Название: Ärka
Автор: Acharya Shree Yogeesh
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Эзотерика
isbn: 9789949380220
isbn:
Inimesed arvavad, et kõige seljataha jätmine on kiindumatus. Võid minna mediteerimiseks kasvõi džunglisse jättes maha perekonna, vara ja kõik muu, kuid kui meel on rahutu, lood sa ka seal turuplatsi ning kohtled puid ja loomi kui enda omandeid. Oled ikka samas olukorras, sest loobusid küll varast, kuid samas tekitasid uue.
Kiindumatus on seotud mõistusega. Võid omada miljardeid dollareid, kuid mitte olla kiindunud neisse. Kui oled perekonnast ja varast sügavalt sõltuv, oled sa kiindunud. Kui omamine on su mõistuses, siis see on tõeline omamine – sa oled kiindunud omandisse. Sa pole kiindunud, kui ei oma midagi mentaalselt oma mõtetes. Sel juhul oled mõistnud, kust algab kiindumatus.
Nõnda kutsutud sanyasi-d arvavad, et nad on tõelised sanyasi-d. Sõna sanyasi tähendab inimest, kes loobub kõigest. Sellised sanyasi-d elavad aašramis ja loovad endale teistsugused omandid. Väga haruldased on sanyasi-d, kelle mõistuses on omamise iha kadunud. Unistad asjadest seni, kuni sa pole vabanenud omamisest oma mõistuses.
Raske on tunda end kiindumatuna, kui su ümber on perekond. Võid leida, et pead mediteerimiseks ja vaimsuse harjutamiseks neist eemalduma. Võid tunda, et pead eemalduma teistest selleks, et mediteerida ja harjutada vaimsust, kuid kiindumatus algab sellest, kui su perekond on nagu kõik teised su elus. Hetkest, mil suudad armastada perekonnaliikmeid samamoodi nagu kõiki teisi, algab kiindumatus. See tähendab, et su armastus laieneb ning sa pole enam kiindunud.
Kui perekonna vastu on kohustused täidetud, võid saada vaimse perekonna osaks. Siis ei suru sa midagi alla ning pole süütunnet ega kiindumust. Oled väga õnnelik inimene, kui su armastus laieneb perekonnalt kogu maailmale ja universumile, eriti juhul, kui oled valgustunud meistriga. Tunned ühtsust kõige ja kõigiga. Laiendatud armastus on kiindumatus, isegi omades palju raha ja maju.
Millal peaks tõeotsija alustama oma teekonda?
Üks miljonist on õige tõeotsija. Näib, et maailmas leidub suur hulk otsijaid. Võtmesõnaks on “näib”. Tegelikult on nad nagu lambad ja üksnes järgijad. Ma ei õpeta järgimist. Mina õpetan sind olema tõeline sina – see, kes sa tegelikult oled.
Järgija on lihtne olla. Kirikutes ja templites on palju inimesi, kuid kas nad on tõelised otsijad? Vanad inimesed on surmale lähedal ja nad tunnevad end patustena. Nad käivad pühakojas palumas andestust. Miks ei käi seal noored? Jumalakojas on küll lapsi, kuid nemad käivad seal mängimas, seega on saanud kirikust lapsehoidmise koht.
Tõelised otsijad alustavad väga noores eas. Mahavira ütles, et tuleb mõista järgmisi takistusi:
1. haigus kehas
2. vanadus
3. meelte nõrkus
4. traditsioonidest ümbritsetud olemine ning neisse lõksu jäämine
Kui Mahavira hakkas kehast lahkuma ning ühinema kõrgeima teadvusega või Jumalaga, küsisid inimesed: ”Kui sind enam pole, mida meie siis teeme? Kas võime püstitada sinu auks kujud?”, kuid Mahavira mõistis selle hukka. Ta ütles: “Ei mingeid kujusid ega jumaldamist, sest mida te jumaldate? Mind pole enam”. Mida rohkem ta seda hukka mõistis, seda rohkem kujusid valmistati. Sama lugu oli ka Buddhaga. Inimesed on vastuolus õpetustega, mida andsid edasi Mahavira ja Buddha. Nad ei pea neist lugu ega ole õiged tõeotsijad. Ma pole kujude vastu, mis valmistatud Mahavira ja Buddha auks, sest need on sümboolsed. See on küll hea viis mõistmaks, kuidas nad mediteerisid, kuid nende õpetusi mitte järgides ei saa meist iial tõeotsijaid.
