Must viiking. Bergsveinn Birgisson
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Must viiking - Bergsveinn Birgisson страница

Название: Must viiking

Автор: Bergsveinn Birgisson

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Документальная литература

Серия:

isbn: 9789985351284

isbn:

СКАЧАТЬ on>

      Bergsveinn Birgisson

       Must viiking

      Originaali tiitel:

      Bergsveinn Birgisson

      Den svarte vikingen

      Raamatu väljaandmist on toetanud NORLA

      Toimetanud ja saatesõna tõlkinud Mart Kuldkepp

      Korrektuuri lugenud Liisi Karjus

      Kujundanud Liis Karu

      Copyright © Spartacus 2013

      Estonian translation rights were acquired through Immaterial Agents.

      © Tõlge eesti keelde. Ene Mäe, 2020

      © Saatesõna. Haki Antonsson, 2020

      Kaardid: Baldur Bergmann

      Vinjetid: Kjartan Hallur

      ISBN 978-9985-3-5042-3

      e-ISBN 9789985351284

      Kirjastus Varrak

      Tallinn, 2020

      www.varrak.ee

      www.facebook.com/kirjastusvarrak

      Trükikoda OÜ Greif

      Saatesõna

      Bergsveinn Birgissoni „Must viiking” rajaneb olulisel ajaloolisel faktil: aastatel u 879–940 pKr asusid varem inimtühjale Islandi saarele elama vanapõhja ja keldi päritolu inimesed. Varaseimad kirjalikud allikad selle asustustegevuse kohta pärinevad 12. sajandist. Nende tekstide usaldusväärsuses ei saa loomulikult lõpuni kindel olla, aga on selge, et just tänu neile kirjalikele allikatele säilis islandlastel väga laialdane teadmispagas oma varaseima ajaloo kohta. Tänapäeva Euroopas veidigi laiemalt ringi vaadates saab selle asjaolu erakordsus kohe selgeks. Võetagu näiteks Eesti, mille tänapäevane territoorium oli asustatud tuhandeid aastaid enne seda, kui pandi kirja esimesed kirjalikud ürikud selle piirkonna ajaloost. Seega ei leidu eestlaste ajaloolises teadvuses mingeid teadmisi oma maa või rahva spetsiifilise, absoluutse alguspunkti kohta.

      See ei tähenda, et Island oleks oma tekkimisloo olemasolu poolest ainulaadne. Erinevatest maailma piirkondadest ja ajastustest võib leida arvukaid näiteid rahvaste või riikide päritolulugude kohta. Mõtelgem vaid Rooma päritolumüüdile Romulusest ja Remusest. Islandi juhtum on aga mõnevõrra eriline, kuna selle juurde kuulub konkreetne ajalooline kontekst, millega seoses inimesed varem asustamata maale elama asusid (ehkki üks tekstidest vihjab veidi krüptiliselt ka varasemale iiri erakute asustusele saarel). Islandlaste päritolumüüt – või õigemini päritolumüüdid – ei ole paigutatud mingisse võimatult kaugesse, müütilisse minevikku, vaid kindlasse ajalooperioodi, mis on Euroopa historiograafias tuntud kui viikingiaeg (793 – u. 1050 pKr).

      Islandi päritolumüüdi ajalooline loomus ongi „Musta viikingi” üks keskseid teemasid. Käibefraasi „ajalugu on võitjate kirjutatud” kasutatakse liiga palju ja tihti ebatäpselt, kuid Islandi asustamisest rääkivate kirjalike allikate kohta kehtib see tõepoolest. Nõnda on lugu seetõttu, et meil pole kirjalikke allikaid asustamisperioodist endast, mida dateeritakse umbes aastatega 870–930 pKr. Tänapäevani säilinud – kirja pandud – müüt loodi palju hiljem. Islandlased, nagu öeldud, hakkasid oma ajaloost kirjutama 12. sajandi esimesel poolel. Kirjakultuur hakkas levima alles pärast maa ristiusku pöördumist esimese aastatuhande vahetusel. See tähendab, et kuni selle ajani anti mälestusi asustamisperioodil toimunu kohta põlvkonnalt põlvkonnale edasi suulise pärimuse kujul, ja alles seejärel võis see pärimus saada aluseks hilisematele kirjalikele tekstidele. Neid tekste Islandi ajaloo varaseima ajajärgu kohta, kui nad lõpuks tekkisid, mõjutasid aga omaaegsed poliitilised ja ideoloogilised nõuded. Täpsemalt öeldes vormisid asustamisperioodist rääkivaid lugusid sel ajal võimul olnud eliidi enesekuvand ja kildkondlikud huvid. Sellal tekstides kinnistunud variant päritolumüüdist on kujundanud aga järgnevate põlvkondade islandlaste identiteeti kuni tänapäevani välja.

