Название: Uno Naissoo. Põgene, vaba laps!
Автор: Jaak Ojakäär
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Современная зарубежная литература
isbn: 9789949471751
isbn:
Teater toetas ideed luua oma katuse alla tantsuansambel, mis mängiks publiku juurdemeelitamiseks etenduste järel tantsumuusikat. Leon Lindau oli juba 1939. aastal koolipoisina loonud populaarse tantsuansambli ABC Boys. Nii oli bändi loomiseks seeme olemas – viiulil Leon Lindau, saksofonil ja klarnetil Valter Ojakäär, akordionil Uno Veenre – kõik kolm sõdinud „valel poolel”. Nagu olnuks sellest veel vähe, tuli trummidele soomepoiss Ivar Hansschmidt. Klaverit mängis esialgu eelmise aastakümne tuntumaid valsi- ja tangoheliloojaid Arnold Siirak. Mõne aja pärast kutsuti Uno Veenre Tallinnasse John Pori orkestrisse. Siis hakkas Arnold Siirak mängima akordioni, klaveri taha istus aga tartlane Edvard Müller, kes oma eelnevat elukäiku eriti ei valgustanud. Ta oli korralik pianist, teadis peast kõiki populaarsemaid Saksa lööklaule ja mängis enam-vähem Saksa filmidest ja raadiost kuuldud stiilis. Ühtlasi oli temas kaduma läinud lavakoomik, kes armastas kõike naljaks pöörata, näiteks imiteeris poolavali uksel kõikudes kontrabassimängu. Kitarrist oli Ilmar Villipart. Hoolimata parema labakäe kaotusest, oli ta hea muusik, kes pani end kuulama, eriti kui nad koos Leon Lindauga imiteerisid kuulsat duod Stéphane Grappelli–Django Reinhardt13. Keeruliste akordide vahetus talle raskusi ei teinud, mängida saigi ta ainult akordtehnikas. Hiljem valmistas endale abivahendi, millega sai mängida kontrabassi näppides ja poognaga, ning temast tuligi kutseline kontrabassist, ent selles koosseisus mängis seda pilli Pärnu kontrabassistide raudvara Anton Olter, elukutselt tisler, kes töötas teatris butafoorina.
Arnold Siirak kui elukutseline pillimees ei rahuldunud tantsupundi pakutava sissetulekuga ja siirdus täiskohaga akordionistiks restorani Bristol. Kelle idee oli kutsuda tema asemele kuueteistkümneaastane koolipoiss Uno Naissoo – seda ei mäletanud hiljem enam ka Leon Lindau kui ansambli juht. Nii oli mängijate vanusevahe 1895. aastast (Olter) kuni 1928. aastani (Naissoo) – tervelt 33 aastat. See ei tekitanud aga mingit probleemi. Vanim ja noorim suhtusid üksteisesse vastavalt isalikult-leplikult ja pojalikult-austavalt. Anton Olter oli oma pilli ise ehitanud, Uno Naissoo mängis juba siis sama akordioniga, mis teda hiljemgi teenis. Kustki on lekkinud teave, et Anton Olter oli Uno Naissoole ka kitarri ehitanud. Et keegi ei mäleta Uno Naissood kitarri mängimas, tuleb arvata, et pilli oli vaja kooli orkestrile.
Pärnu I keskkooli lõpetajad. Uno Naissoo esimeses reas paremalt esimene, tema kõrval Elmar Kallaste.
Et mängiti noodita, sõltus repertuaar sellest, mida Edvard Müller oskas peast mängida. Trumm, bass ja kitarr tulid temaga kaasa, ülejäänud kolm mängisid kordamööda viisi ja saatehääli. Nii kõlasid Endla laval – nagu olnuks ikka veel „saksa aeg” – Theo Mackebeni unistav „Bei dir war es immer so schön” („Sinuga oli alati nii hea”) ja kelmikas „Frauen sind keine Engel” („Naised ei ole inglid”), Nico Dostali idamaine tango „Fatme”, itaallase Dino Olivieri meeletult populaarne foks „Komm zurück” („Tule tagasi”) jms. Uno Naissoole need probleemi ei valmistanud, ega ka mõned nõukogude viisid, mida näpuotsaga sakslaste vahele poetati: Issaak Dunajevski tango „Süda”, mida mängiti meil juba enne sõdagi, Matvei Blanteri „Katjuša”, samuti vana tuttav 1940. aastast, ja Nikita Bogoslovski populaarseim sõjaaegne laul „Pimedal ööl.”
1940. aastate lõpul, kui nõukogude levimuusikas läks lahti valimatu materdamine, leidsid Bogoslovski menu kadetsevad kolleegid, et „Pimedal ööl” on imal tango ja tuleks ära keelata, kuid see viis oli juba nõukogude inimestele nii sügavale hinge läinud, et seda ei saanud kustutada ükski käsk ega keeld.
Kui Valgre tuli korraks Pärnusse korpuse suure džässorkestriga, saadi temalt „Ei suutnud oodata sa mind” ja „Peagi saabun tagasi su juurde”. Mõlemat mängiti aeglase foksina.
