Päikese pime külg. Bert Liives
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Päikese pime külg - Bert Liives страница 5

Название: Päikese pime külg

Автор: Bert Liives

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Социальная фантастика

Серия:

isbn: 9789949275717

isbn:

СКАЧАТЬ Tegelikult oli see harilik indie-pask, mis erinevate narkokatsetuste ja alkoholi vahelt välja pressis. Kui midagi läks perse, siis oli see punk, kui meil oli melanhoolia, siis oli see etno, ja kui me piisavalt hästi laulda ega pilli mängida ei osanud, siis tuli elektro või popp. Vähemalt nägime me stiilsed välja, juba siis natuke nälginud ja heledad, sigaretisuitsused, Alice nagu kuradima Twiggy, ja mina. Ma ei julge päris kindlalt midagi arvata, sest ma pole vist kunagi peeglis päris iseend näinud. Alati on seal keegi … vale. Igal juhul olime mõlemad ilmselt surnukahvatud ja suitsused, neoonsete hammaste ja paksu meigiga. Ja me luusisime koos mööda Tartu hämaraid tänavaid.

      Olles just hambaid viimasesse vorstijuppi löömas, märkan, kuidas eemal, poolenisti nurga taga, virvendab järjekordne reklaamtahvel. Astun pisut lähemale ja tegu on tõesti sama sarja filmiklipiga, mida olin näinud lennujaamas ja Tartu maantee ääres teel siia. Uskumatu kampaania, mis tundub olevat kõikjal ja samas kõige kummalisemates kohtades, õige pisut nihkes, nii ajaliselt, kohaliselt kui sisuliselt natuke tavaloogikast eemal. Ilmselt eemal ka tavatähelepanust – kuigi loen Eesti ajalehti, pole ma sellest ilmselgelt väga suure eelarvega maineprojektist mitte midagi kuulnud, isegi mitte üht rahastusskandaali, mis peaks siinkandis olema lausa kohustuslik element. Aga ehk on veel vara ja need on alles tulemas. Võib-olla pandi see kõik alles täna üles?

      Rõõmus varase asjassepühendatuse üle, kõnnin reklaamtahvlile lähemale, kuni olen kõrvaltänavas, tagasi oma koomiksialleel, mida valgustab vaid üks kaugem tuhmkollast varju heitev tänavalamp ja seesama reklaamfilm. Seal vilguvad seepiakarva ja särisevas kummalises videotöötluses vaheldumisi kaadrid põdrast, soost ja Tallinna müüridest, taustaks tummfilmi subtiitrid ja pisut kuklakarvu turritav helimaastik. Ma ei näe kõlareid.

      Sootulede vahel vilksavad kahtlaste kujude tumesinised pikaksvenitatud grotesksed varjud. Telefonitraadid särisevad kurjakuulutavalt. Põder lonkab meeleheitlikult sooservast kaugemale, aeg-ajalt hirmunult tagasi vaadates. Aga suvine varajane koit ajab kõigest hoolimata elu liikvele, ka meie kujud vana halli Lindanise linnuse müüridelt. Vanalinna viltustele kividele astudes võime sattuda kummalistesse maagilistesse maailmadesse, kärarikastesse sisehoovidesse, unustatud kangialustesse, avaratele väljakutele ja ebamaistele turgudele. Tuleb vaid jälgida, kuhu liiguvad kujud, astuvad omanikuta sammud, hiilivad vaiksed varjud.

      Äkitselt ekraan tuhmub, ainus kollakalt hõõguv tänavalamp kustub plaksuga ja ma leian end täiesti pimedast kõrvaltänavast. Koos filmi ja valgusega kaob ka mu viivuks ellu ärganud koomiksimaailm. Olen täiesti realistlikus Tallinnas, seisan sajaprotsendiliselt tõelises poriloigus ja mu varbad on realistlikult märjad. Selle kõige juures ei suuda ma välja mõelda, kes võiks nii imelikku kampaaniat rahastada või tellida. Kui lirtsudes lombist välja astun, et bussile minna, põrkan tagasi. Leian otse oma selja tagant seismast tüdruku, kes vaatab ikka veel pimedat ekraani. Astun temast vabandades mööda, kuid ta isegi ei märka mind. Tänavanurgalt tagasi vaadates näen teda seal justkui paralüseeritult seismas. Ikka veel vaatab ta tühja ekraani. Üle läikiva asfaltplatsi tagasi bussi juurde jalutades heidan aeg-ajalt pilgu üle õla pimedusse, kuid seal ei liiguta endiselt mitte miski.

      Ilmselt läks ka tüdruk kuhugi kõrvaltänavasse edasi.

      Meil mõlemal Alice’iga oli palju unistusi, mina tahtsin teha teadust ja muusikat ning Alice tahtis kirjutada raamatuid, mida mitte keegi enne tema surma ei loe. Sest siis ei saa mitte keegi teda kriitikaga ei heas ega halvas suunas mõjutada ja kõik on, nagu ta on mõeldud olema. Ma ei tea siiani, kas ta oli andekas või mitte, aga minu jaoks oli ta usutav. Me kujutlesime, et kümne aasta möödudes oleme ilusad, edukad, joome iga päev šampanjat ja töötame enne seda väga-väga palju, reisime, oleme armastusväärsed. Ja siis, kui satume samasse linna, lähme vanadesse paikadesse või joome neidsamu veine, mis sellest, et võiksime teha kõike muud. Me oleme muutumatult maailma kohal, sügislehed pühivad meist mööda, maa kattub lumega, veed voolavad ära ja meie oleme ikka veel paigal, õrn naeratus näol, justkui kusagil aja ja ruumi vahepeal hõljudes. Nii enesekindlad me olimegi, nii noored ja nii enesekindlad, kahemõõtmelised nukud pildiraamide vahel mustvalges koomiksimaailmas. Aga kahjuks saavad koomiksitegelased tihti surma. Või mis veel hullem, hakkavad pärast seikluse lõppu oma väikeseid elusid argipäevas elama.