      Teatud mõttes kujutab „Must viiking” endast otserünnakut selle võimsa traditsiooni vastu. Raamatu „kangelane” Geirmundr Mustnahk on tegelane, kellele Islandi keskaegsetes ajalooallikates on üllatavalt vähe tähelepanu pööratud, eriti arvestades seda, et samal ajal vihjatakse ka tema tohutule rikkusele ja suurele võimule Islandi asustamise varaseimas järgus. Geirmundr on Islandi kinnistunud päritolumüüdi seisukohalt marginaalne tegelane, outsider. Tema arvatavasti mittepõhjamaine, asiaatlik päritolu võimendab veelgi muljet, et Geirmundril pole sobivat kohta ei keskaegses ega ka tänapäevases Islandi enesemüüdis.

      „Musta viikingi” tegevus leiab aset viikingiajal, kuid mõistmaks paremini Bergsveinn Birgissoni erakordset teost tuleb see paigutada ka Islandi uuema ajaloo kahe olulise sündmuse konteksti. Neist esimene on Islandi majanduse kokkuvarisemine 2008. aasta panganduskrahhi tulemusena. Teine on tuline vaidlus küsimuse üle, kas on õigustatud Islandi metsiku looduse ärakasutamine, rikkumine ja üleujutamise, et toota hüdroelektrit rahvusvahelistele korporatsioonidele kuuluvate alumiiniumisulatusjaamade tarbeks. Selleks on olnud vajalik veepaisutamine ja tammide ehitamine Islandi looduslikult seni kõige puutumatumates piirkondades.

      Kuidas, võiks lugeja küsida, puutuvad need tänapäevased probleemid vähetuntud viikingisse, kes lahkub oma isakodust Norras ning kellest saab jõukas asunik ühes Islandi (tänapäeva mõttes) kõige kaugemas nurgas? Sellele küsimusele väga otsest vastust võibolla ei olegi. „Must viiking” ei ole kindlasti mitte propagandateos, mis kaitseks või kritiseeriks tänapäevaseid poliitilisi seisukohti või otsuseid. Siiski on tänapäevased allhoovused selles raamatus täiesti olemas ning lugejal tasuks olla neist teadlik.

      Majandusõitsengu aastatel (nagu tol ajal tundus) enne 2008. aasta panganduskrahhi levis islandlaste seas enesekohane stereotüüp, nagu suudaks nad tänu oma sisemistele voorustele tühjalt kohalt üles ehitada rahvusvahelises mastaabis pangandusimpeeriumi. Seda arusaama islandlaste erakordsusest seostati tihti Islandi viikingiaegse ajalooga. Kõige silmapaistvamate pankurite ja ärimeeste „geeniust” seletati nende „viikingigeenidega”, nagu teiste seas tegi Islandi president oma 2005. aastal Londonis peetud kõnes. Geeniused osutusid aga narrideks ning Islandi jõukus vaevalt millekski muuks kui tohutuks püramiidskeemiks, mida tõukas tagant müütide taha varjunud inimlik ahnus. Pärast 2008. aastat on islandlased pidanud rinda pistma küsimusega, kuidas sai võimalikuks, et nad lõid taolise suurejoonelise müüdi – ja ise uskusid sellesse –, müüt ise oli tegelikult aga tühipaljas vale. 2013. aastal ilmunud „Must viiking” on osa sellest lähiminevikuga tegelemise tööst.

      Nagu oleme näinud, siis keskaegsed islandlased vermisid omaenda müüdi Islandi varase asustuse iseloomu kohta. Selle müüdi juurde kuulusid pea eranditult Norra päritolu kõrgelt sündinud mehed, kes lahkusid oma kodumaalt, et pääseda uue Norra kuninga Haraldr Kaunisjuukse (valitsusaeg u 872–930 pKr) türannia alt. Teisisõnu esitleti asustuse eesmärki pigem ideoloogilise kui majanduslikuna. Väga harva mainib mõni keskaegne Islandi allikas kellegi kohta, et too lahkus Norrast otsimaks (materiaalses mõttes) paremat elu. Vastupidi, nende allikate andmetel jäävad Islandi esmaasukad kuidagi kummaliselt ükskõikseks kõige fundamentaalsema asjaolu suhtes, mis on ajaloo vältel rahvaste rännet tiivustanud – majanduslik õitseng ja julgeolek on miski, mis neile suuremat korda ei lähe.

СКАЧАТЬ