Neverland. Urmas Vadi
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Neverland - Urmas Vadi страница 5

Название: Neverland

Автор: Urmas Vadi

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Современная зарубежная литература

Серия:

isbn: 9789949815890

isbn:

СКАЧАТЬ Miss Marple. Loomulikult võis ka Miss Marple’i rollilahendus olla alati erinev, ta võis vaikida, siis muutuda härdameelseks, siis vaadata teravalt silma, lüüa su jalust. Hetkel oli Leena täiesti rahulik. Või siiski mitte? Margo otsustas, et ta isegi ei hakka küsima, miks ema talle nii palju helistas.

      Ilmselt ei teadnud ema Elina ja tema asjast midagi. Ka Kaarel pole selle viimse kuu aja jooksul siin vanaemal külas käinud, Kaarel oleks muidu kohe Leenale rääkinud. Praegu oli Kaarel kas Elina juures või Margoga suvilas, nad mõlemad hoidsid poisist kinni ja ei tahtnud seda aega enam jagada ühegi vanaema ega mängunurgaga. Kui vanasti Kaarel väsitas ja nii Elina kui Margo otsisid võimalust, et olla kas kahekesi või üksi, siis nüüd oli kõik muutunud.

      Leenal oli enda mõtetega niigi tegemist. Kui Margo oli poisi Leena juurde toonud, siis otseselt vastu Leena sellele ei olnud, veidi ehk tõrges. Ise ei küsinud ta kunagi, kuidas Kaarlil läheb, tahaks nii väga oma lapselast näha, tooge ta ometi minu juurde, me paneksime kaks tooli kõrvuti, tõmbaksime teki neile peale ja teeksime nukuteatrit! Leena ei sallinud nukuteatrit ja vist ka mitte lapsi. Vahel, kui Kaarel oli päev otsa Leena juures olnud, tundis Margo, et ta on emale nüüd midagi võlgu. Autos uuris ta poisilt, mida te vanaemaga tegite, ja Kaarel vastas:

      „Mitte midagi.“

      Peale Leena juurest tulemist oli poiss tihti kas tujutu või siis liiga närviline. Kas nad tõesti võisid istuda terve päeva lihtsalt diivanil? Leena ise uuris sugupuud ja aeg-ajalt heitis oma paberite tagant kullipilgu Kaarlile?

      Elina ema juurde polnud ka võimalik Kaarlit jätta. Elina ema elas Soomes ja oli küll teinekord ikka helistanud ja lausa ette heitnud, miks nad ometi koos poisiga külla ei tule! Me jääme niiviisi võõraks! Ühel suvel Margo ja Elina läksid, jätsid Kaarli ema juurde Turku ja sõitsid ise Uusikaupunki lähedale suvitama, üürisid seal endale nädalaks ühe mökki, sõitsid paadiga, püüdsid kala. Juba kahe päeva pärast ema helistas Elinale, nuttis ja kaebas, tema ei tea, mida Kaarliga teha, ta lihtsalt ei suuda, viigu nad see poiss ära! Ilmselt olidki nad juba võõraks jäänud. Rohkem pole nad üritanudki Kaarlit Elina ema juurde viia. Ka ei tulnud vanaemalt enam igatsevaid kõnesid.

      Margo vaatas seda Miss Marple’it, mis siis ikkagi on nüüd? Margo ei saanud kunagi kohe otse küsida, miks ema helistas, sest siis läheks veel kauem aega. Ta oli sellega harjunud ja ootas. Lõpuks jõuab Leena ka kulminatsioonini, aga mitte kunagi kohe alguses. Leena vajas aega, et end lahti mängida ja oma rolli üles ehitada. Leena ei olnud selline näitleja, kes rabistades kiirustaks olulistest sündmustest üle. Ja ta ei jätnud neid sündmusi vaid enda teada. Kui midagi toimub, peavad sellest kõik osa saama. Seda oli öelnud talle ka tema õpetaja stuudiopäevil:

      „Talunaise munad võivad põllest märkamatult kukkuda! Aga kui näitleja midagi kukutab, peab see viimasesse ritta näha olema! See peab olema sündmus!“

      Leena ja Margo jõudsid telekatuppa ja istusid. Nende ees diivanilaual seisis posu pabereid. Margole näis, et see paberikuhil arhiividokumentide paljundustest, üleskirjutustest ja vanadest fotodest kasvab iga korraga nagu tainas. Leena vaatas oma pabereid, siis poega, justkui üllatudes, et Margo siin on.

