Название: Pokker ja võitja psühholoogia: eduka pokkerimängija hoiakud ja mõtteviis
Автор: Matthew Hilger
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Развлечения
isbn: 9789949515363
isbn:
Ülesanne: kui tunned, et entusiasm hakkab kaduma, õpi ära mõni uus pokkeriversioon. Kui mängid raha peale, osale turniiridel. Kui oled seni ainult Hold’em’i mänginud, õpi ära Omaha. Vaheldus rikastab elu!
Mängijad võivad sageli tunda, et nende mäng ei muutu paremaks, ehkki nad omandavad pidevalt ja agaralt uusi teadmisi. Nad ei näe enam seost õppimise ja paremaks mängijaks saamise vahel ning loobuvad õppimisest. Selline olukord tekib enamasti siis, kui mängijad keskenduvad valedele teemadele ja rakendavad ebaõigeid õppimismeetodeid. Võimalik, et neid on tabanud just lühiajaline halb õnn ja seetõttu ei näe nad mängutulemustes edasiminekut. Igal juhul on äärmiselt ebatõenäoline, et nad on jõudnud punkti, kus õppimisest enam kasu poleks.
On suur viga, kui mängija ei pühenda enam aega oma mängu paremaks muutmisele. Pokker on äärmiselt keerukas mäng, õppimise ja arenemise tsükkel ei tohiks kunagi peatuda. Järgmine ütlus illustreerib seda põhitõde väga ilmekalt:
„Pokkeri õpid selgeks viie minutiga, meistriks õpid kogu elu.”
Tippmängijate seas kohtab palju erimeelsusi, kuid ühes asjas on nad kõik üksmeelel – nad ikka veel õpivad.
On mängijaid, kes, saavutanud teatud taseme, on oma mänguga rahul ja nende võidutase jääbki samaks. Asi on selles, et nad ei mõista regressiooni kontseptsiooni. Meenutame vana autoga järsakust üles sõitmist – kui võtad jala pedaalilt, auto lihtsalt ei peatu, vaid hakkab tagasi alla veerema. Samamoodi muutub ka pokkerimäng kehvemaks, kui mängija loobub uute teadmiste omandamisest. Taandarengul on kaks põhjust:
Esiteks – võid omandada halvad harjumused, millest pole võimalik edasi õppimata vabaneda. Pikk perspektiiv pokkeris on nii pikaajaline, et kulub tohutu pikk aeg, enne kui sa mõistad ja näed mõne halva harjumuse tagajärgi. Oletame, et otsustad varajasest limit Hold’em’i positsioonist osaleda erinevast mastist K-J-ga jaotuses. See pole just kõige suurem viga, kuid kindlasti ei näe sa ühtegi tippmängijat, kes soovitaks seda teha. Võid kaotada või võita mõned suured või väikesed pangad. Kokkuvõttes ei tea sa, kas võidad sellise mänguga või jääd kaotusse, kuni sa tulemusi ei analüüsi.
Võimalik, et see läheb sulle maksma ainult 0,03 protsenti kõikidest viimaste tänavate panustest, kuid aja jooksul koguneb sellest päris suur summa. Võid omandada ka teistsuguseid halbu harjumusi. Võimalik, et loobud river’il liiga sageli või ei panusta piisavalt. Pokkeris võib teha palju korduvaid vigu, mis üksikult ei olegi väga suured eksimused, kuid summeerituna muutuvad märgatavaks probleemiks. Kui oma mängutulemusi analüüsid, loed erinevaid väljaandeid ja nõnda edasi, hakkad oma vigu märkama ja parandad ennast. Kui seda mitte teha, võib su mäng vabalangemisse sattuda.
Teiseks – minetad võime muutustega kaasas käia. Tõsi, pokkerireeglid muutuvad väga harva, kuid mängudünaamika ja erinevad strateegiad muutuvad peaaegu kogu aeg. Muidugi on vähetõenäoline, et heast mängijast saab üleöö kehv mängija, kui ta mõnda aega samamoodi ja samade limiitidega mängib, kuid saadaval on palju pokkerikirjandust, mis pakub uusi vaatenurki vanadele strateegiatele ning uusi võtteid, kuidas mängida marginaalsete kätega.
