За наших часів натомість, щоб чіткими й зрозумілими словами утаємничити дитину в правила безпеки, пояснивши їй, як поводитися з кожним предметом, її оберігають від небезпеки, заганяючи немовби в стійло. Дитячий манеж був винайдений не так уже й давно, коли в містах поширилися вертикальна архітектура, електричне освітлення, рідке паливо. Винайшли додаткові способи страхування, щоб малюки не падали зі сходів у багатоповерхових будинках і не обпікалися, хапаючись за першу-ліпшу річ.
Однак, щоб залучити дитину в усе це за допомогою мови, з нею дедалі частіше поводяться як із тілом, що становить небезпеку саме для себе. Цю перешкоду ще належить подолати в нашому нинішньому суспільстві. І, навпаки, не слід недооцінювати ризик, на який так чи так наражається маленька дитина. Тому що простір – це щось невіддільне від її матері; вона йому повністю довіряється, а отже, наражається на суцільну небезпеку. Це вимагає від матері неабиякої праці, щоб вказати дитині на все, до чого та не має торкатись – як дорослі, – і при цьому в неї має бути повне взаєморозуміння з дитиною; якщо дитина не відчує, що заборонене їй є забороненим і для матері, вона не втратить нагоди порушити заборони. Наприклад, коли мати забороняє дитині брати або пити жавелеву воду, вона каже:
– Жавелева вода небезпечна; вона годиться для того, щоб мити посуд, та й то невеликими порціями… Я з нею дуже обережна: нерозбавлена жавелева вода мене обпече, вона пропече одяг, а якщо я її вип’ю, то отруюся.
Дитина не чіпатиме жавелевої води, бо вона відчуває, як до неї ставиться мати. Але доволі часто мати просто каже «не чіпай» про те, що чіпає сама, не пояснюючи дитині, як вона цим користується і які застосовує запобіжні заходи вона сама, як і будь-хто інший, і дитині теж треба застосовувати такі заходи. Якщо хочете, з цими постійними заборонами до всього навколо додається Едип24. Треба, щоб батьки підлягали тим самим законам, що й діти, стосовно всіх життєвих явищ, у яких діти можуть наслідувати їх словом чи ділом; натомість вони й далі поводяться так, ніби вони грають роль могутніх створінь перед створінням геть безпорадним. Насправді дитина, хоч яка вона маленька, здатна на те саме, що й вони… Але за умови, що вони їй допоможуть, розтлумачать способи, до яких самі вдаються; і допоможуть їй зрозуміти та засвоїти реальність небезпек, що насправді загрожують і їм самим, розкажуть, які причини цих небезпек. Тоді дитина не побоїться повідомити дорослого вихователя про будь-який, навіть найдрібніший інцидент, що стався за його відсутності, і тоді вона розумітиме, що причина цього інциденту в тому, що вона не дотримувалася техніки безпеки, якої її навчили, і надалі ставитиметься до свого керівника з довірою. Якщо дорослий заздалегідь пояснює, що небезпека СКАЧАТЬ