Raamatus „Omad viisid võõras väes” (lk 485) on Valter Ojakääru read Uno Naissoost: „Muidugi tundis viimane vanemate ees aukartust, mida ta hiljem ei salanud. Ent mängides temaga kolme aasta pärast ansamblis Rütmikud ja hiljem ka tema loodud oktetis Stuudio 8, tunnistasin endale, et siis oli ta mul ja minu põlvkonna levimuusikuil üle pea kasvanud. Tema teadmisjanu oli ammendamatu. Kui ta mõnda asja ei teadnud, ei häbenenud ta küsida. Teda huvitas džäss ja selle ajalugu, Ameerika orkestrid ja tantsuks mängitavad lööklaulud. Viimaseid püüdis ta harmoniseerida, ja et siis polnud magnetofone, rääkimata nootidest, tuli kuuldud viis lihtsalt meelde jätta. Seda teed tuli käia meil kõigil. Vahel tuleb isegi patune mõte, et sel moel raskustega kogutud teadmistel oli suurem väärtus kui lusikaga söödetud tarkusel, mis võib minna kõrvast sisse, teisest välja.”
See ansambel ei püsinud kaua koos. 4. augustil 1945 arreteeriti Leon Lindau teenistuse pärast Pärnu politseipataljonis, kuhu ta oli esialgu võetud orkestrandina. See tähendas ansambli lõppu, seda enam, et kinni võeti ka Ivar Hansschmidt. Tegelikult pakiti pillid kokku juba maikuus, sest siis läks Endla suvisele ringreisile. Ja Uno Naissool algas koolivaheaeg, jäänud oli veel viimane klass.
Nii tegutses ta oma koolipoistebändiga, kuni helises viimane koolikell ja kätte anti lõputunnistused. See rõõmus hetk tähistab – pole midagi parata – pea iga kooliansambli lõppu.
Ent koolitööde ja bändi kõrvalt leidis Uno aega ka õppimiseks Pärnu lastemuusikakoolis. Seal sai ta käia küll lühikest aega – kool avati 1945. aasta jaanuaris, järgmine õppeaasta jäigi talle viimaseks. Peamiselt keskendus ta klaveri õppimisele, õpetajad olid Pärnus väga lugupeetud daamid Waleska Kontowsky ja Alice Mardi. Kooli juhatas Peeter Laja, kes oli Uno õpetaja ka keskkoolis.
Uno Naissoo on märkinud, et kahel Pärnu keskkoolis veedetud aastal ei saanud ta laulmises kunagi väga head hinnet. Et Peeter Laja oli õppinud laulmist ja laulnud ka ooperikooris, oli tal keskkoolipoiste lauluhäältele teadagi üht-teist ette heita. Tähtsam kui väga hea hinne laulmises oli Uno Naissoole aga ettevalmistus konservatooriumi astumiseks. Selleks võttis ta lisaks muusikakooli tarkustele tunde Heinrich Merilt, kes oli Pärnus Peeter Laja kõrval teine tuntud muusikaõpetaja. Alustanud ka kooliteed kohe teisest klassist, kavatses ta minna konservatooriumi, jättes vahele muusikakooli. Tark otsus, mis säästis neli aastat. Nagu näeme, oli kogu tema elu nagu võidujooks ajaga – alati oli tal kiire, ent oma eakaaslastest oli ta ka tublisti ees.
Pealinna muusikat õppima! Rütmikud
Kui Uno Pärnu raudteejaamas Tallinna rongile läks, andis ema talle kaasa 25 rubla ja koti pärnaõieteed. Küllap oli tal pillimänguga teenitud rahast midagi ka kõrvale pandud, kuid lahedat äraelamist see ei tõotanud. Koos klassivend Elmar Kallastega üürisid nad Nõmmel Põhja tänavas toakese. Elmar oli astunud TPI majandusteaduskonda, teda ootas koolmeistriamet – nagu paljuski ka Unot.
Õiendanud edukalt sisseastumiseksamid, oli Uno Naissoo esialgne siht õppida koorijuhtimist – ala, mida ta ema kaudu juba hästi jälgida oli saanud. Tema õpetajaks sai Tuudur Vettik. Ent esimese õppeaasta jooksul küpses otsus vahetada eriala. Sel võis olla mitu põhjust, kuid tagantjärele tuleb seda ainult heaks kiita.
Võime oletada, et instrumentaalse džässi kütkes olevale noorukile näis kooriliteratuur liiga piiratuna, võib ka olla, et teda hakkas peletama väljavaade saada suure hulga lauljate hinnangute objektiks, avaliku elu tegelaseks. Populaarsed koorijuhid olid ju olemuselt rahvamehed, Uno Naissoo iseloomule oli see võõras, ja mäletatakse eeskätt tema kui õpetaja asjalikku СКАЧАТЬ
13
Oli samuti invaliid nagu Villipart. Põlengus olid saanud vigastada tema vasaku käe 3. ja 4. sõrm. Neid sai ta kasutada ainult akorde mängides, soolod mängis kahe sõrmega.