Название: Meie mesilased. Tuhat tüdrukut tagaõues
Автор: Krista Kivisalu
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Сделай Сам
isbn: 9789916605301
isbn:
Kellele sobivad mesilased?
Hobimesinikuks hakkamise põhitingimusi on kolm: sul peab olema närvi, aega ja koht, kuhu mesilased panna.
Teisisõnu: kui kardad pahast pininat, ära võta mesilasi. Kui kodu juures on suurmajandi põllumassiivid ja sa ei taha maadelda võimalusega, et mesilased taimekaitsevahendist kahjustatud saavad, ära võta mesilasi. Kui sul ei ole suviti aega käia kord 10 päeva jooksul peresid vaatamas, ära võta mesilasi.
Kas mesilaste kõrvalt saab reisile minna ja kui kauaks?
Mesinik saab oktoobrist märtsi lõpuni reisida üsna vabalt. Tihedam periood algab aprillis-mais ja kestab septembri keskpaigani, kuid ka sel ajal saab vajadusel nädalaks ära sõita.
Milline on mesilastega tegelemise aastaring?
Mesindus on hooajaline tegevus: kevad-suvi on töörohked ja sügis-talv otsesest mesilastega tegelemisest vabad. Paar korda talve jooksul peaks käima tarusid vaatamas: ega lumi ole lennuava täis tuisanud või söök vastu kevadet otsa lõppenud.
Aprillis on aeg vahetada korpustaru põhi või puhastada lamavtaru põhi ja hakata peret laiendama.
Kõige kiirem aeg mesilas on mai ja juuni: siis peab peresid laiendama, see tähendab olenevalt ilmast ja korjetaimedest raame või korpusi juurde andma. Samuti tuleks hoida silm peal, ega peredes ole tekkinud sülemlemismeeleolu. Sel perioodil tuleb vähemalt kord 10 päeva jooksul tarudel katus pealt võtta ja pered läbi vaadata. Jaanipäeva paiku saab võtta esimese mee. Juuli on veidi kergem: laiendama üldjuhul ei pea ja suurem sülemlemistungki on vaibunud. Juulis tuleb vajadusel võtta mett ja väljavõetud või uued kärjed peresse tagasi panna, et hea korje korral ei tekiks ruumipuudust.
August on taas töörohke, kuna algab hooaja lõpu meevõtt, selle järel tuleb teha lestaravi ja anda talvesööt. Kuna neid töid peab tegema mitmes etapis, kulub ka septembris söötmise peale nii mõnigi päev. Sügisel on aeg sorteerida kärjed, sulatada vanad kärjed, puhastada inventar ja panna hiirekindlalt hoiuruumidesse. Talvel tuleb vahetada vaha uute kärjepõhjade vastu ja vajadusel teha juurde raame.
Kui palju tunde nädalas kulub suvehooajal ühe taru peale?
Oleneb mesiniku osavusest ja pere suurusest. Kui oled algaja, arvesta ühe pere läbivaatamiseks pool tundi kuni tund; meevõtuks, kärgede lahti-kaanetamiseks, vurritamiseks ja vurritatud kärgede tarudesse limpsida andmiseks jäta heaga terve päev. Kui sul on peresid üle 10, siis isegi mitu päeva. Samuti arvesta kindlasti ettenägematuid asjaolusid ehk aega, mis kulub algajal sülemite jahtimisele ja muude probleemide lahendamisele.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.