Tõeotsija peaks alustama varases eas, ajal, mil ta on täis energiat. Energia on väga tähtis, eriti ühendatuna õige juhendamise ja õige õpetajaga, kes aeglaselt ja järk-järgult paljastab tõde. Õpetaja ei karda öelda tõde. Ära jää traditsioonide ega templite lõksu. Pühamud on täis preestreid ja kes lõi templi? Swaami. Mida teeb Swaami? Kummardab kujusid. Kujud ei vii sind Jumalani. Kummardamine tähendab Jumala kiitmist, kuid Jumal ei vaja kiitmist. Jumal on kiitusest ja kriitikast üle. Seepärast ta ongi Jumal. Ma ei taha muuta teid lammasteks ega järgijateks, vaid tahan aidata saada tõeotsijaks. Kui sinust on saanud tõeotsija, siis tead mida teha. Pead asuma sisemisele teekonnale ning mõistma, kes sa tegelikult oled. Lülita välja kõik meeled välismaailmast. Seesmine teekond on nagu tagurpidi minemine. Sa lähed väljapoole keha, mõtteid ja mõistust. Seal tunned midagi erilist – võib-olla oma hinge – atmat, mis teab kõike. Hing on keha ja mõistuse väline. Õige tõeotsija muutub rahulikuks, armastavaks, vägivallatuks ja kaastundlikuks.
Hing on kõikide heade omaduste elupaik. Sa tunnetad seda ning olles sellise inimese läheduses, tunned tema sees olevaid omadusi. Õigeid tõeotsijaid pole maakeral palju. Ära hakka järgijaks, sest nemad otsivad tõde väljastpool ennast. Tõeotsija otsib enda seest. Tõde on sinu sees. Sina oled tõde. Sa oled olemas, sina oled tõde. Uuri välja kes sa tegelikult oled.
Kuidas jõuda eneseteostuseni?
See on sageli esitatud küsimus ning selle küsimuse esitamisel usuvad paljud, et nad juba tunnevad iseennast. Ennast tunda on tegelikult keeruline.
Eneseteostuseks on erinevad sammud. Esiteks inimkeha koosneb füüsilisest kehast ja peenkehast. Eneseteostuseks peab füüsiline keha olema vaba takistustest.
Kehas on kolm kanalit – Idakalai, Pingala ja Sushumna:
Idakalai: Hingamine toimub läbi vasaku ninasõõrme. See on kuu kanal (jahe).
Pingala: Hingamine toimub läbi parema ninasõõrme. See on päikese kanal.
Sushumna: Hingamine toimub võrdselt läbi mõlema ninasõõrme. See on selgroo kese.
Tasakaalus inimene on alati Sushmnas ja enesest teadlik. Seda tehnikat on raske selgeks õppida, sest tavaliselt pole inimene tasakaalus ei armastuses ega vihkamises. Võti saavutamaks tasakaalu on sinu käes ja lukk otse sinu ees, kuid sa ei näe seda. Hoides käes teemanti arvad, et see on kivitükk.
Pime mees oli eksinud ühe uksega kilomeetrite pikkuses kindluses. Keegi ütles talle, et ta leiab ukse, kui kõnnib edasi hoides kätt kogu aeg vastu seina. Pimedal polnud midagi kõndimise vastu ning ta jalutas palju kilomeetreid edasi. Jõudes uksele lähedale, hakkas ta keha sügelema ning ta võttis korraks käe seina vastast ära jätkates kõndimist samal ajal end sügades. Nii läks ta uksest mööda. Ta jätkas kõndimist ja sama lugu juhtus mitmel korral. Tema käsi oli võti ning uks oli sealsamas, kuid ta ei suutnud seda leida.
Meid on eksitatud ning seetõttu ei suuda me end leida. Põhjus peitub selles, et me ei suuda olla tasakaalus. Isegi sinu poole liikuv metsloom ei saa sulle viga teha, kui ta tunneb, et sa oled rahumeelne.
Eneseteostuse võtmeks on tasakaal. Kõikidest radadest on see kergeim. Hingates võrdselt läbi mõlema kanali, astud sa ühendusse oma hingega. See on lihtsaim viis.
Kuidas me end tunneme?
Kui inimene ei tunne end, sooritab ta enda vastu kuriteo. Su elu pole täiuslik, kui sa ei tunne end. Kõik küsivad, “Kes ma olen? Kuidas ma saan endaga kohtuda?”. Enda tundmaõppimiseks vajad sa Gurut, kes tooks valguse sinu teadmatusse. Nemad suudavad valgustada sinu hinge.
Soovitan mõelda järgnevatele väidetele ja küsimustele:
• Teiste tundmine tekitab ainult muresid ja muudab sinu elu õnnetuks.
• Kuidas elada rahumeelselt teistega? See vajab harjutamist.
• Kuidas СКАЧАТЬ