Kui õppimisest loobud, on tunduvalt raskem vastu võtta uusi väljakutseid ja nendega toime tulla. Oletame, et mängid enamasti kogenematute mängijatega loose-mängustiilis. Pidevalt algajate vastu mängides ei pruugi sa märgatagi, et sinu areng on peatunud. Võimalik, et su mäng on koguni kehvemaks muutunud.
Et pikas perspektiivis edukas olla, pead pühenduma pikaajalisele arengule ja eneseanalüüsile.
Kuidas seda teha? Tänapäeva pokkerimängija käsutuses on hulganisti abivahendeid oma mänguoskuste arendamiseks, neid kõiki tuleks rakendada nii palju kui võimalik.
Eneseabi. Tee märkmeid enda mängitud kombinatsioonide kohta ja analüüsi neid hiljem põhjalikult. Jäta ka meelde, kes samas jaotuses sinu vastased olid ja mida sa nende kohta teada said. Internetis mängides on võimalik kogu mängukirjeldus endale e-postile tellida, selle abil võid hiljem igat mängitud kätt analüüsida. Just seetõttu soovitaks kõigil live-mängijail ka Internetis mängida – nii on tunduvalt hõlpsam tulemuste kohta andmebaase koostada, mis omakorda aitab parandada mängutulemusi ja – taktikat.
Teised mängijad. Vestle pokkerikontseptsioonidest ja – strateegiatest mängijatega, kelle arvamust sa usaldad. Tõsi, on häid mängijaid, kes meeleldi oma teadmisi ei jaga, kuid enamik neist aitab õpihimulisi mängijaid hea meelega.
Raamatud. Väga häid pokkeristrateegiat puudutavaid raamatuid on saadaval igal tasemel mängijatele. Kui leiad hea teose, loe seda kas või mitu korda, kuni oled põhjalikult omandanud kogu info.
Internet. Internetis leidub tohutul hulgal pokkerit puudutavaid lehekülgi, kust leiad erinevaid näpunäiteid ja põhjalikke pokkeristrateegiat puudutavaid artikleid. InternetTexasHoldem.com foorum on suurepärane paik, kus võid küsida kümnetelt mängijatelt nõu ja ise oma teadmisi jagada.
Loomulikult loevad ka kogemused, aga ära unusta, et see pole ainus vahend, mis sul areneda aitab.
Käesolevas peatükis rääkisime seitsmest tähtsast tegurist, mille üle juurelda ja mida peaks mõistma.
1. Mõista viit pokkerifakti ja lepi nendega.
2. Mängi pikas perspektiivis.
3. Pea õigete otsuste langetamist alati tähtsamaks raha teenimisest.
4. Ära ole raha suhtes tundlik.
5. Jäta oma ego ukse taha.
6. Hoidu emotsioonidel põhinevatest otsustest.
7. Pühendu pidevale arengule ja eneseanalüüsile.
Kogu käesolev raamat põhineb eespool loetletul, seega on äärmiselt oluline, et sa kõiki neid põhimõtteid mõistaksid. Kui sul jäi mõni teema arusaamatuks, loe antud alapeatükk kohe uuesti läbi, enne kui jätkad raamatu lugemist.
Kõik need seitse põhimõtet moodustavadki üheskoos pokkerimängija õige meeleseisundi ja mõtteviisi. Piisab vaid käesolevas peatükis öeldu mõistmisest ja sa oled juba võimeline pokkerilauas paremaid valikuid tegema. Ülejäänud raamat põhineb antud ideedel ja kirjeldab, kuidas neid erinevates situatsioonides rakendada.
Ära nüüd veel raamatut käest pane, me alles alustasime!
Ülesanne: mõtle, millise punktiga neist seitsmest sul kõige rohkem raskusi on. Loe see peatükk uuesti läbi. Raamatu lugemist jätkates mõtle, kuidas üks või teine punkt pokkerimängija meeleseisundiga haakub. Pööra erilist tähelepanu peatükkidele, mille lugemisel mõistad, et see ongi sinu nõrk külg. Sellega võid avastada paljud nõrkused ja puudused ning neist vabaneda.
2.8. Peatüki kokkuvõte
• Pokkerimängija õige mõtteviis koosneb seitsmest hoiakust, mis tuleb omaks võtta, kui soovid pikas perspektiivis edukas olla. See on justkui psühholoogiline tööriistakomplekt, mis moodustab koos tehniliste teadmistega terviku.
• 2.1. Pokkerimängu reaalsuse mõistmine ja sellega leppimine
– Sa СКАЧАТЬ