Название: Боротьба за дитину
Автор: Франсуаза Дольто
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Зарубежная прикладная и научно-популярная литература
isbn: 978-617-12-5265-3
isbn:
Що спричиняє появу дітей, які порушують закон, або дітей-дебілів? Вони або були травмовані в ранньому віці, або генетично наділені такими потребами й бажаннями, що їхня особистість не вписується у встановлені рамки. Тоді вони й починають хитрувати, обманювати, і від них так чи інакше позбавляються… або вони самі позбавляються від рутини й примусу, вирушаючи на пошуки пригод. Завжди були війни, де потрібні найманці, що готові ризикувати життям… Або ж вони відпливали на човні до невідомих країв тощо. Якби не було цієї приватизації, не було б, можливо, і великих мандрівників, емігрантів, що вирушали до Нового Світу… Сьогодні ми живемо в зовсім іншому суспільстві, кордони якого зачинені. Ким стають ті, хто не улягає кодексу обов’язкової безпеки? Це серйозна проблема, і саме з цієї причини люди намагаються менше народжувати. Вони зіштовхуються з блокуванням. Упираються в цю перепону. Кажуть собі: «Е, ні… заводити багато дітей означає наражатися на доволі незабезпечене, ненадійне існування». Але насправді все не так: що більше дітей, то більше можливостей жити інакше… Саме це могло б змінити суспільство.
Держави замкнені на собі, колоніальної експансії більше немає; іноземний легіон уже не той, що був раніше. Каторга скасована, в’язниці переповнені, і люди справедливо бояться будувати нові тюрми й відчиняти вже перенаселені. Навіть у ті, що вже є, розміщують дуже неохоче: невільники коштують недешево. Оскільки чистилища більше немає, бо нікого не посилають до пекла, замкнені суспільства стають вибухонебезпечними. Ті, хто не погоджується ставати слухняною копією, більше не можуть вирватися на волю, а маргінали, вигнані звідусіль, приречені на образливу бездіяльність. Саме тому люди по всьому світу різко регресують у бік мальтузіанського мислення23. Звідси випливає політика обмеження народжуваності й посилена нормалізація тих, кому вдається народитися або хто збирається народитися. Від них дедалі настійніше вимагають, щоб вони підкорилися загальному кодексу.
Раніше в суспільстві формували солідарність «касти». Це було, так би мовити, об’єднання побратимів у якомусь ремеслі, незалежно від класу, до якого вони належали. На війні браталися рядові й офіцери. Нині ця потреба в одностайності перейшла в інший вимір. Люди віднаходять солідарність лише у вимогах, коли домагаються права на задоволення своїх потреб і бажань. СКАЧАТЬ