Leia oma kirg. Emily Nagoski
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Leia oma kirg - Emily Nagoski страница 3

Название: Leia oma kirg

Автор: Emily Nagoski

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Зарубежная психология

Серия:

isbn: 9789916603499

isbn:

СКАЧАТЬ

      • Mu peika ütles: „Sa pole valmis, oled ikka veel kuiv.“ Aga ma olin täiega valmis. Miks ma siis märg ei olnud?

      • Ma nägin saadet naistest, kes ei suuda seksi nautida, sest nad muretsevad kogu aja oma keha pärast. Mina olengi selline. Kuidas sellest vabaneda?

      14 Emily Nagoski, Ph.D.

      • Ma lugesin naiste kohta, kes ei taha pärast mõnda aega suhtes olemist enam seksi, isegi kui nad oma partnerit edasi armastavad. Mina olengi selline. Kuidas jälle oma partneriga seksi tahta?

      • Mulle tundub, et ma vist pissisin orgasmi saades …?

      • Mulle tundub, et ma pole vist kunagi orgasmi saanud …?

      Kõigi nende küsimuste taga peitub üksainus küsimus:

      kas ma olen normaalne?

      (Vastus on peaaegu alati jah.)

      See raamat on vastuste kogum. Olen näinud, kuidas need vastused muudavad naiste elu. Need põhinevad kõige uuematel teadusuuringutel ja naiste isiklikel lugudel, kelle jaoks seksi järjest paremini mõistmine on nende suhet oma kehaga transformeerinud. Need naised on mu kangelan-nad ja loodan, et nende lugusid jutustades julgustan sind minema mööda omaenda rada, et püüelda iseenda sügava ja ainulaadse seksuaalse potent-siaali poole ja seda saavutada.

      Seksi tõeline lugu

      Seksist on kirjutatud nii palju raamatuid, sellel teemal leidub arvutul hul-gal blogisid ja telesarju ja raadios kuulajate küsimustele vastamisi. Kuidas on võimalik, et meil kõigil on ikka veel nii palju küsimusi?

      Nördimust tekitav tõde seisneb selles, et meile on valetatud – mitte tahtlikult, see pole kellegi süü, aga ikkagi valetatud. Meile on jutustatud lugu, mis on vale.

      Väga-väga pikka aega on lääne teaduses ja meditsiinis vaadeldud naiste seksuaalsust kui meeste seksuaalsuse lahjemat versiooni – põhi-mõtteliselt sama, aga mitte nii hea.

      Näiteks eeldati lihtsalt, et kuna meestel tekib orgasm peenis-tupes-seksiga (vahekorras), peaksid ka naised saama vaginaalses vahekorras orgasmi, ja kui ei saa, siis sellepärast, et nad on katki.

      Tegelikkuses saab umbes 30 protsenti naistest vaginaalses vahekor-ras regulaarselt orgasmi. Ülejäänud 70 protsenti saab orgasmi sellisest

       Leia oma kirg 15

      vahekorrast mõnikord, harva või mitte kunagi, ja kõik nad on terved ja normaalsed. Naine võib saada orgasmi mitmel muul moel – manuaalsest seksist, suuseksist, vibraatoriga, rindade stimuleerimisest, varvaste ime-misest, pea igal viisil, mida oskad ette kujutada – aga vaginaalse vahe-korra käigus ikkagi mitte orgasmi saada. See on normaalne.

      Eeldati ka, et kuna mehe suguelundid käituvad tavaliselt samamoodi nagu ta mõistus – kui peenis on kõvastunud, on ta erutunud –, peaks ka naise suguelundid vastama sellele, mida ta emotsionaalselt kogeb.

      Ja jällegi – mõne naise puhul on see nii, paljude puhul mitte. Naine võib olla täiesti normaalne ja terve ja kogeda „erutuse kattumatust“ – ta suguelundite olek (märgus või kuivus) ei pruugi vastata tema emotsio-naalsele seisundile (erutuse tundmise või mitte tundmisele).

      Samuti eeldati, et kuna mehed kogevad spontaanset suguiha, mis lööb nagu välk selgest taevast, peaksid ka naised seksi spontaanselt tahtma.

      Jällegi tuleb välja, et vahel on see nii, aga mitte tingimata. Naine võib olla täiesti normaalne ja terve ja mitte kunagi kogeda spontaanset suguiha. Selle asemel võib ta kogeda „reageerivat“ iha, kus iha tekib ainult väga erootilises kontekstis.

      Tegelikkuses on naised ja mehed erinevad.