      „Noh, kuidas läheb?“ Margo hakkas midagi rääkima, aga Leenal tekkis kohe uus küsimus ja ta ütles Margo jutule vahele:

      „Sa oled suitsetanud?“ Margo oleks justkui jälle käinud poistega nurga taga Leeki või Radarit kimumas ja siis piparmündikomme peale lutsutanud. Lutsuta või söö, mida sa tahad, ema tundis suitsuhaisu alati ära. Margole tuli nagu midagi meelde:

      „Ema, sa tead, et ma ei suitseta.“

      „Eks sa ise tead, mis sa teed, sinu elu.“

      Kui muidu oli Margo rahulik, võibolla isegi pisut stoiline, siis emaga läks ta väga kiiresti närvi:

      „Jah, suitsetasin jah, tahad, ma hingan sulle?“

      „Mis sa nüüd!“

      „Aga ole ettevaatlik, sest ma tõmbasin kolm pakki järjest. Kui ma sulle nüüd puhun, sa võid minestada!“

      „Jäta nüüd.“

      „Lillepotid peaksid küll toast ära verandale tõstma, nad närbuksid hetkega! Minuga kohtumist nad kindlasti üle ei elaks! Muuseas, lõunaks mõtlesin ma süüa kärbseseeni ja õhtul süstin midagi, spiidi või midagi, et oleks hea uni.“

      Mis näidendi algus see oli? Ja miks Margo sellega kaasa läheb? Kuidas on nii, et ta on alati tegelane mõnes oma ema näidendis? Mis jõud ja muster see on? Kas võib olla nii, et tasapisi kaob ema lühimälu ja asendub millegi muuga? Elu jooksul mängitud tegelastega? Margo põsed hakkasid õhetama, ta vaikis. Ta ei osanud midagi öelda, tema roll oli ette valmistamata, teksti polnud peas, Leena võis see-eest lausa improviseerida.

      Leena vaatas, kuidas poiss vaikib ja puhiseb. Poiss on muidu nii rahulik, ei saagi nagu aru, mis ta mõtleb või on, aga siis ühel hetkel jälle nii tundlik, ärritub ja puhiseb. Ja kui ta üles ärritada, siis ei saa temaga enam midagi rääkida.

      Aastakümneid tagasi oli teatris üks grimeerija, keda kutsuti Ljudjaks. Tema kohta öeldi, et ta on kuldne inimene, suure südamega, Valgevenest tulnud, palgapäeval tegi kõigile puhvetis välja. Aga öeldi ka, et Ljudjal on lühike süütenöör. Ta võis teinekord täiesti tühjast asjast süttida. Kui tema vihastus, siis lõi lausa sädemeid. Ja kui sa ütlesid talle valesti midagi enne etendust, võis ta sulle sellise grimmi pähe teha, et oma ema kah ei tunne ära. Jõledaid lõustu võis ta teha. Ka Margol oli lühike süütenöör, millest Leena proovis veel viimasel hetkel oma näppudega kinni saada ja kustutada:

      „Ega ma siis paha pärast, ma ju niisama.“

      Nii imelik, mõtles ka Leena ise, sõnad lihtsalt tulevad mu seest välja ja ma ei suuda end pidurdada. Nii ka nüüd:

      „Peaasi et sa jälle pihta ei hakka.“

      Leena märkas, et on liiale läinud, poiss ei vasta talle, ei ütle üldse midagi, läheb veel tükk aega, enne kui kõik muutub jälle endiseks ja vaikseks. Mingu aega, palju läheb, peaasi et ta välja ei torma, sest ka seda on juhtunud. Pärast ei võta ta ka telefoni vastu, vaikib mitu päeva ja kui tema juurde minna, pole teda kas kodus või ei tee lahti, või on hoopis suvilas ja istub oma aias. Siis kujutab Leena ette igasuguseid asju, mis nüüd võivad toimuda. Ja tihti toimuvadki.

      Margo istus, hingas katkendlikult, nägu punetas, tasapisi sai ta oma hingamise ja ärevuse üle võitu. Mingi haletsus tuli Leenale peale:

      „Anna mulle andeks, pojakene, ma olen nii vana ja rumal, ma solvasin sind, ma tahtsin ainult head…“

      Margo, kes oli peaaegu rahulik, katsus meelde tuletada, kas see ei olnud mitte Mefisto, kes tahtis samuti head? Leenale kippusid enesehaletsusest isegi pisarad silma.

      „Ei hakka nutma!“ ütles Margo väga selgelt ja resoluutselt, mispeale Leena hetkega lõpetas.

      Sissejuhatus oli tehtud, Miss Marple oli tagasi ja pani lugemisprillid ette ja pöördus oma paberite poole. Ka Margo kummardus diivanilaua kohale. Leena võttis veel korra prillid eest ja heitis pilgu kuhugi kaugusesse:

      „Ma olen ikka surnuaial käinud, su isa vanemate platsil.“ Margo ei seganud vahele, ta teadis, et kõik, mis ema suust välja peab tulema, sealt ka välja tuleb. Eriti nüüd, kui september on algamas. „Viimane kord ma käisin eelmisel nädalal, siis enne seda, surnuaiapüha ajal. Ma sinna kirikusse ei läinud ja surnuaeda ka ei jäänud istuma, tulin lõunase bussiga linna tagasi. Ega ma ei oleks tahtnudki sinna jääda, kuigi see uus kirikuõpetaja СКАЧАТЬ