Название: Smegenų jungiklis: kelias iš depresijos
Автор: Arline Curtiss
Издательство: Vagos prekyba
Жанр: Зарубежная психология
isbn: 978-5-415-02389-9
isbn:
Man nesuvokiama, jog galima žinoti, kaip gydyti depresiją, nesuprantant, kad mąstančiojoje smegenų dalyje yra maža sritis, vadinama „depresijos jausmus gaudančios stoties faktoriumi“. Aš tai vadinu depresijos receptorių centru.
Atsiliepimai apie A. B. Curtiss knygą „Depresija yra pasirinkimas“
…apibūdina depresijos priežastis… kas tai yra, kaip ji veikia mus ir kaip mes galime ją suvaldyti…
…ar galite atsikratyti neigiamos nuotaikos? Taip… kovokite kaitydami mintis.
Nuostabi knyga. Labai rekomenduojame.
…mes tiesiogine prasme kaitome mintis – iš vienos smegenų dalies pereiname į kitą…
NIEKADA neišgirsite protingesnių argumentų šia tema.
Ištrūkę iš depresijos tarsi atgimstame naujame, šviesesniame pasaulyje…
…dvylika metų kenčiau sunkią depresiją… praėjo treji metai nuo tada, kai perskaičiau knygą „Depresija yra pasirinkimas“… Aš pasveikau nuo depresijos.
Aš visa tai patyriau – vaistai, vaistai, vaistai, daugiau vaistų, terapija, vaistai, dar daugiau terapijos, grupinė terapija, knygos, vaistai ir dar vaistai. Po trisdešimties metų, praleistų depresijoje, ši knyga PADĖJO.
Nuostabus būdas apie depresiją galvoti kitaip…
…paskutinis mano visą gyvenimą trukusios depresijos gydytojas… Ši knyga suteikė man jėgų… Daugiau jokių tablečių po maždaug keturiasdešimt penkerių metų su vaistais… Aš tokia dėkinga.
…reikalauja tam tikro atkaklumo ir pastangų… Bet verta.
Puiki metodika depresijai gydyti vėlyvame amžiuje.
Šią knygą skiriu savo vyrui Ray’ui, kuris suteikia man gyvenimo pilnatvę
Padėka
Norėčiau padėkoti visiems, kurie metų metus mane skatino parašyti šią knygą, o ypač tiems, kurie skyrė savo brangų laiką ir padėjo ją patikrinti ir redaguoti. Man labai pasisekė, kad tarp jų buvo ne tik profesionalūs rašytojai ir redaktoriai, bet ir medicinos seselė, vienas ar du psichiatrai, psichoterapeutas, gerontologė, biologas, biologinio grįžtamojo ryšio specialistas, mokslininkas, vadybos konsultantas bei žmogiškųjų išteklių specialistė. Jie ne tik padėjo taisyti spausdinimo klaidas, bet ir buvo neįkainojami pagalbininkai, kurie stebėjo, kad nepradėčiau rašyti „ne į temą“, kai rašiau apie sritis, apie kurias jie nusimano. Pavyzdžiui, jeigu nesate mokslininkas, galbūt tik galvojate, kad žinote, kas yra žemės trauka.
Taigi dar kartą labai ačiū mano vyrui Ray, mano motinai Bert Berman; sūnums Deane Ford ir Wolf Curtiss; dukroms Demming Forsythe ir Sunday Arvidson; marčioms Paula Curtiss ir Shelli Curtiss; tetai Lucy Baukney; broliui Lewis; brolienėms Judy Berman ir Jeanne Cramer; svainiui Ed Curtiss; sūnėnams Harlan Cramer ir Tomui Cramer; pusseserėms Debi ir Hunter Moss bei Barbara Foster, kurios visuomet buvo energingiausia palaikymo komanda.
Taip pat ačiū draugams ir kolegoms už jų domėjimąsi knyga bei paramą ir patarimus: Tom Szasz, Judith Hand, Bob Holt, Bob Goodman, Barbara Villasenor, Barry Friedman, Donna Erickson, Judy Levine, Pete Johnson, Terry ir Lynn Badger, Sofia Shafquat, Steve Psomas, Marian Psomas, Bobbi Janikas, Pat Pangburn, Helen Lee Fletcher, Carmen Torrent, Wanda Belmont, Anne Janda, Karen ir Cole Black, Olga Seibert, Sue Flannery, Jeff ir Maria Edwards, Sandy McVey, Kelsey McVey, Elizabeth Tovsrud, Loretta Strang, Nat Lehrman, Tom Nolan, Bob Brady, John Winston Bush, Mera Kelly, Sally Lee Hunter, Jack Levis, Bob ir Susan Fisher, Walt ir Linnea Notton, Judy ir Taylor Hines, Nick Wright, Ward ir Vera Wright, Jon ir Cris Fleming, Pete Engels, Bonnie Robinson, Nira Brand, Mim Rutz, Pete ir Betty Demming, Rosie ir Bob Stubbs, Bun ir Bill Wood, Ashley Jansen, Ursula Sweeney, Marianne ir Dave Forward, Jake ir Jane Jacobsen, Jim ir Mary Jacobsen, Dave ir CeeCee Wainwright ir R. Lee Hammett.