      Mõttepaus! Nii naised kui ka mehed kogevad orgasmi, iha ja erutust ning ka mehed kogevad reageerivat iha, erutuse kattumatust ja orgasmi puudumist penetratsiooni puhul. Nii naised kui ka mehed võivad armuda, fantaseerida, masturbeerida, olla seksi asjus segaduses ja kogeda ekstaati-list naudingut. Mõlemad võivad eritada kehavedelikke, liikuda seksuaalse kujutlusvõime keelatud radadel, avastada ootamatuid ja ehmatavaid viise, et seks kerkib esile igas eluvaldkonnas – ja puutuda kokku ootamatute ja ehmatavate viisidega, kuidas seks keeldub vahel, viisakalt või mitte, välja ilmumast.

      Nii et … kas naised ja mehed on tõesti nii erinevad?

      Probleem on selles, et meid on õpetatud mõtlema seksist käitumise mõttes, mitte bioloogiliste, psühholoogiliste ja sotsiaalsete protsesside mõttes, mis peituvad selle käitumise taga. Mõtleme oma füsioloogilisest käitumisest – vere juurdevoolust ja suguelundite eritustest ja südame

      16 Emily Nagoski, Ph.D.

      löögisagedusest. Mõtleme oma sotsiaalsest käitumisest – mida me voo-dis teeme, kellega koos ja kui tihti. Paljud seksiteemalised raamatud keskenduvad neile teemadele. Need annavad teavet, mitu korda nädalas keskmine paar seksib, või pakuvad juhiseid, kuidas orgasmi saada, ja neist võib olla abi.

      Aga kui sa tõesti tahad inimseksuaalsust mõista, siis ei piisa selleks käitumise analüüsist. Püüda mõista seksi, vaadeldes käitumist, on nagu püüda mõista armastust, vaadates paarikese pulmafotot … ja lahutus-pabereid. See, et oskame öelda, mis juhtus – kaks inimest abiellusid ja see-järel lahutasid – ei ole kaugeltki piisav. Tahame teada, miks ja kuidas see juhtus. Kas meie paaril sai pärast abiellumist armastus otsa ja sellepärast nad lahutasidki? Või ei armastanud nad teineteist kunagi, aga neid sunniti abielluma ja lahutades said nad lõpuks vabaks? Ilma heade tõenditeta me peamiselt oletame.

      Kuni väga hiljutise ajani on seksiga olnud samamoodi – peamiselt oletamine. Aga nüüd oleme jõudnud seksiuuringute pöördepunkti, sest pärast kümnenditepikkusi otsinguid selle kohta, mis toimub inimeste seksuaalsetes reaktsioonides, hakkame lõpuks mõistma, miks ja kuidas – protsessi, mis peitub käitumise taga.

      Kahekümnenda sajandi viimasel kümnendil töötasid Erick Janssen ja John Bancroft, teadlased Kinsey seksi, soo ja reproduktiivsuse uurimise instituudist välja inimeste seksuaalsete reaktsioonide mudeli, mis annab juhtpõhimõtte, mille kaudu seksi tõeliselt mõista. Nende „kahe pedaali mudeli“ kohaselt koosneb meie aju seksuaalsete reaktsioonide mehha-nism kahest universaalsest komponendist – seksuaalsest gaasipedaalist ja seksuaalsest pidurist – ja need komponendid vastavad seksuaalsete stiimulite avaratele kategooriatele – sealhulgas suguelundite aistingutele, visuaalsele stimulatsioonile ja emotsionaalsele kontekstile. Ja kummagi komponendi tundlikkus on igaühel erinev.

      Tulemuseks on, et seksuaalne erutus, iha ja orgasm on peaaegu universaalsed kogemused, aga see, millal ja kuidas neid kogeme, sõltub suures osas meie „piduri“ ja „gaasi“ tundlikkusest ja sellest, mil moel neid stimuleeritakse.

       Leia oma kirg 17

      See on mehhanism, mis peitub käitumise taga, ehk vastused, miks ja kuidas midagi tehakse. Ja see on reegel, mis juhib lugu, mida siin raama-tus jutustan: me kõik koosneme samadest osadest, aga igaühes on need osad organiseeritud ainulaadsel moel, ja see muutub meie eluea jooksul.

      Ükski organiseerimisviis pole teistest parem ega halvem ja ükski etapp meie elueas pole teistest parem ega halvem. Need on lihtsalt erine-vad. Õunapuu võib olla terve, mistahes õunasordiga on tegu – kuigi üks sort võib vajada otsest päikesevalgust ja teine eelistada mõningast varju. Ja õunapuu võib olla terve siis, kui ta on seeme, kui ta on seemiktaim, kui ta kasvab СКАЧАТЬ