Uno Naissoo. Põgene, vaba laps!. Jaak Ojakäär
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Uno Naissoo. Põgene, vaba laps! - Jaak Ojakäär страница 7

СКАЧАТЬ aja möödumisel vastaste tuli muutub üha intensiivsemaks ja tabavamaks. Seal langeb kokku kuulipilduri kõrval seisnud metsavendade juht Naissoo. Haarates mõlema käega rinnust vajub ta kägarasse auto nurka maha.”

      Jaan Naissoo oli metsalaagrist lahkumisest peale seisnud auto juhikabiini juures. Tema kõrval oli Johannes Susi, toetades kuulipildujat kabiini katusele. Tema mälestusest loeme: „Peale seda, kui Naissoo oli minu kõrvale autosse surmavalt haavatuna maha langenud, annan veel mõned valangud automaadist. Äkki lakkab aga kuulipilduja töötamast, [-] näen, et üks padrun on risti söötja vahele jooksnud. Katsun padrunit välja kiskuda, kuid see ei tule.”

      Metsavendadel õnnestub auto vastase tule all käima saada ja linnast välja kihutada. Ülejäänud hajuvad ükshaaval ja paarikaupa saabuvas hämaruses laiali. Auto jäetakse umbes 3 km linnast eemal metsatihnikusse. Langenud Jaan Naissool asetatakse käed risti rinnale ja jäetakse ta nõnda autosse lamama. Ta oli metsavendadest ainuke langenu. Tema laip leiti Põltsamaalt 5 km kaugusel asuva Võisiku küla ühe talu maalt ja on sängitatud Põltsamaa EAÕK koguduse kalmistule.

      Haavata sai 9 meest. Kadunuks jäid ja hiljem leiti mõrvatuina Arseni Kivisäk ja Ilmar Saar. Põltsamaa arst doktor Carl Prima tapeti punaste poolt 6. juulil 1941. a sellepärast, et ta oli andnud abi Põltsamaa lahingus haavata saanutele.

      Leegisaare metsalaager tühjendati ja jäeti maha.

      1944. aasta juulis avati Põltsamaa postkontori esiküljel mälestustahvel kolmele lahingus langenule. See sai seal rippuda vaid kaks kuud, kuni Punaarmee taas Eesti vallutas. 1991. aasta sügisest asub postkontori seinal uus mälestustahvel.

      Sellest ajast kirjutab tütar Viia: „Meie, lapsed, jäime maale. Varsti, ei mäleta täpselt, millal, tulid sinnakanti juba saksa sõjaväed. Venelastel oli talu lähedal suurtükipatarei, sealt märgati sakslasi ja avati tuli. Paemurru talu ligidal oli mingi teine talu, millel oli tohutu paksude müüridega abihoone, sinna kogunes hulk põgenikke lähedusest. Esimene vene mürsk langes heinaküüni, teine süütepomm sinna, kus olime meie. Jooksime, kuidas suutsime, kuulid lendasid üle peade. Keegi pihta ei saanud. Mina ja Uno olime koos, ema Kanniga jäi eraldi.

      Marko Naissoo vanaisa mälestustahvli ees Põltsamaal.

      Järgmisel päeval saime alles kokku.

      1944. aasta suvel, kui sakslased juba põgenesid ja vene väed olid tulemas, lahkusime Põltsamaalt ja läksime vanaisa juurde Läänemaale Karuse valda Kõmsi külla. Vanaisa [-] elas Kõmsil kirikumajas. Olime seal pea igal suvel olnud, Uno käis seal ka karjas ja tal oli seal häid sõpru. Nendega mängiti koguduse maja esisel karjamaal, kus ehitati kivilinnu (mitte kõrgeid!), elanikeks puuinimesed – puujupid sisse lõigatud nägudega.

      [-] 1944. aasta suve lõpul vahetus saksa-aeg vene-ajaga. Olime sellal Kõmsil ja nägime-kuulsime kuidas Saksa kolonnid liikusid Virtsu poole, paari päeva pärast läksid Vene väed sama teed. Sügise tulles hakkas ema edasist elupaika otsima. Põltsamaale minna ei saanud, kuna olime „kahtlane element”. Valik langes Pärnule, kuna ema oli seal koolis käinud. Nii oli ühel päeval veoauto ukse ees ja sõitsime ära. Vanaisa jäi üksi Kõmsile, kus ka suri. 1945. aastal Pärnus elasime paar kuud Suure-Jõe tänaval majas nr. 7. Samal ajal hakati Pärnu suurt silda taastama8 ja Uno käis ehituselt puid „varumas”.”

      Nagu näeme, oli Uno Naissoo jäänud kolmeteistkümneaastasena isata. Vähe sellest – selle asemel, et näidata pojalikku uhkust kangelasena langenud isa üle, pidi ta temast vaikima, nagu poleks tal isa olnudki. Oma eluajal ei jõudnudki ta näha isa kui metsavennast vabadusvõitleja tänulikku tunnustamist.

