Название: PiÄ™kno ludzkiej duszy
Автор: Osho
Издательство: PDW
Жанр: Философия
Серия: Prawdziwe życie
isbn: 9788381432238
isbn:
Spis treści
Nowy człowiek – rozum w harmonii z sercem
Jedyna nadzieja – oświecenie ludzkości
Nadczłowiek – fantazja dla gorszego
Jedyny grzech to zapomnienie swojej istoty
Nie chcę, żeby moja prawda stała się jedną z twoich teorii
Międzynarodowy Ośrodek Medytacji OSHO
Tytuł oryginału: The Beauty of the Human Soul
Redakcja: Agnieszka Niegowska
Korekta: Adam Osiński
Projekt okładki: Pola Rusiłowicz Kav Studio
Zdjęcie na okładce: © ViSnezh / Shutterstock.com
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji nie może być powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez uprzedniej zgody właściciela praw.
Copyright © 1985, 2016 OSHO International Foundation,
www.osho.com/copyrights
Copyright © for Polish translation by Bogusława Jurkevich, 2019
Copyright © for Polish edition by Wydawnictwo Czarna Owca, 2020
Książka jest zapisem serii oryginalnych przemówień Osho wygłoszonych na żywo przed publicznością. Rozmowy w tym wydaniu były wcześniej publikowane jako From Personality to Individuality, chapters 11-14, 16, 17, 20, 23, 26, 29. Wszystkie przemówienia Osho zostały opublikowane w całości jako książki i są również dostępne jako oryginalne nagrania audio. Kompletne archiwum tekstów OSHO i nagrań audio można znaleźć w Internetowej Bibliotece OSHO www.osho.com/Library.
OSHO jest zarejestrowanym znakiem handlowym Osho International Foundation, www.osho.com/trademarks.
Wydanie I
ISBN 978-83-8143-223-8
Konwersję do wersji elektronicznej wykonano w systemie Zecer.
Seria książek Osho „PRAWDZIWE ŻYCIE” bazuje na odpowiedziach na pytania zadane Osho przez uczestników spotkań medytacyjnych, którzy przybyli z całego świata.
Osho tak się wyraził na temat zadawania pytań:
Jak zadawać pytania, które mają znaczenie? Nie pytania intelektualne, lecz egzystencjalne. Nie takie, które pozwolą pozyskać nową wiedzę, ale takie, które pomogą prawdziwie żyć. Trzeba zapamiętać kilka wskazówek.
Bez względu na to, o co pytasz, nigdy nie zadawaj stereotypowych pytań. Pytaj o to, co aktualnie dotyczy ciebie, co ma dla ciebie znaczenie, co ma szansę cię zmienić. Zadawaj pytania, od których zależy twoje życie.
Nie stawiaj książkowych, zapożyczonych pytań. Nie przypominaj sobie pytań zadawanych w przeszłości, bo zada je twoja pamięć, nie ty sam. Nie istnieje prawdziwa odpowiedź na zapożyczone pytanie. Nawet jeśli ją otrzymasz – ani ona nie dotrze do ciebie, ani ty nie dotrzesz do jej sedna. Zapożyczone pytania są bez znaczenia. Zadawaj pytania, które ty chcesz zadać naprawdę. Mówiąc „ty”, mam na myśli ciebie w tej konkretnej chwili, tu i teraz. Pytając o coś, co nurtuje cię w danej chwili, zadajesz pytanie egzystencjalne, które pochodzi nie z twojej pamięci, ale z twojej istoty.
Nie zadawaj pytań o to, co po usłyszeniu odpowiedzi nie spowoduje w tobie żadnej zmiany. Ktoś może na przykład zapytać o Boga: „Czy Bóg istnieje?”. Postaw to pytanie tylko wtedy, kiedy odpowiedź może cię zmienić. Jeśli dowiesz się, że Bóg istnieje, spowoduje to w tobie zmiany idące w jakimś kierunku, a jeśli okaże się, że nie istnieje – zmiany pójdą w inną stronę. Jeśli jednak udzielona ci odpowiedź nie spowoduje w tobie żadnych zmian, to pytanie nie miało żadnego znaczenia. Wynikało z ciekawości, nie z potrzeby poszukiwania.
Pamiętaj więc, żebyś pytał tylko o to, co jest dla ciebie ważne. Wtedy odpowiedź będzie miała dla ciebie wartość.
Kiedy jesteś prawdziwy, autentyczny, przeżywasz swoje życie samodzielnie, tak jak tego pragniesz, nie posługując się wskazówkami otrzymanymi od rodziców, kapłanów, polityków… Jeżeli każdego dnia wchodzisz w nieznane, nie wiedząc, czego się spodziewać, z ogromną kreatywnością, wrażliwością, uważnością, ale bez żadnej ugruntowanej ideologii… Kiedy doświadczasz nowych obszarów, wspinasz się na nowe szczyty СКАЧАТЬ