2011 i 2017. Ujednolicona procedura badawcza i zachowanie obszernych wspólnych fragmentów kwestionariuszy w niezmienionej postaci pozwalają na śledzenie tendencji zmian. Wdrażany kwestionariusz był jednak cały czas modyfikowany, obejmując nowe aktualne zagadnienia. Dlatego w niniejszym opracowaniu mógł się na przykład pojawić rozdział dotyczący zachowań seksualnych w cyberprzestrzeni.

      Mimo że ostatnia edycja badań obejmowała ogół dorosłych, w raporcie zawężono przedział do osób w wieku 18–49 lat. Jest to grupa wieku obecna we wszystkich poprzednich rundach badań, a zarazem odpowiada ona okresowi szczytowej aktywności seksualnej i prokreacyjnej. СКАЧАТЬ



<p>1</p>

W Polsce leki antyretrowirusowe są refundowane i dostępne bezpłatnie w Poradniach Nabytych Niedoborów Immunologicznych.