Pirmas skyrius
Ką turite žinoti apie depresiją
Kai žinosite depresijos poveikį, ji nebegalės jūsų nusitempti į kapus.
Vieną kartą depresija galutinai mane parklupdė. Tai buvo viso gyvenimo kova, ir aš ją laimėjau. Taigi galite ir jūs! Daugelis žmonių, trokštančių įveikti depresiją, nori žinoti du dalykus: kaip nutraukti šias kančias ir ar tai įmanoma be vaistų? Atsakymas − taip. Visos kančios, įskaitant depresiją, gali ir turi būti suprantamos ne tik kaip paprasta smegenų patologija, bet ir kaip tam tikras sveikų smegenų funkcijų sutrikimas.
Turbūt šią knygą atsivertėte dėl to, kad jūs pats arba jums artimas žmogus grumiasi su depresija. Pasirinkote teisingai. Aš esu pripažinta psichoterapeutė, naudojanti kognityvinę elgesio terapiją1, ir atestuota hipnotizuotoja. Prieš atidarydama privatų kabinetą, septynerius metus dirbau moterų paramos centre. Vienas svarbiausių dalykų mano gyvenime nutiko einant trisdešimtuosius metus − man buvo diagnozuota maniakinė depresija (kaip ir tėčiui bei broliui). Dabar tai vadinama bipoliniu sutrikimu2, bet aš teikiu pirmenybę pirminiam apibrėžimui, nes jis daug vaizdingesnis.
Nors dabar ir esu laiminga, bet beveik trisdešimt metų tokia nesijaučiau. Chroniška depresija gadino man gyvenimą ir beveik sugriovė santuoką. Bet per paskutiniuosius penkiolika metų depresija mane vargino taip retai, kad pradėjau ją laikyti daugiau sielos mokytoja nei priešu.
Tačiau depresija vis dar mane užklumpa. Tiek laiko praleidau jos gniaužtuose, kad toks elgsenos modelis jau beveik įaugęs į mano smegenis. Kai tik jis suaktyvėja, nesvarbu dėl kokios priežasties, aš per kelias minutes iš to išsivaduoju. Nereikia dienų, savaičių ar mėnesių kaip anksčiau. Depresija nebetrukdo man gyventi pilnavertį gyvenimą, nes jau žinau, kaip elgtis jai užklupus.
Depresija gali užklupti kiekvieną
Visiškai normalūs žmonės gali jausti nerimą, juos gali apimti depresija ar panikos priepuoliai. Šie pojūčiai užklumpa arba netikėtai, arba jie gali būti nuolatiniai jūsų palydovai savaites, mėnesius ar net metus. Skausmas gali būti toks nepakeliamas, kad kai kurie žmonės net ima svarstyti galimybę pasitraukti iš gyvenimo, kad tik ištrūktų iš to skausmo gniaužtų.
Kartais depresija užklumpa, kai iš pažiūros viskas klostosi gerai ir nėra jokios aiškios staiga atsiradusio nepasitenkinimo priežasties. Būna atvejų, kad depresija ir problemos taip susimaišo, jog mes manome kenčiantys dėl rūpesčių, o iš tikrųjų mus kankina depresija.
Simptomai savaime greitai tikrai neišnyks. Depresija neabejotinai yra ciklinė, bet nereikia tikėtis, kad dėl to ji išnyks savaime. Naujoji kognityvinė elgesio terapija, vadinama minčių kaitymu, paremta principais, padedančiais išsivaduoti iš depresijos būtent dėl ciklinės jos prigimties. Depresija СКАЧАТЬ
1
Kognityvinės elgesio terapijos terminas vartojamas psichoterapijos priemonėms, kurių tikslas – keičiant mąstyseną sumažinti psichologinį stresą, apibūdinti.
2
Bipolinis sutrikimas – tai sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys manijos ir depresijos epizodai.