      Vastupidi, isa saatus jäi ohtliku varjuna omaste kohale, ja kui Nõukogude väed taas Eesti vallutasid, pidi perekond kiiresti lahkuma linnakesest, kus kõik kõiki tundsid. See ettenägelikkus päästis pere 1949. aasta küüditamisest. Ent kui Uno õde Viia läks Tartu ülikooli juurat õppima, muidugi varjates isa elukutset ja surma asjaolusid, olid valvsad komnoored sellele siiski jälile saanud. Tagajärjeks oli ülikoolist väljaheitmine. Sama võinuks juhtuda Unoga konservatooriumis. 1950. aastal kutsuti ülekuulamisele Uno orkestrikaaslane ja klassivend Pärnu I keskkoolist Elmar Kallaste. Uuriti, kus oli surnud ja kuhu maetud Uno Naissoo isa. Koolivennad olid aga juba varem igaks juhuks ohutu versiooni välja mõelnud: Jaan Naissoo suri Tõstamaal tuberkuloosi ja on sinna ka maetud. Uurija olevat öelnud, et läheb puhkusele ja uurib pärast edasi. Ent kuu aja pärast oli Uno Naissool konservatooriumi diplom käes. Temalt endalt on pärit lugu, mis oli seotud tema esimese välismaasõiduga. Vaja oli, nagu ikka, täita põhjalik ankeet9, kus olid ka küsimused isa kohta. Küsimustikku aitas täita Eri Klas. Isa surma asjaolude kohta olevat Uno tahtnud kirjutada – polnud ju enam Stalini aeg: „Langes sõjas, olevat saanud automaadivalangu kõhtu.” – „Paneme siis surma põhjuseks: maohaavad,” olevat Eri soovitanud. Nii ka tehti. Must huumor, ent sobis toonastesse oludesse.

      Koolipoisipõli

      Teame, et Uno Naissoo koolipõlv algas sünnilinnas Viljandis, kus ta kaheksaaastasena läks kohe algkooli teise klassi. Siis pidi tal juba varem olema lugemine selge, ja tulevase „ärimehena” tundis ta kindlasti numbreid ja oskas pisut ka rehkendada. Ühe aasta vahelejätmisega jõudis Uno järele neile koolivendadele, kes olid läinud kooli seitsmeaastaselt.

      Ta läks kesklinnas asuvasse kooli, mida rahvas kutsus Moksi kooliks. A. Moks juhatas alates 1924. aastast Viljandi V algkooli, mis tegutses koos I algkooliga vanas kreiskooli majas (praegu Laidoneri 5, tollal Suurturg 9). Uno sai siin käia kolm aastat, kuni pere asus elama Põltsamaale. Nii pole tema üldharidustee algusest just palju teada. Liiga väike oli praegune peamine mäletaja õde Viia. Pisut rohkem, ehkki ka üsna napilt, on teada tema muusikaõpingute algusest, mis käisid muidugi käsikäes üldharidusega ja algasid klaveritundidega.

      Viljandis leiti õpetaja, kes tegeles temaga paar aastat, ent sellest oli esialgu küllalt, et 88-klahvise klaviatuuriga tuttavaks, vahest isegi sõbraks saada. Kui tõmmata paralleel Raimond Valgrega, võib arvata, et ka Uno Naissoo – nagu üldse selles eas poisslapsed – polnud vaimustatud klaveri taga heliredelite ja kolmkõlade harjutamisest ning eelistas pigem tegelda pillist tulevate kõlade uurimisega.

      Viljandi tõi õde Viiale meelde mõned Uno „saavutused” kokakunsti alal. Toogem nad siinkohal tema kirjapandud lõbusal viisil.

      „Meil Unoga oli üks magustoit, „munaõlu”. Elasime siis Viljandis ja meie naabruses oli õllevabrik (või selle mingi osa). Keegi asjamees seal oli isa tuttav ja sellega seoses oli meil ilmselt vahetevahel õlu kodus. Kui ema valmistas meile kogel-mogelit, siis see vahutas samuti nagu õlu ja Uno nimetaski selle joogi munaõluks. Selle õlletööstuse-sõbraga oli isal kord väike istumine-joomine, järgmisel hommikul helistas ta isale, et kas teeme vähe peaparandust. Uno võttis telefoni vastu ja siis imestas, et „kuidas ta teadis, et mul pea valutab?”.

      Saksa-ajal, kui ema oli tööl, otsustasime kahekesi valmistada midagi väga maitsvat, maasikasuppi. Uno pani piima keema ja valas sinna sisse maasikaid. Tulemus ei olnud meeldiv: piim läks kokku ja supi asemel oli potis kole lillakas sodi. Uno ei kaotanud pead, kurnas sellest näotust vedelikust kokkuläinud piima välja ja ülejäänud puhtast vedelikust tegi hoopis kisselli.

      Aastaid hiljem keetis Uno klimbisupi asemel „klimbihelbe” supi. Klimbitainas tuli teha võrdlemisi vedel ja soristada kausist keeva piima sisse. Supis olidki klimpide asemel helbed ja see oli muidugi hoopis peenem toit.”

      Kulinaariahuviline lugeja võiks siin toodud retsepte proovidagi!

      Kui asuti Põltsamaale, oli Uno juba kümneaastane. Siin osteti СКАЧАТЬ



<p>8</p>

Pärnu moodne Suursild oli püsinud kuus aastat, kui Saksa sõjavägi taganedes selle õhkis ja linna maha põletada püüdis. Pealtnägijate sõnul polevat olnud tegemist tavalise väeosaga, vaid Wehrmachti koosseisus olnud võõrväelastega. Punaarmee tööpataljonlased pandi kohe ehitama „ajutist” puusilda, mis teenis pärnakaid 12 aastat.

<p>9</p>

Vt V. Ojakääru „Omad viisid võõras väes”, lk 517–522.