Название: Veinijuht – vigane vein ja vana vein
Автор: Urvo Ugandi
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Сделай Сам
isbn: 9789949686021
isbn:
Veinijuht – Vigane vein ja vana vein
Urvo Ugandi
Veinijuht – Vigane vein ja vana vein
Menu Meedia OÜ
Kaanekujundus Einike Soosaar
Kõik õigused käesolevale väljaandele on seadusega kaitstud.
Digitaliseeditud Eesti Digiraamatute Keskus 2020
e-ISBN 9789949686021
Vigane vein ja vana vein
Avades veinipudeli, võib juhtuda nii, et ootuspärase maitseelamuse asemel on seal peidus midagi muud, mida ei saa teinekord isegi veiniks nimetada. Kuna sama veini pole tihti enam käepärast, siis võibki jääda mulje, et selle veini meister ei oska lihtsalt veini teha. Kõik võõras on Tundmatud asjad paistavad hullemad, kui nad tegelikult on ja nii proovime tutvuda ka vigaste veinidega.
Korgiviga – see on enamlevinud veini viga ja selle vea puhul annab meile aimu veidi kirbe kopituse/põrandalapi lõhn mis varjutab tavalised veini aroomid. Seda tekitavad veinis leiduvad ühendid trikloroanisooli (TCA) või tribromoanisooli (TBA) , mida toodavad veinis leiduvad mikroorganismid kloori või broomi kaasusel. Klooriga töödeldakse korgi toorikuid, mida kasutatakse veinipudelisulguritena aga ka putukamürgid ja puiduimmutusvahendid, mis leiavad kasutust veinitööstuses. Seetõttu ilmneb korgiviga enamjaolt puitkorgiga veinidel, keeratava korgiga veinidel seda muret üldjuhul pole. Tänapäeva moodsam tehnoloogia võimaldab toota DIAM veinikorke, mille puhul korgi toorme puhastamisel enam klooriühendeid ei kasutata ja seetõttu kahaneb korgiveaga veinide osakaal turul aasta aastalt.
DIAM kork
Hapukapsatünn – Hapukurgi / hapukapsatünni lõhna tootmisega veinis tegelevad piimhappebakterid, mis viivad läbi veinis malolaktilist fermentatsiooni – kääritavad veinis agressiivse ja põletavalt happelise maitsega õunhappe kreemja iseloomuga piimhappeks. Samad bakterid on abilised ka lambic-tüüpi Belgia õlle ja hapukapsa valmistamisel. Piimhappe bakterid alluvad hästi väävliühenditele, millega neid veinikeldris kontrolli all hoitakse. Kui tunnete veini lõhnas aimatavat jogurti/keefiri lõhna, siis on vein läbinud soovitud malolaktilise fermentatsiooni ja see on lõppenud õigel ajal ning veinil on meeldiv aroom. Kui aga „malo“ on väljunud hajameelse veinimeistri kontrolli alt, siis võivad veinile tekkida häirivad aroominoodid, mis avalduvad tihti hapukurgi/ hapukapsa või silotünnis. Tänapäeva moodsatel „orange
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.