      Buss on pooltühi, mööduv linn läigib kiirenevates valguspööristes kollakasmustalt ja tee minu isikliku kangelaste pesapaiga poole algabki. Pärast viit aastat, suurt hulka tööd ja mõnda artiklit, loomingulist piina ja nii mõndagi muud ei ole ma enam noor. Bussiaknalt peegelduvad vastu selged ja sügavad näojooned ning mu kare näonahk. Bernard ütles mulle alatasa, et ma näen välja karismaatiline. Ükskord väitis ta isegi, et on kade. Kuigi tean, et oleme kõik siiski enam või vähem subjektiivsetes hinnangutes võrdsed ja pimeduses pole vahet kestal, sulen ma vahel silmad ja kujutlen end kellekski teiseks.

      Väljast kostab vihma sabinat, mu jalad muutuvad raskemaks, pilku tuleb kummaline hägu, mis ei kao ka silmi vidutades. Ma olen keegi kogukam, keegi vanem, keegi raskem ja paindumatum. Mu hingamist on kuulda ja mu puhas olek tekitab enda ümber kergelt vinetava aukartussõõri, kuhu mitte keegi ei astu. Mu silmade avamist on näha kilomeetrite taha ja mu puittallaga kingade sammud kajavad naksuval parketil. Mu silmad on suuremad, mu huuled on suuremad, mu käed on vana mehe käed ja mu nahk vaevalt eristub pimedusest. Ja ma olen tundnud, kuidas elu voolab must läbi. Vajun oma teise kujusse ning tunnen end uues kehas peaaegu et hästi. Kuni keegi müksab mind vastu õlga ja läheb bussi peldikusse.

      Saadan Alice’ile sõnumi, et olen tulemas. Alice’il on täna sünnipäev. Ma ei tea, miks, aga sel aastal saatis ta mulle kutse ja selles oli mingi kummaline poolmurdunud noot. Tundsin seal ära midagi endast, ja mitte sellest endast, kes ma olin Alice’i jaoks ning ajal olnud, vaid sellest, kelleks olin vahepeal saanud. Võib-olla oligi nii, nagu olin vahepeal arvanud, ja me liikusime teineteisest tõepoolest erineva kiirusega, aga lõppude lõpuks ikkagi samas suunas. Ja ühel hetkel ta tuleb ikkagi, müksab mulle õlale ning seal ongi mu lapsepõlvesõber, kelle hingeõhus elaks kas või elu viimaste pühapäevade varahommikuteni, kui aeg venib pikkades päikesekiirtes väljaspool füüsikat ja mateeriat. Siis on kõik jälle nii, nagu olema peaks. Võimalik, et eksin. Igal juhul ta kutsus mind ja ma läksin.

      Kutsest, mille Alice saatis, oli ehk olulisemgi see kiri. Kutse oli harilik FB-kutse, kuid paar päeva hiljem saatis Alice mulle meili, kus olid pildid meie tudengiajast. Natuke kulunud valesti kadreeritud polaroidid meie punasest vaibast, hunnikust helitehnikast ja juhtmetest. Kusagil nurgas meie. Kiri ise oli üdini imelik, vaid üks sõnum: „Me tuleme.” Ja kõik. Võtsin seda kui Alice’i kummalist huumorisoont, adudes selles ühtlasi mingit ebamaist igatsust.

      „Sa oled praegu Eestis?” – „Millal sa siia jõuad?” – „Kas tõsiselt?”

      Kolm sõnumit. Alice tundub olevat üllatunud ja ma ei saa aru, kas heas mõttes või ehmatasin ta täiesti ära. Ma ei loe teda enam hästi. Loogiline, sest ma ei tea ju isegi seda, mis elu ta nüüd elab, millised on ta reedeõhtud ja nädalavahetused. Kas ta veedab ikka veel vahetevahel öid kehvapoolse punase veini ja töötamisega? Kunagi me armastasime seda. Vein, muusika, öö ja töötamine. Mitte miski ei sobinud paremini kokku. Aga see eeldas kirge ja ma ei tea, kas tal on seda alles või mitte. Tegelikult ei tea ma temast viimasel ajal eriti midagi. Pidin isegi tükk aega mõtlema sellele, mida talle kinkida. Varem teadsin alati, nüüd enam mitte.

      Linn hakkab vaikselt eemalduma ja maanteeservadesse kerkivad mustavad puudevallid, kõik ümberringi on tumehall ning kaugemalt on näha veelgi tumedamat taevast, selget ja kirgast. Vahel on mul tunne, et peaksin jätma oma teadusliku laboriproletariaadi töö kus seda ja teist ning minema hoopis näiteks katoliku kirikusse õpetajaks. Tahaksin kutsuda inimesi pihtima, jahedasse kirikusse, et nende mured lenduksid nähtava hingeõhuga kuhugi määramatusse. Määramatusse, sest ma ei usuks ka siis endiselt Jumalat. Aga ma tahaksin olla nende … isiklik Jeesus … tahaksin vaadata, kuidas pühapäevahommikused päikesekiired langevad altaritagustest akendest kõrgete СКАЧАТЬ