Почувайся добре. Нова терапія настрою. Дэвид Д. Бернс
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Почувайся добре. Нова терапія настрою - Дэвид Д. Бернс страница 21

Название: Почувайся добре. Нова терапія настрою

Автор: Дэвид Д. Бернс

Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»

Жанр: Общая психология

Серия:

isbn: 978-617-12-8259-9, 978-617-12-8095-3, 978-0-380-81033-8, 978-617-12-8258-2

isbn:

СКАЧАТЬ турботи стосунки ані на йоту не підвищать вашої самоцінності. Переважну більшість депресивних людей насправді хтось дуже любить, але це анітрішки не допомагає, бо їм бракує любові до себе та власної гідності. Зрештою, лише почуття самоцінності визначає, як ви почуваєтеся.

      Мабуть, ви зараз дещо роздратовано запитуєте: «То як мені відчути самоцінність? Власне, я почуваюся збіса нездарним і переконаний, що справді гірший за інших людей. Я не вірю, що зможу хоч якось змінити це мерзенне почуття, бо насправді такий і є».

      Однією з фундаментальних особливостей когнітивної терапії є те, що вона вперто відмовляється вірити у ваше почуття нікчемності. У лікарській практиці я веду пацієнтів, систематично переоцінюючи їхнє негативне самосприйняття. Я ставлю те саме запитання знову і знову: «То ви справді маєте рацію, наполягаючи, що десь усередині ви фактично справжній невдаха?»

      Перший крок – уважно перегляньте, що ви говорите про себе, коли наполягаєте, що не маєте нічого хорошого. Підтвердження, якими ви доводите свою нікчемність, зазвичай, а може, і завжди не мають жодного сенсу.

      Ця думка ґрунтується на недавньому дослідженні докторів Аарона Бека та Девіда Браффа, які довели, що в пацієнтів із депресією фактично порушене мислення. Депресивних людей порівнювали із хворими на шизофренію та особами без депресії щодо здатності пояснити значення низки прислів’їв, як-от «Дорога ложка до обіду». І пацієнти з шизофренією, і пацієнти з депресією припускалися багатьох логічних помилок, бо їм складно було зрозуміти значення тих висловів. Вони мислили надто конкретно й не могли зробити правильні узагальнення. Ці відхилення були очевидно менш глибокі й химерні в пацієнтів із депресією, ніж у групі з шизофренією, однак депресивні люди явно мислили ненормально порівняно зі здоровими піддослідними.

      На практиці під час дослідження виявили, що в періоди депресії ви частково втрачаєте здатність ясно мислити і у вас виникають проблеми з ширшим поглядом на деякі речі. Негативні події набувають дедалі більшого значення, доки не починають переважати всю іншу реальність, тож ви насправді не можете визначити, що те, що відбувається, спотворене. Це все здається дуже реальним. Ілюзія пекла, яку ви собі створюєте, дуже переконлива.

      Що глибше ви впадаєте в депресію та що нещаднішим почуваєтеся, то сильніше перекручується ваше мислення. І навпаки, без ментальних викривлень ви не можете відчувати нижчої самооцінки або депресії!

      Яких ментальних помилок ви найчастіше припускаєтеся, дивлячись на себе? Спершу варто розглянути перелік викривлень, який ви почали вивчати у третьому розділі. Найзвичніше ментальне викривлення, яке потрібно шукати, коли почуваєшся нікчемним, – це мислення «все або нічого». Якщо ви бачите життя лише в таких крайнощах, то вважаєте, що ваші успіхи або чудові, або жахливі – інакше не буває. Один продавець сказав мені: «Прийнятно, коли я виконаю план місячних СКАЧАТЬ