Название: Edasi. Talv 2020
Автор: Edasi
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Контркультура
isbn: 2674508920205
isbn:
FILM
Ajal, mil kogu maailm ootab Wes Andersoni uusima filmi “The French Dispatch” kinodesse jõudmist, kuid mis on Covid-19 pandeemia tõttu mitu korda edasi lükatud, tasub minu mee-lest üle vaadata mõned tema varase-mad filmid. Üks, mis mulle kolledži-
FotoD: ERAKOGU
Kuhu minna, mida teha
7
EDASI. Nr 7, talv 2020
Kuhu minna, mida teha
RAAMAT
“HILJA NOVEMBRIS”
TOVE JANSSON
Olen terve suve unistanud sellest, kui-das ma ühel äärmiselt hallil, niiskel, udusel, juba lõunast saati hämaral novembri- või detsembrikuu päe-val võtan lõpuks välja Tove Jans-soni “Hilja novembris” ja loen seda uuesti. See on muumilugude üheksas ja viimane raamat, kus muumimajja jookseb kokku kamp ärevushäirete all kannatavaid sõpru-tuttavaid, aga peategelased ise on kuskile kadunud. Tove Jansson kirjeldab sügist nii isu-äratavalt, et lihtsalt peab olema või-malus vahepeal lugemisse paus teha ja kui mitte sügisesse jalutama minna, siis vähemalt läbi akna seda vaadata. No palun: “Kõik oli närtsinud ning surnud, kuid maapinnalt, kõdu seest, kasvas tohutu jõuga üles hilissügise salapärane aed, see oli võõras, hal-jaste paisuvate taimede mets, millel polnud midagi tegemist suvega.” Sel-list asja ei saagi suvel lugeda. Tõeline ood sügisele.
“EDEVUSE LAAT”
WILLIAM MAKEPEACE THACKERAY
Kui tundub, et noorus on hukas, tänapäeva ühiskond moraalselt alla käinud ja kõik üleüldiselt pekkis, soovitan ravikuurina klassikat. Loed paarisaja aasta tagust kirjandust ja tõded, et inimlooma puhul on kõik endine – võim, raha ja seks on need, mis süsteemid käima tõmbavad. Paremat aega kui praegu pole kunagi varem olnud.
TEATER
“NIAGARA ÜLETAMINE”
KINOTEATER
See on üks nendest etendustest, kus kõik istuvad lavale nii lähedal, et tahaksid juba enne esimest vaatust igaks juhuks natuke konjakit võtta. Mine tea, äkki palutakse publiku osalemist või midagi... Seda õnneks ei tule. Aga oled siiski nii lähedal, et näed veresooni näitleja laubal paisu-mas, näed ehtsaid pisaraid, mis enam silmadesse ära ei mahu ja mööda põski alla voolavad. Teele Pärn ja Indrek Sammul on suurepärased. Ütleksin, et Teele Pärn on lausa õudustäratavalt usutav. Ahjaa. Etenduse teemaks on muidu noore ja vana, praktika ja teoo-ria põrkumine.
MÄNG
“CARDS AGAINST HUMANITY”
A PARTY GAME FOR HORRIBLE PEOPLE
Kui väljas käia ei tohi või lihtsalt parasjagu ei julge, aga suhelda ome-tigi tahaks, ei jää muud üle, kui vahetada sõpradega arstitõendeid, et olete kõik terved, ja kohtuda kellegi antibakteriaalses kodus. Tänaseks päevaks on turul paras hulk täiskas-vanutele mõeldud lauamänge, mis
kombineerituna paari pudeli hea vei-niga tagavad naerukrambid. “Cards Against Humanity” nimeline kaardi-mäng teatab, et alustab see, kes käis viimati kakal, VÕI kui teie seas on Hugh Jackman, alustab tema hooli-mata sellest, millal ta viimati kakal käis. Edaspidi tuleb kaardipaki abil vastata küsimustele nagu – mis siin haiseb? Võib-olla haiseb nii, nagu James Bond kohtleb oma naisi, aga teinekord nagu vale koha peal joodel-damine, su enda jube iseloom, prints Philip või liiga pikk jutt. Minu jutt on ka liiga pikk ega pooltki nii naljakas kui see poliitiliselt (äärmiselt) eba-korrektne kaardimäng ise.
Mängu saab osta või välja printida siit: www.cardsagainsthumanity.com
FILM
“THE SOCIAL DILEMMA”
JEFF ORLOWSKI
Sotsiaalmeedia on tõeline Pandora laegas. Kassipiltide jagamise ja klas-sikaaslastega ühenduses olemise meediumitest on saanud keskkonnad, mis panevad sind end naabriga võrd-lema, põhikooliaegse klassikaaslase ekspeikaga poliitika teemal kaklema või hoopis tellima toodet, mille ole-masolust sul varem aimugi polnud. Mõnel läheb eriti halvasti ja talle hak-kab tunduma, et Maa on lame. Lapsed ja noored näivad arvavat, et teavad täpselt, mida nad sotsmeedias teevad, vanemad inimesed jällegi uskuvat, et mis avalikult avaldatud – nagu vanasti ajalehes –, on kindlasti kont-rollitud ja tõde. Vähestel on aga tõe-line arusaam nende platvormide toi-mimisest ja tegelikest eesmärkidest. Sellest, kuidas sa enda kohta paha-aimamatult infot jagad, kuidas toimi-vad algoritmid ja kui manipuleeritav on sinu teabeväli.
“The Social Dilemma” räägib kõi-gest, mida vanasti oleksid pidanud vandenõuteooriaks, ja samas ka sel-lest, mida enda arvates juba tead. Oled seda filmi juba näinud? Vaata uuesti. Võin kihla vedada, et kümbled endiselt iga päev fesaris ja loovutad vabataht-likult aega asjadele, millele ei peaks. Film on saadaval ka Netflixis.
FotoD: erakogu, tootja
Susan Luitsalu
soovitab
SUSAN LUITSALU on kirjanik, teletegija, hedonist ja maadeuurija.
8
EDASI. Nr 7, talv 2020