Название: Почувайся добре. Нова терапія настрою
Автор: Дэвид Д. Бернс
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Общая психология
isbn: 978-617-12-8259-9, 978-617-12-8095-3, 978-0-380-81033-8, 978-617-12-8258-2
isbn:
ДЕВІД: Правильно. Тепер у вас позитивний підхід. Мені він подобається. Ви спростовуєте негативне твердження, а потім додаєте позитивне. Це мені подобається.
Потім ми попрацювали над тим, щоб відповісти на кілька «автоматичних думок», які Ненсі записала, отримавши дзвінка від учителя Боббі (див. табл. 4-4). Навчившись спростовувати самокритичні думки, вона відчула таке потрібне емоційне полегшення. Потім Ненсі вдалося розробити конкретні стратегії подолання проблем, покликані допомогти Боббі впоратися з його труднощами.
Таблиця 4-4. Письмове домашнє завдання Ненсі щодо проблем Боббі в школі. Схоже на «техніку трьох стовпчиків», але вона не вважала за потрібне записувати когнітивні викривлення автоматичних думок
Першим пунктом плану Ненсі було поговорити з Боббі про його негаразди, щоб з’ясувати, у чому проблема. Чи справді в сина труднощі, як говорить його вчитель? Як Боббі розуміє проблему? Чи справді він відчуває напругу і йому бракує впевненості? Чи стало йому останнім часом особливо складно з домашнім завданням? Ненсі розуміла: щойно вона отримає цю інформацію й визначить справжню проблему, зможе працювати над її розв’язанням. Наприклад, якщо Боббі скаже, що деякі предмети йому здаються вкрай складними, вона зможе розробити систему винагород, щоб заохотити сина виконувати додаткові домашні завдання. Ненсі також вирішила прочитати кілька книжок про виховання дітей. Її стосунки з Боббі поліпшилися, а його оцінки та поведінка дуже круто змінилися.
Помилка Ненсі полягала в тому, що вона дивилася на себе надто глобально, моралістично засуджуючи себе за те, що вона – погана мати. Ця критика позбавляла жінку сил, створюючи враження, ніби її особиста проблема така велика та страшна, що з нею взагалі нічого не можна вдіяти. Емоційний занепад, спричинений цією наличкою, заважав Ненсі визначити справжню проблему, розбити її на окремі частини та працювати над відповідними розв’язками. Якби Ненсі далі страждала, то, вірогідно, Боббі погано велося б у школі, а вона чимраз менше могла б йому допомогти.
Як у вашій ситуації можна застосувати те, чого навчилася Ненсі? Гніваючись на себе, ви мусите запитати себе, що маєте на увазі, намагаючись позначити свою справжню особистість негативною наличкою, наприклад «дурень», «дурисвіт», «тупий тюхтій» тощо. Щойно почнете розбирати ці деструктивні налички, ви помітите, що вони безпідставні й безглузді. Вони насправді затьмарюють проблему, провокуючи розгубленість і відчай. Позбувшись них, ви зможете визначити всі реальні проблеми й розв’язати їх.
Підсумок. Маючи поганий настрій, ви можете говорити собі, що ви нездалий від народження або просто «поганий». Ви переконані, що ви пропаща людина або взагалі нікчема. Ви так сильно відчуваєте відчай і ненависть, що вірите в ці думки. Ви навіть можете вирішити, що краще померти – так вам нестерпно погано й так ви себе зневажаєте. Вас можуть охопити млявість, байдужість, страх і небажання нормально жити.
Жорсткість СКАЧАТЬ